Demirhindi Bitkisi Nedir,Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Demirhindi bitkisi, hint hurması adıyla da bilinen,şekli biraz keçi boynuzuna benzeyen meyveler veren,baklagiller ailesinden olan bir ağaç türüdür.Bu ağacın boyu 25-30 m.kadar uzayabilen bitkidir.Ayrıca bu bitkinin susuzluğu giderici özelliği bulunmaktadır ve bu yüzden Osmanlı zamanında yiyecekler içinde ve tıbbi olarak kullanılmıştır.

Bu bitki sıcak ve yarı kuru iklim bölgelerinde görülmektedir.Demir hindi bitkisi Habeşistan başta olmak üzere Mısır,Hindistan ve diğer bütün tropikal alanlarda yetişebilmektedir.

Günümüzde de hem mutfakta hemde sağlık alanında kullanılmaktadır.Bu meyve baharat olarak da kullanılmaktadır.Tadı tatlı-ekşi karışımıdır.

Bu ağacın meyvesini çiğ olarak tüketilebilmesin yanında kurutulup baharat haline getirilerek de tüketilebilmektedir.Diğer bir seçenek olarak da meyveleri gelişimini tamamladıktan ,iyice olgunlaştıktan sonra tatlıların içinde de  kullanılabilmektedir.Bunun yanında reçel veya sos yapımında da kullanılır.

Bitkinin meyvesi içeriğinde bolca A vitamini,C vitamini,K vitamini,E vitamini,B3 vitamini,B9 vitamini,B2 vitamini,B vitamini ve B5 vitamini içermektedir.

Ayrıca içeriğinde kalsiyum ,fosfor,demir,magnezyum,sodyum,potasyum gibi mineralleri bolca bulunmaktadır.Bunların yanında birazda bakır,çinko ve selenyum içermektedir.

Bu bitki genel olarak karın ağrılarında,diyare ve dizanteri,helmint enfeksiyonunda,yaraların iyileşmesi için,sıtma ve ateş için,kabızlık sorunu için,iltihaplanma ve göz hastalıklarının giderilmesi için kullanılmıştır.

Demirhindi Bitkisinin Faydaları Nelerdir

-Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.Lif içermesi sayesinde bağırsakların temizlenmesini destekler.

-Kabızlığın giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

-Safra kesesinin uyarılmasını sağlayarak sindirimin düzgün gerçekleşmesini destekler.

-Kan basıncının ve yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

-İçeriğinde bulundurduğu C vitamini sayesinde kalbin korunmasına yardımcı olur. C vitamini bilindiği gibi kalp hastalıklarının giderilmesinde ve hücresel metabolizmanın sebep olduğu etkilerin azaltılmasını sağlayan bir antioksidandır.

-İçeriğinde çokça demir bulundurması sebebiyle  anemi ve demir eksikliğinin sebep olduğu  rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

-İçerdiği B vitamini sayesinde sinir fonksiyonlarını desteklemektedir.

-Şeker hastalığının tedavisi için anti-diyabetik özellik gösterir.

-Eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olmasının yanında,romatizmal rahatsızlıkların ve gut gibi rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

-Vücutta parazitlerin oluşmasına engel olur ve bağışıklığı desteklemektedir.

-Yaraların hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur.

-Tümör büyümesine engel olduğu yapılan pek çok araştırma sayesinde ortaya konulmuştur.

-Astım ve sıtma gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

-İçeriğinde bulundurduğu pek çok mineral ve vitaminler sayesinde metabolizmayı desteklemektedir.

-İçeriğinde bulundurduğu kalsiyum sayesinde kemik ve iskeletlerin gelişimi için oldukça önemlidir.

-Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

-Eklem ağrılarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.Bunun yanında boğaz ağrısı olan bireyler içinde gargarası bulunmaktadır.

-Demirhindi meyvesinin suyu iltihaplı göz hastalığı olan bireyler için ve sürekli kuruyan gözler için tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

-Öte yandan soğuk algınlığı ,nezle gibi rahatsızlıklara karşıda etkilidir.

-Ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki;

Demirhindi meyvesinin knın inceltilmesi ve kan basıncını düşürücü etkisi bulunmaktadır.Bu sebepten ötürü kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler uzman bir doktor tarafından onay almadan bu meyveyi tüketmemeleri önerilmektedir.

Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda en çok karaciğerde olmak üzere diğer organlara zarar vermektedir.Aşırı miktarda tüketilmesi halinde ölümle sonuçlanan durumlarda vardır.

Sağlıkla kalın..

 

 

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Sedat asci
  21 Ağustos, 2018

  Böbrekleri kreatinin nasıl düşürülür. Diabet den dolayı yukseliyor

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.