D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

D vitamini özellikle kemik sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. Özellikle güneş ışığı ile açığa çıkan bu vitamin ülkemizde eksikliği hissedilen vitaminlerden arasındadır.Güneş ışığına maruz kalma süremiz oldukça az. özellikle kış aylarında bu oran daha da düşmektedir. Bu yüzden D vitamini eksikliği belirtilerini okuyarak buna karşı önlem almanızı tavsiye ediyoruz.Zira D vitamini gıdalardan almak çok zordur. Güneş ışığında güneşlenmek gerekmektedir.Şimdi bu 6 maddeye göz atalım:

1: Kemik Ağrıları

D vitamini kemiklerin kalsiyum emilmesine yardımcı olur ve kemik büyümesi ve sağlamlığı için gereklidir.Fakat yeterince D vitamini bulunmazsa kemiklerde zayıflama ve dolayısıyla kemik ağrıları meydana gelmektedir.

Genellikle bel çevresinde başlayan bu ağrılar genel olarak vücuda yayılabilir. Özellikle merdivenlerden çıkarken ağrı çekiyorsanız D vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.

2: Kas Zayıflığı

Kaslar D vitamini reseptörleri ile doludur.D vitamini eksikliği kas zayıflığına sebep olabilir.Aynı zamanda kasların sıkılaşması esnasında kemiklerdeki kalsiyum kas içlerine gelmektedir.Bu yüzden kalsiyum ve D vitamini eksikliğinde kas zayıflığı meydana gelebilmektedir.

3: Psikolojik Etkenler

D vitaminin görevlerinden biri de ruh hali, sosyal davranış ve karar vermeye yardımcıbir beyin kimyasalı olan triptofanın serotonin’e dönüşümünü denetler.D vitamini düşüklüğünde ise bu faktörlerden geri kalabilirsiniz. Bu yüzden beyin sağlığı açısından da D vitamini önemli bir vitamindir. Bu eksiklik moralsizlik,kararsızlık,sosyo psikolojik bozuklukların sebebi olabilir.

4: Zayıf Bağışıklık

D vitamini vücut savunmasında görev alan T hücrelerine yardımcı olmaktadır.

Beyaz kan hücreleri ( antikor) üretiminde görev almaktadır.Beyaz kan hücrelerinin antibakteriyel özelliklerini arttırmaktadır.

Bu bilgilerle birlikte erken hastalanma, düşük bağışıklık sistemi gibi sorunlar yaşıyorsanız D vitamini eksikliğiden şüphelenebilirsiniz.

5:Depresyon:

D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanabilir. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

Bu alanda yapılmış pek çok çalışma var. Örneğin 2006 yılında 80 yetişkinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre yeterince D vitamini almayanlar diğerlerine oranla depresyona 11 kat daha yatkın.

6. Solunum Yolu Enfeksiyonları

Tekrarlayan solunum yolu sorunları D vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.Bağışıklık sistemi ve antikor üzerinde etkileri sebebiyle D vitamini azlığında solunum yolu enfeksiyonları,öksürük gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Çocuklar üzerinde D vitamini çok önemlidir. Özellikle küçük yaşlarda D vitamini eksikliğinin en büyük belirtisi kemik yapısının düzensiz olmasıdır. Özellikle bacakların çarpık ve şekil bozukluğu en büyük belirtilerindendir. Küçük yaşlarda eksik D vitamini ilerde tedavi edilemeyecek sorunlara yol açabilir.

Yapmanız gerekenler süt ve süt ürünleri , bol bol balık tüketmek ve imkanınız oldukça vücudunuzun güneş ışığından faydalanmasını sağlamalısınız.Bu yazılan maddeler sadece yaşlı insanlar için değil, genç yaşlardaki insanlar için de önemlidir. Gençlik yıllarında depo edilemeyen D vitamini ilerki yaşlarda kemik erimesi gibi sorunlar yol açabilir. Özellikle bayanların daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Hamilelik zamanlarında bu vitaminler çocuklara geçmektedir. Kötü beslenme ve güneş ışığından az faydalanmak D vitamini eksikliğine sebep olabilmektedir.

 

Ek olarak B12 vitamini eksikliği adlı yazımızı okumak için tıklayınız: https://gidabilinci.com/b12-vitamini-eksikliginin-7-belirtisi-nelerdir

 

Mutlu ve sağlıklı günlere…. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

Rating: 3.4/5. From 29 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 21 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 5 • Aziz
  23 Eylül, 2018

  Hocam gözlerde sinir kopmasına yapılabilek bir öneriniz var mı

  Rating: 3.1/5. From 8 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Fesih Başkan
  13 Mart, 2018

  D vitaminim 15.90 çıktı.Doktor bana bir damla verdi. Günde iki damla içiyorum. Esas sorunum çok terlemek. Özelikle yatağa girdiğim zaman sabaha kadar üç dört kere çamaşırlarımı değiştiriyorum.Sıcakta çok terliyorum. Sıcak bir şey içtiğim zaman çok terliyorum. Sebebi D vitamini ekskliği olabilirmi?

  Rating: 3.3/5. From 12 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   15 Mart, 2018

   Terlemek iyi bir şeydir hocam D vitamini de sebep olur bilinmez. Bol bol su içmeniz gerekiyor

   Rating: 4.0/5. From 10 votes.
   Please wait...
   Cevapla
 • Kübra
  21 Aralık, 2017

  Merhaba kızom 25 aylık ve ocean d vıt kullanıyorum gunde 1000 ıu2 damla ancak k vıt kullanılması gerektıgını okudum bır kac yerde danısmak ıstedım haftada verırken mesela 1 2 gun ara vermwlımıyım yıne ocean d3 k2 urunu cıkmıs onu kullanabılırmıyım bendede dvıt eksıklıgı var 7 ıdo 15 er gun arayla 2 ampul kullandım tekrar baktırdıgımda 50 ye yukselmıstı degerım tekrar ampulle bıraz dahamı yukseltmelıyım yoksa ocean alıp olemi devam etmelıyım malum drlara gore cok gereksız gıbı gelıyo d vıt benım test sonucum cıktıgonda dr benımde 9 onemlı degıl dedıgınde cok uzulmustum ona gore normal bır degermiş yardımcı olırsanız sevınırım

  Rating: 3.7/5. From 7 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Zehra Demirel
  14 Mart, 2017

  D vitamini emilimi nasıl olmaktadır ? teş.ederim

  Rating: 3.1/5. From 9 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.