Diş Macunu Yerine Kullanılabilecek Alternatif Zerdeçal Tarifi
Takip Et : Üye Girişi

Diş macunları artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Ancak bu konuda farklı bir çok düşünceler mevcut. Özellikle diş macunlarında florürün zararlı olduğu konusunda çalışmalar mevcut. Bu yüzden florür ile birlikte diğer farklı zararlı maddelerden uzak kalmak için doğal diş macunu tarifini sizlere vereceğiz. Florürlü diş macunu zararları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Günlük hayatta çay, kahve gibi pek çok gıda diş rengimize zarar vermektedir. Aynı zamanda tükettiğimiz gıdalar da dişlerimizin çürümesine sebep olmaktadır. Bunun için dişlerimizi fırçalamak gereği duyuyoruz. Ancak burada pratik olduğundan tercih edilse de diş macunları dişlerimize ciddi anlamda zarar vermektedir. Kısa vadede dişleri beyazlatsa da uzun vadede aslında dişlerin sararmasına sebep olur. Bir çok diş macunu klor dioksit adlı madde içerir. Bu madde aynı zamanda havuz sularını dezenfekte etmek için kullanıldığını biliyor musunuz? Bu ve florür maddesi diş yüzeyini beyazlatmada etkisi olsa da diş minesine zarar verir. İlerleyen zamanlarda diş çürükleri, hatta diş kayıpları meydana gelir. Çünkü diş minesi kimyasal olarak zarar görmesi bu şekilde olumsuz etkilere sebep olur. Kısaca diş macunları dişleri kimyasal olarak eritir.

İşte bu konuda sizlere güzel bir alternatif sunacağız. Zerdeçal diş temizliği ve beyazlatmada önemli etkilere sahiptir. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi diş beyazlaması için olumlu etki gösterir. Sürekli kullanımda dişleri koruduğu ve beyazlattığı gözlenmiştir. Şimdi size kimyasal maddelerden uzak hem diş tozu hem de diş macunu tarifini vereceğim. 1 kere yapıp uzun süre boyunca bunu kullanarak sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Zerdeçallı Diş Tozu Tarifi

  • Çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozu
  • Diş fırçası

Diş tozu kullanımı oldukça basittir. Fırçayı su ile yıkayıp ıslak şekilde zerdeçal tozunu bandırın. Sonra normal yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayın. Ancam hemen ağzınızı yıkamayın. Bu şekilde 3- 4 dakika bekleyin ve ılık su ile ağzınızı güzelce yıkayın. Bu yıkama işleminde zerdeçal tozu kalmamasına dikkat edin. Çünkü sarı renk diş aralarında kalması kötü görüntüye sebep olabilir. İyi çalkalamaya dikkat edin. Bu esnada fırçaya 2-3 damla limon damlatarak daha etkili bir beyazlatma gerçekleştirebilirsiniz. İlk fırçalamadan itibaren etkisini gösterecektir.

Zerçallı Diş Macunu Tarifi

  • Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu
  • Çeyrek çay kaşığı hindistan cevizi yağı

Oranlar bu şekildedir. Bu karşım 1 günlük 2 fırçalamaya denk gelir. Eğer 1 aylık olarak yapmak istiyorsanız malzemeleri 30 katı ile ekleyebilirsiniz. Zerdeçal tozu ile yağı bir kasede iyice karıştırın. Daha sonra dişleri fırçalayın ve yine 4 dakika kadar ağzınızda bekleyin ve ılık su ile güzelce yıkayın. Etkili, kimyasallardan uzak, doğal diş macunu işte bu kadar basit. Mutlaka denemenizi ve yorum yazmanızı tavsiye ediyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 3.8/5. From 22 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 26 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.