Organik ve Doğal Arasındaki Fark Nedir ?
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

ORGANİK ve DOĞAL ürün arasındaki farklar ve kavram kargaşasının aydınlatılması…

Sentetik gıdalar (katkı maddesi içeren gıdalar) hayatımızın tüm alanlarında rol oynadılar, çünkü dünya nüfusunun ve sanayileşmenin artması ile sentetik gıdaların yapımına olanak sağlandı. Çok şükür henüz sentetik gıda hapları yiyip içme noktasına gelmedik. Peki ben her şeyin doğalından tüketmek istiyorum. Mesela dalından koparıp yediğim elma gibi veya bahçemden topladığım domatesleri yemek gibi. Aslında bu cümleleri söylerken doğallık kelimesini hiçbir katkı maddesi içermeyen, hiç bir kimyasala maruz kalmayan gıdalar olarak görürüz. İşte burada firmaların pazarlama stratejileri başlamıştır.

Doğal ve Organik kelimeleri çoğu kişi tarafından aynı anlamı taşıdığı düşünülmekte ve bu da bazı karışıklıkları ortaya çıkarmaktadır.

Doğal kelimesi ; kelimeden de anlaşılacağı üzere doğada bulunan, doğal olarak yetişen anlamındadır.  Yani hiçbir şekilde katkı maddesi ya da kimyasal içermez diyemeyiz. Bu konuyu şu şekilde açıklamak isterim; Üretiminde hiçbir kimyasal gübre ve katkı maddesi kullanılmadan, doğada kendiliğinden yetişen gıdalardır. ”Peki organik olmaz mı ?” diyenlere de şunu söylemek isterim; Doğal ürünlere sanayi dumanı bulaşabilir aynı zamanda yan tarlada kullanılan kimyasalların da rüzgar aracılığıyla gelip bulaşma riski vardır. 

Organik ürünler ise; topraktan tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir üründür. Organik ürünlere hiçbir şekilde kimyasal ve katkı maddeleri bulaşmaz.

Organik ürünler mevzuata uygun şekilde ve bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından denetlenip sertifika verilerek üretilir. Aslında bu süreç kısa gözükse de organik ürün yetiştiriciliği uzun ve kapsamlı bir süreçtir.  Bizlerin görevi  sizlere burada doğal ve organik ürünleri tanıtmak ve sizleri bilinçlendirmektir.

Peki ürünün organik olduğunu nasıl anlarız ?

 1. Ürünün üzerinde Türkiye Cumhuriyeti logolu etiket
 2. Bakanlığın yetkilendirdiği firmanın logosu olmak zorundadır.

Eğer daha sağlıklı ve katkısız ürünler tüketmek istiyorsanız organik etiketli ürünleri tüketmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir önemli ayrıntı ise; aldığımız organik gıdaların içindekiler kısmına baktığımızda hiçbir katkı maddesi olmadığını görmemiz gerektiğidir. Doğanın bizim kontrolümüzde olduğunu düşünürüz aslında ama farkında olmadan elimizden kayıp gitmesine göz yumuyoruz. Nesli tükenen hayvanlar gibi doğamızı da kaybetmemize az kaldı.

Elimizdeki ipleri salalım, doğamızı rahat bırakalım. Bırakalım ki her şey olması gerektiği gibi olsun.

Unutmayalım: Doğanın bize değil bizim doğaya ihtiyacımız var…

 

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Mehmet Emin ŞAHİN
  31 Aralık, 2015

  evet Ahmet bey bahçeden topladığımız domatesin yetiştirilmesinde suni gübre, hormon veya herhangi bir katkı maddesi kullanmamışsanız bu doğal ürün olur. Eğer hormon, antibiyotik ve zararlı katkı maddeleri kullanmışsanız bu zaten GDO ya girer. İlerleyen günlerde bu konuya da değineceğim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • ahmet
  31 Aralık, 2015

  selamlar hocam yanı bahceden topladıgım domatesim organık olmuyor dımı

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Mehmet Emin ŞAHİN

Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Giresun Üniversitesi

1989 yılında İzmir de doğdu, ortaokul ve lise hayatını Bornova da tamamladı ve 2006 yılında Ege üniversitesi ege meslek yüksek okulunda elektronik haberleşme bölümüne kaydını yaptırdı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra mezuniyetini tamamlayamadığı için 2009 yılında kaydını aldırdı ve 2 yıl sonra 2011 yılında Giresun üniversitesi uygulamalı bilimler yüksek okulunda gıda teknolojisi bölümüne kaydını yaptırdı. 2016 yılında Giresun üniversitesinde pedagojik formasyon ve aynı zamanda lisans düzeyinde mezuniyetini tamamlayarak gıda teknolojisi öğretmeni olarak mezun oldu.


2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.