Diş Eti Sorunları Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir
Takip Et : Üye Girişi

Son günlerde sayfamıza gelen sorular üzerine diş eti konusuna değineceğiz. Özellikle diş eti çekilmesi durumları ile sık sık karşılaşıyoruz. Bunun sebepleri, belirtileri ve doğal tedavi yöntemleri nelerdir bu konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş etinin diş yüzeyini yeteri kadar kapatamayıp diş köklerine doğru diş etinin kaymasıdır. Kısacası diş yüzeyi açılır ve köke doğru kaymaya başlar. Dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü diş etinin açılması ilerleyen zamanlarda diş kökünde ve diş yüzeyinde sorunlar, iltihaplanmalar, diş yüzeyinde sorunlar ve bunun tedavi edilmemesi durumunda geri dönülmez diş kayıplarına kadar gidebilir. Bu yüzden erkenden önlem alınmalı ve tedavi edilmesi gereklidir.

Diş Eti Çekilmesinin Sebepleri Nelerdir?

 • İlk olarak diş fırçasıdır. Diş fırçasının aşırı sert olmasından dolayı diş etinin doğal yapısı bozulabilir.
 • Dişleri yanlış ve sert fırçalamaktır. Dişleri aşırı hızlı, sert bastırarak fırçalamak doğru değildir. Aynı zamanda ön dişleri yukarıdan aşağıya arka dişleri ise ileri geri hareketlerle fırçalamamız gerekiyor.
 • Bunlarla birlikte gece uyurken dişlerin sıkılması
 • Dişlerin uzun süre fırçalanmaması ile plak kaplanması
 • Kalsiyum ve bazı vitaminlerin eksikliği
 • Asitli içeceklerin sık içilmesi gibi sebepler sıralanabilir.

Diş Eti Çekilmesi İlk Zamanlarda Nasıl Anlaşılır?

İlerleyen zamanlarda diş etleri fiziksel olarak kendini belli eder. Diş eti köklere doğru çekildiği belli olur. Ancak ilk zamanlarda bunu tespit ederek önlem almalıyız. Bu yüzden belirtileri önemlidir. Diş fırçalama esnasında kanamalar, ağızın normal zamanlardan ayrı olarak kötü kokması, diş köklerinde ağrı ve ufak sızılar gibi sebepler belirtileri olarak gösterilebilir.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

 • Dişleri yumuşak veya orta sert bir fırça ile fırçalamalıyız.
 • Dişleri fırçalarken fazla bastırmamalıyız.
 • Günde 2 kez diş fırçalamak yeterlidir. Fazla fırçalamak riski arttırır.
 • Kalsiyum eksikliği sebebiyle de diş eti kalitesi düşebilir. Yoğurt, süt, ayran gibi gıdaları ve yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmeliyiz.
 • Yine B12 ve demir minerali eksikliği de sebep olabilir. Bu yüzden et tüketimini attırmalısınız.
 • Kola gibi asitli içeceklerden hem sağlığınız hem de diş eti sağlığı için uzak durmalısınız. Bununla birlikte eğer diş eti sorunlarınız varsa sade maden suyunu da içimini azaltmalı veya asidi kaçması için biraz çalkaladıktan sonra içebilirsiniz.

Genel olarak fiziksel basit önlemleri alarak diş eti sorunlarını hızlı şekilde çözebilirsiniz. Dikkat etmek gereken nokta fazla ilerlemeden sorunu çözmektir. Yazımızda yer alan maddelere dikkat etmeniz yeterlidir.

Rating: 4.0/5. From 10 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 24 Kasım, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.