Doğal Tatlandırıcı; Şeker Otu (Stevia) Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar. Bugün size belki de bir çoğunuzun ismini dahi duymadığı veya yeni yeni farkına vardığı tatlı mı tatlı bir bitkiden bahsedeceğim.

Doğal Tatlandırıcı; Şeker Otu (Stevia) Nedir?

Çoğu ülkede uzun yıllardır kullanımı tercih edilirken ülkemizde son yıllarda bazı yiyecek ve içeceklerin içeriğinde yer almaya başladı. Adından da anlayacağınız üzere, bu bitki tüketmekte olduğumuz şekere yeni bir alternatif sağlamaktadır.

 

Yetiştirilme Öyküsü

Anavatanı Paraguay ve Brezilya olan şeker otu Amerika Birleşik Devletleri, Kore, Meksika, İsviçre, Fransa gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor. Ülkemizde ise ilk üretimi 2009 yılında Antalya’da başlamıştır. O günden bu yana artarak gelen bir üne kavuşmuştur.

 

Ekstraktın Elde Edilişi

İçerisinde bulunan Rebaduosid A adı verilen öz sayesinde normal şekere oranla yaklaşık 250-300 kat daha tatlılık derecesine sahip. Size tatlı mı tatlı bir bitki olduğunu söylemiştim. Bu nedenle çok daha az miktarlardaki şeker otu, normal şekere göre daha kuvvetli bir tatlılık gösteriyor.

 

Şeker otu yaprakları kaynatılarak Rebaduosid A özün açığa çıkması sağlanıyor, ardından su buharlaştırılarak kristalize saf, Rebaduosid A öz elde ediliyor.

 

Piyasada sıvı halde bulunan şeker otu (stevia) tatlandırıcıları bu şekilde elde edilmektedir.

 

Diyabetle İlişkisi

Pankreas tarafından salgılanan insülin, kandaki şeker miktarını ayarlamakla görevlidir. Bu hormonun yeterli miktarda üretilmemesi veya işlevini etkili bir şekilde yerine getirememesi halinde hepinizin bildiği gibi diyabet rahatsızlığı ortaya çıkıyor.

 

Yapılan bazı araştırmalara göre şeker otunun insülin duyarlılığını arttırdığı ve de üretimini arttırıcı etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.

 

Şeker Yerine Şeker Otu

 

Piyasada “şeker” adı altında o kadar sağlıksız ve besin değeri olmayan glikoz şurubu, mısır şurubu, yapay tatlandırıcılar gibi ürünler sunuluyor ki bize. Şeker denilince hepimizin tüyleri diken diken oluyor. Özellikle de biz bayanların.

Kendimden yola çıkarak biliyorum ki sağlıklı ve düzenli beslenirken formumuzu da korumak istiyoruz.

 

Her şeyin ‘azı karar çoğu zarar’ olduğunu düşünenlerdenim. Bu nedenle de şekerden uzak durun demek yerine şeker otuna sarılın (fakat onu da kararında yapın) demeyi tercih ediyorum. Mümkün olduğunca dozunda tüketelim zira yapılan bazı araştırmalara göre erkeklerde kısırlığa yol açtığı saptanmış.

Ben şekersiz bir hayat düşünemiyorum diyorsanız karbonhidrat ve kalori içermeyen bu doğal tatlandırıcıyı bir deneyin derim.

 

Sonuç Olarak;

Doğal tatlandırıcı varken yapayı kullanmak neden?

Her zaman doğallıktan yana olsak bir sıkıntı kalmayacak sanırım.

 

 

Şeker otu tadında bir yaşam sürmeniz dileğiyle…

Ayrıca Doğal ve Yapay Tatlandırıcılar adlı yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.Doğal ve Yapay tatlandırıcılar nelerdir?

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Nusret Çapar
  21 Haziran, 2016

  Antalyada nerede üretiliyor?.Bayram sonrası oradayım…Ve birinci elden almak isterim…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   21 Haziran, 2016

   Satışı hakkında bilgimiz yok maalesef..

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
  • Neslihan Dikici
   22 Haziran, 2016

   Rasayana isimli organik ürünler üreten bir firma var. İnternetten satış yapıyorlar. Ben gıda mühendisiyim ve doğal şekeri buradan temin ediyorum. Güvenerek alabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.