Diz Kapağı ve Diz Ağrısı Sebepleri Nedir? Ne Yapılmalıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Diz ve diz kapağı ağrısı ve rahatsızlıkları son zamanlarda en çok şikayet edilen konulardan biri olmuştur.Çünkü çalışma saatlerinin uzun olması, uzun süre hareketsiz kalma veya uzun süre ayakta durma, sürekli aktif olarak hareket etme gibi sebeplerden dolayı bu ağrılar oluyor.Bu yazımızda diz ve diz kapağı ağrısının sebepleri ve bu ağrılar için doğal olarak neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğiz.

Diz Kapağı ve Diz Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

  • Uzun süreli çalışma saatleri
  • Ağır yükleri kaldırma veya taşıma
  • Uzun süre ayakta durma
  • Kireçlenme
  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • D vitamini eksikliği
  • Hareketsizlik veya uzun süreli oturma

gibi sebepler diz ağrılarına sebep olabilir.Bu sebepler ciddi sağlık sorunları dışında kalan kendiniz müdahale ederek değiştirebileceğiniz maddelerdir.Genel olarak hastanelerde ortopedi bölümlerinde diz ağrısı konusunda yardım alabilirsiniz.Çeşitli ilaçlarla geçecek olsa da uzun süreli çalışmalardan dolayı kaynaklanan diz ağrıları için en doğal ve etkili tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık.

Diz Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?

İş Ortamına Dikkat!

İş ortamında mutlaka rahat bir spor ayakkabısı giymelisiniz.Mümkün olduğunca ayaklarınızı dinlendirin.her imkanda oturmaya çalışın.Çünkü kan geçişi arttıkça ayaklarınızı taze kan pompalanacak ve kan daha rahat hareket edecektir.Kasların da dinlenmesi sağlanarak diz ağrıları önemli derecede azalacaktır.

Aynı zamanda ağır malzemeleri taşımamaya dikkat edin.Çünkü kendi ağırlığımız ile birlikte taşıdığımız malzemenin yükü de dizlerimize biner.Bu sebepten dolayı da siz ağrıları meydana gelir.

Bayanların da topuklu ayakkabılara dikkat etmesi gerekiyor.Uzun süreli kullanımlarda diz ağrılarına sebep olabilir.Çünkü topuklu ayakkabı bacak için uygun bir şekilde değildir ve anatomiye aykırıdır.Bu yüzden topuklu ayakkabı kullanımını azalmanız gerekmektedir.

Son olarak aşırı spora da dikkat etmek gerekiyor.Çünkü liflerin, kıkırdak ve kemiklerin aşırı yorulması da diz ağrılarına sebep olmaktadır.

Şimdi gıdaları kullanarak doğal olarak tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

1: Zencefil

Zencefilin özellikle ağrıyan kısımlardaki kan dolaşımını arttırarak ağrıyı azaltma etkisi vardır.Aktardan alacağınız taze zencefili rende ile iyice rendeleyin.Bir kaç damla su ile karıştırdıktan sonra krem kıvamına geldiği zaman dizlerinizde özellikle ağrıyan bölgelere sürün ve bez ile sarın.Yarım saat kadar durduktan sonra ayağınızı yıkayın.Zencefil kan dolaşımını arttırarak o kısıma kan geçişini hızlandırır ve bu şekilde ağrılarınız azalmalar görülmektedir.Ek olarak zencefilin anti septik özelliği sayesinde de ağrılarınız geçmesine yardımcı olacaktır.

2: Zeytinyağı Uygulaması

Zeytinyağı da diz ağrıları için etkili gıdalar arasındadır.Özellikle dizlerdeki sertleşen kasların yumuşamasına yardımcı olmaktadır.1-2 kaşık zeytin yağını dizlerinize sürün ve yarım saat durduktan sonra durulayın.Kısa zamanda ağrıların azaldığını fark edeceksiniz.

3: Zerdeçal

Zerdeçal de zencefile benzer olarak kan taşını hızlandırıcı etkisi vardır.Bu yüzden diz kısmındaki ağrılar için zerdeçalı  su ile ıslatarak ağrıyan kısımlara sürebilirsiniz.

4: Soğuk İle Müdahale

Soğuk bir buz torbası ile ağrıyan kısımlara uygulayabilirsiniz.Soğuk uygulaması sayesinde temiz kan geçişi sağlanmaktadır.Soğuk uygulayarak temiz kan geçişi sağlanır ve eklemlerdeki  ısı artışı azalarak eklemlerin rahatlanmasına yardımcı olmaktadır.

5: Elma Sirkesi

Son olarak elma sirkesi de dizlerdeki ağrıları azaltmak için etkilidir.Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi deri üzerinden kan akışını hızlandırmaktadır.Bir kaç damla elma sirkesini dize uygulayarak kullanabilirsiniz.

 

 

Rating: 3.6/5. From 8 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.