Delibal Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Delibal ,Türkiye’de Doğu Karadeniz’de görülen Doğu Karadeniz’e özgü bir bal türü . Sarı renkli çiçekte olan bu balın diğer ismi Grayanotoksindir Grayanotoksin ormangülü ve ericaceae familyasının diğer bitkilerinde bulunmuştur . Maddenin diğer isimleri andromedotoksin ve rhodotoksindir. Türkiye başta olmak üzere İspanya, Portekiz, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiliz Kolombiyası’nda Rhododendron familyasının 750’den fazla türü bulunur ama her türünde grayanotoksin yoktur . Toksin içeren türler arasında Türkiye’de özellikle Doğu Karadeniz’in dağlık kesiminde, en çok Rhododendron ponticum ve Rhododendron flavum türü bulunur. R.ponticum mor renkli güzel çiçeklere sahiptir ve halk arasında orman gülü olarak bilinir. Bitki nektarından, grayanotoksin bala geçer ve balın etken maddesi ve ya rhododendron zehirlenmeleri olabilir. Zehirli olan bu bal kahverengi ve şekerlenmesi geç oluyor .

Belli bir miktarda tüketilmelidir . Fazla yenilirse baş dönmesi , sarhoşluk ; daha yüksek miktarda ölüme sebep olabilmektedir .Eğer ki kaynatılırsa ve uzun bir süre bekletilirse toksik özelliği kaybolur . Çünkü zehirlenmeler taze bal ile ortaya çıkmaktadır .

Zehirlenmenin etkileri balın tüketiminden az sonra ve ya birkaç saat içerisinde görülebilir.
Özelliklede yaşlı kimseler ve çocuklar da çok daha tehlike oluşabilir .Zehirli olarak bilinen bu balın aynı zamanda bilinmedik faydaları var ;


Kullanım miktarı 1 çay kaşığı olan bu bal Sinir rahatsızlıklarına , şeker rahatsızlığına ve yüksek tansiyona faydalıdır . Ayrıca Delibal ; Ülser , mide ve bağırsak sistemlerinin tedavisi ve ciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır . Ama burada önemli olan Doz aşımının olmaması .Grayanotoksin ; düşük dozlarda bradikardi ve ve hipotansiyon , yüksek dozlarda taşikardi vehipertansiyona neden olur . Delibalın yenmesi sonucu bulantı-kusma gibi vakalarda , hastalar takipedilmelidir.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.