Çocuklarda Potasyumun Önemi ve Potasyumca Zengin Besinler
Takip Et : Üye Girişi

Potasyumun Çocuk Diyetindeki ÖnemiPotasyum, özellikle çocuklar gittikçe artan ağrılardan söz etmeye başladığında her ebeveynin aklına gelmesi gereken ve takviye gerektirebilecek önemli bir mineraldir.

Potasyumdan yeterli olan bir diyetin faydaları aşağıdaki gibidir:

1-)Kan basıncını doğru ve düşük aralıklarda tutar.

2-)Böbrek taşı riskini azaltır.

3-)Yaşlanmayla beraber gelişen veya bazı çocuklarda oluşan kemik kaybını azaltır.

4-)Çocuklardaki kas gelişimini destekler.

5-)Normal vücut büyümesine yardımcı olur.

6-)Beyin hücrelerini yani nöronları besler.

Neyse ki, çoğu çocuk bol miktarda meyve ve sebze içeren dengeli bir diyet programı ile günlük alması gereken yeterli potasyumu almış olur.

Hipokalemi – Çocuklarda Düşük Potasyum

Çocuğunuz yeterince potasyum alamıyorsa veya hastalandığında çok fazla potasyum kaybetmişse (örneğin, susuzluğa veya aşırı terlemeye neden olan kusma ve ishal olduğunda), o zaman bir potasyum eksikliğinin belirtileri görülmeye başlayabilir.

Bunun haricinde böbrek hastalıkları,diyabet ve bazı diüretik ilaçlar potasyum düşüklüğüne sebep olabilir.

Potasyum eksikliği belirtileri arasında genellikle acil tıbbi yardım gerektiren kas zayıflığı ve kalp ritmi anormallikleri sayılabilir.

Susuz kalma, çocuğunuzun düşük potasyum seviyesine sahip olmasının en olası nedenlerinden biri olmasına rağmen, hipokaleminin çok ötesine geçen tehlikeler oluşturabilir. En sık görülen semptomlardan bazıları kuru ağız ve dil, idrar çıkışının azalması ve kol,bacak gibi organların soğuklaşmasıdır. Oral rehidrasyon çözeltisi gibi sıvıların susuz kalma tedavisi için uygulanması, potasyum seviyelerinin de geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

Hiperkalemi – Çok Fazla Potasyum da Sorun Olabilir

Çok fazla potasyum (hiperkalemi) almanın, az almak kadar tehlikeli olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, özel bir potasyum takviyesi almadığınızda veya böbreğinizde herhangi bir sorun olmadığında, sadece besin değişiklikleri ile fazla potasyum almak alışılmadık bir durum değildir.Burada bahsedilen fazla potasyum ile aşırı miktarlar kastedilmektedir.

Hiperkalemi, ilk semptom olarak kalp ritmi problemleri gibi ciddi problemlere neden olabilir.Bu nedenle çocuk doktorunuz özellikle tavsiye etmediği sürece, ilave potasyum tabletleri kullanmamanız gerekir. Yüksek potasyumun belirtileri arasında şiddetli yorgunluk ve uyuşukluk, ekstremitelerin karıncalanması sayılabilir.

Önerilen Potasyum Alımı

Potasyum için önerilen miktar, bir çocuk için günde 3.000 mg ve bir genç için günde 4.700 mg’dır. Çok az ebeveyn, çocuğunun her gün ne kadar potasyum aldığını saymak zorunda kalacak olsa da, potasyum bakımından zengin olan bu yiyecek listesini gözden geçirmek, çocuğunuzun bu yiyeceklerin tümünü veya çoğunu diyetinin dışında bırakmamasını sağlamaya yardımcı olabilir. 

Potasyumdan Yüksek Gıdalar

Ebeveynler çocuklarının diyetine ekstra potasyum eklemeyi düşündüklerinde, genede ilk düşünülen diyete muzu eklemektir. Çünkü muz iyi bir potasyum kaynağıdır.

Muz haricinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere potasyum bakımından zengin başka yiyecekler de bulunur:

1-)Domates suyu, domates çorbası ve domates sosu gibi domates ve domates ürünleri

2-)Kuruyemiş ve tohumlar

3-)Kuru üzüm, kuru erik ve diğer kuru meyveler

4-)Patates

5-)Bezelye, kuru fasulye, barbunya, soya fasulyesi ve mercimek de dahil olmak üzere baklagiller

6-)Ispanak

7-)Papaya

8-)Süt, peynir ve yoğurt dahil olmak üzere birçok süt ürünleri

9-)Brüksel lahanası

10-)Portakal suyu

11-)Brokoli

12-)Portakal

13-)Kavun

14-)Kabak 

15-)Patates

16-)Balık

A vitamini, C vitamini, kalsiyum ve demir gibi diğer vitamin ve minerallerden farklı olarak, beslenme etiketlerinin tipik olarak gıdalarda bulunan potasyum miktarını göstermediğini unutmayın. 

Bu yüzden,kişilerin hangi yiyeceklerin potasyumdan zengin olduğunu bilmesi gerektiği anlamına gelir.

Düşük Potasyum Diyeti

Bazı çocuklar için ayrıca düşük potasyum diyeti (potasyum kısıtlama diyeti) gerekebilir. Bu nadir olarak gereken bir durumdur.Ancak ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda ihtiyaç duyulabilir. Şiddetli böbrek yetmezliği için diyet, potasyumun kısıtlanmasına ek olarak, sıklıkla protein içeriğinin arttırılmasını da içerir.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.