Doğal Olarak Dişlerin Beyazlaması İçin Yardımcı Gıdalar
Takip Et : Üye Girişi

Dişlerimiz yaşlar ilerledikçe beyaz rengini kaybedip sararmaya yüz tutmaktadır.Görünüşümüz de en ön planda olan dişlerimizin sarımsı renkte olması istemeyiz.Bu konuda doktorlar pahalı da olsa çalışmalar mevcut ve aynı zamanda beyazlatıcı kimyasallar. Bu kimyasallardan uzak,doğal bir şekilde dişlerinizin beyaz kalmasını istiyorsanız, bu gıdaları tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Dikkat edin dişlerin daha güçlü olması, çürümemesi gibi tavsiyeler değil, dişlerinizin beyaz kalması için tavsiyelerde bulunduk.Yakın zamanda diş sağlığı ile ilgili ayrıntılı bir yazı yayımlayacağız.

1: Elma

Elmalar bir diş macununda bulunan miktarda malik asit içerebilir. İspanya’daki Grenada Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, malik asidin dişlerini temizlemeye ve lekeleri gidermeye yardımcı olan daha fazla tükürük üretmesine yardımcı olduğunu gösterdi.Özellikle elmayı ısırma işlemi,dişlerdeki birikmeleri temizler,diş etlerini güçlendirir,asitli yapısı ile ağız mikroflorasını temizler ve ağzı koruyan tükürük salgısının artmasını sağlar.Diş fırçalama alışkanlığınız yoksa veya üşeniyorsanız yatmadan önce yarım elma yemenizi tavsiye ederiz.

2: Çilek

Çilek, ağzı koruyan malik asit içermektedir. Aynı zamanda yüksek C vitamini ve antioksidanlar sayesinde ağızdaki bakteriler ve iltihaplanmaları engeller.

3: Peynir

Peynir içindeki maddeler ağız florasını bakterilere karşı korumaktadır.Dişlerin çürümesine engel olan laktik asit içermektedir. Aynı zamanda bildiğimiz gibi kalsiyum ve fosfor mineralleri diş sağlığınızı koruyacaktır.

4: Brokoli

Çiğ brokoli içerisindeki besin maddeleri ve özelikle demir, diş plaklarını oluşmasını önler,dişleri beyazlatır.Bakteriler tarafından üretilen asitleri denatüre eder.Aynı zamanda ağızdaki iltihaplanmayı önleyen lif açısından da zengindir.

5: Portakal

Portakaldaki C vitaminleri ağız bakterilerini ve ağızdaki iltihaplanmayı önler.Dişlerin sararması ve çürümesine sebep olan asitleri dengeler.Aynı zamanda portakal ve özellikle limon kabuğu ile dişleri fırçalamak inanılmaz derece beyazlamasını sağlayacaktır.

6: Ananas

Ananas,diş etlerini koruyan ve dişlerin beyazlamasını sağlayan maddeler içerir.İçerisindeki bromelain maddesi gıdalarda sadece ananasta bulunmaktadır.Ananas,bromelain enzimini içeren tek gıdadır. Bromelain’in diş macununda diş üzerindeki lekeleri uzaklaştırmak için kullanılan maddedir.

Ek olarak dişlerinizin beyazlaması için florürsüz diş macunlarıyla fırçalamanızı tavsiye ederiz.Misvak kullanabilirsiniz.Özellikle diş araları için mutlaka diş ipi kullanın.Dişinizi çürüten ve zarardan yüzeydeki değil diş aralarında kalan maddeler ve bakterilerdir. Aynı zamanda bol su için.Su içmek ağızdaki Ph dengesini ayarlamada yardımcı olacaktır.Her yemekten sonra mutlaka ağzınızı çalkalayın ve yıkayın.Sabah uyandığınızda olduğu gibi uyumadan önce de dişlerinizin bakımını yapın.Zira 6 -7 saat boyunca ağzınız hareket etmeden durmakta ve bakteriler için uygun ortam oluşmaktadır.Kendinize iyi bakın..

Mutlu ve sağlık günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 1.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 1 Mart, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.