Demir Eksikliğinin ( Kansızlık) Belirtileri Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Genel olarak en yaygın sorunlardan biri olan demir eksikliği aslında basit ve kolay çözülebilecek sorunlar arasındadır. tabi ki dikkat edilecek sonra bu eksikliğin fazla ilerlememiş olmasıdır.Kötü beslenme veya yanlış beslenmeden dolayı demir eksikliği veya halk dilinde kansızlık olarak adlandırılan bir hastalıktır.

 

Ülkemizde demir eksikliğinin asıl sebebi kötü beslenmek ve yanlış beslenmekten dolayı kaynaklanmaktadır. Kötü beslenme olarak söylenmek istenen demir içerikli gıdaların az tüketilmesidir. Et ve türevi ürünlerin az tüketimi sonrası demir eksikliği meydana gelebilmektedir.Bu genellikle ekonomik sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir. 2. neden ise  yanlış beslenmektir. İşte bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu elimizde olan bir çözümdür.Ülkemizin en yaygın alışkanlıklarından biri de yemek sonrası hemen çay veya kahve içmektedir. Bu alışkanlıktan dolayı demir eksikliği sorunu ülkemizde artmaktadır. Çay ve kahve vücudumuzda demir emilimini azaltan içecekler arasındadır. Dikkat edilmesi gereken nokta yemeğin hemen ardından değil, yemekten en az 2 saat sonrasında çay veya kahve içilebilir. Çay ve kahvede bulunan maddeler demir vitamini bağlar ve sindirilmeden bağırsaklardan dışarı atılır. Siz demir içeriği bakımından zengin gıda yediğinizi düşünseniz bile aslında demirin büyük kısmı çaydaki maddelerle bağlanıp dışarı atılmaktadır.Bu yüzden çayı yemek sonrası 2 saat sonra içmek doğru olacaktır.


Ek olarak çay içerken içine 3-4 damla limon suyu damlatmak yine demir emilimi açısından önemlidir. Çayın içine atılacak bir kaç damla limon demiri bağlayan maddeleri inhibe eder ve çayın demir üzerindeki zararlı etkisi ortadan kalkmış olur.


Kısaca Demir Eksiliği Belirtilerine Bakacak Olursak:

– Halsizlik ve yorgunluk
– Fiziksel aktiviteler sonrası oluşan çarpıntı
– Çabuk Yorulma
– Bazı kişilerde kil, toprak gibi maddeleri yeme isteği
– Nefes Darlığı
– Göğüs ağrısı
– Baş dönmesi, kulak çınlaması
– Tırnaklarda çatlaklar oluşması ve tırnaklarda şekil bozukluğu ( Kaşık Tırnak )
– Ağız kenarlarında çatlaklar, dilde kabarcık ve çatlak oluşması
– Ten, dudak ve diş etleri renginin soluklaşması

gibi sorunlar siz veya çocuklarınız yaşıyorsa demir eksikliğinde şüphe edilebilir.Özellikle çocuklarda gelişim aşamasında olduğu için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Demir eksikliği sonucu gelişim tam olarak meydana gelmez ve vücut fonksiyonları olması gerektiği gibi gelişmeyebilir.

Kısaca Demir İçeren Gıdalar

Demir içeren hayvansal gıdalar: Beyaz et ve Kırmızı et, Sakatatlar, Deniz ürünleri. Özellikle dana ciğeri, karaciğer ve istiridye, tavuk ciğeri önemli birer demir ve A vitamini kaynaklarıdır.
Demir içeren bitkisel kaynaklar: Yeşil yapraklı sebzeler, domates, fasulye, bakliyat ürünleri ( nohut, mercimek, kuru fasulye ), bezelye, siyah üzüm, bazı yağlı tohumlar ve çerezler, pekmez çeşitleri sayılabilir.

 

Dikkat edilmesi gereken nokta bitkisel gıdalar demir açısından yeterli değildir. Bu yüzden mutlaka hayvansal gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bir tüyo  verecek olursak et ve türevi ürünleri yerden yanında yeşillik bulunması demir emilimini arttıracaktır. Mutlaka her yemekte yeşillik şarttır.

 

Ek olarak daha fazla bilgiye ulaşmak için kansızlık la ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. https://gidabilinci.com/kansizlik-b12-demir-eksikligi-kan-yapan-besinler

Rating: 3.8/5. From 26 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 6 Aralık, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Nuri TUNCAY
  2 Ekim, 2017

  Tarif edilen gıdaların çok faydalı bir reçete
  Olduğunu. Aynen kabul ediyorum.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.