Doğal Şeker Kamışı Suyunun Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Şeker kamışının kök suyu sağlık açısından bir çok olumlu etkilere sahiptir.Kanserli hücrelerin azaltılmasında önemli faydaları mevcuttur.Ayurveda geleneksel tıpta özellikle Hindistan civarında iyileştirici özelliği sayesinde bolca tüketilmektedir.

Sıcak bir havada 1 bardak şeker kamışı suyu bir koladan daha sağlıklı olacağına şüphe yok. Tadı da gayet güzel bir içecek oluyor. İçine limon katarak aroma olarak da zengin hale gelebilir. İşte bu güzel tattan mahrum kalmamanız için nedenler:

1: Basit Şeker

Şeker kamışının uzun lifli sapında basit sakkaroz şeker açısından zengindir.Genellikle küçük bir değirmen ile ezilerek suyu çıkarılarak içilebilir ve pekmez,reçel yapımında kullanılarak çok güzel tatlar elde edilebilir.

2: Süper Antioksidan

Şeker kamışı tropik bitkiler arasına girmektedir.Önemli antioksidan içeriği sayesinde serbest radikalleri temizlemede olumlu etkileri mevcuttur.Yapılan çalışmalarda karaciğer sorunları ve sarılık üzerinde olumlu etkileri bulunmuştur.Aynı zamanda radyasyon etkilerini önlemede faydaları mevcuttur.

3: Kanser Yavaşlatma

Şeker kamışı suyu kanseri hücreleri önleme ve yavaşlatma,kötü huylu hücrelerin gelişimini önlenmesinde etkilidir.Kanser hücrelerine karşı  antiproliferatif ajan olarak görev yapmaktadır.Antioksidan gücü malign hücrelerin yayılmasını yavaşlatmak ve bazı kanser hücresi çizgileri mücadelesi için yardımcı olur.

4: Anemi (Kansızlık) Üzerine Etkileri

Şeker kamışı suyu demir açısından zengindir.Özellikle çocuklar üzerinde demir eksikliğini gidermek amacıyla tatlı rafine şeker yerine kullanılabilir.Demir eksikliği UNICEF tarafından yapılan araştırmada 2 milyar çocuğun 750 milyonunda demir eksikliği sorunu görülmüştür.Şeker kamışı tarımı yapılan ülkelerde hemoglobin miktarını arttırmak amacıyla tatlılarda şeker kamışı suyu kullanılmakta ve tat olarak hem de demir içeriği sayesinde çocuklar üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.Anemi rahatsızlığına karşı en tatlı ve ucuz yol olacağını düşünüyoruz.

5: Spor İçeceği Yerine İçmek

Herhangi bir atlet spor esnasında en çok ihtiyaç duyacağı eksiklik tabi ki enerjidir.Bu sebeple satılan bazı enerji içecekleri yerine doğal olan şeker kamışı suyu tüketmesini tavsiye ediyoruz.Alternatif bir sporcu içeceği olarak da kullanabilecek olan şeker kamışı suyu,magnezyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi CHOS ve elektrolit açısından zengindir.Spor sonrası kasların ihtiyacı olan eksiklikleri gidererek spor sonrası kas deformasyonunu en aza indirebilmektedir.

Rating: 3.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 9 Kasım, 2016
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.