Doktorlarımızdan Ramazanda Oruç Tutanlar İçin 9 Tavsiyesi
Takip Et : Üye Girişi

Kardiyoloji uzmanı Doktorlarımız ramazanda oruç tutanlar için önemli tavsiyelere yer verdi. Özellikle 15- 17 saat arasında oruçlu olarak geçirdiğimiz sıcak yaz günlerinde vücudumuzda etkilenmektedir. Zarar görmemek için beslenme konusunda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Doktorlarımız bu konuda bazı uyarılarda bulundu. Şimdi bu 9 maddeye göz atalım:

1: Çorbayı Bol İçin

Paça, işkembe, kelle paça, mercimek gibi çorbalardan bol bol içebilirsiniz. Değerli besin maddeleri açısından da zengin olan bu çorbalar midenin iftarda alacağı ilk gıda açısından önemlidir. Çorbayla başlamaya dikkat edin.

2: Yumurta ve Köy Tereyağı

Köy tereyağında yumurta pişirerek tüketmek size büyük faydaları olacaktır. Özellikle sahurda tüketmek dinç kalmanıza yardımcı olur. Oruç tutanlar için bu ikili en faydalı sahur yemeklerinden biridir.

3: Kemik Suyu İçin

Bol bol kemik suyu için. Kemik suyunda çok değerli besin maddeleri vardır. Bu maddeler hem vücudunuz ihtiyacını karşılayacak hem de gün boyu güçlü kalmanıza yardımcı olacaktır.

4: Sahuru Es Geçmeyin

Sahur yemeği bir nevi kahvaltı öğünüdür. Bu yüzden sağlam bir kahvaltı yapmalıyız. tereyağı, yumurta, fındık, bol bol zeytin ile yapılmalıdır. Tabi çayı da unutmayalım.

5: Şekere Dikkat

Çay için ancak şekersiz olmasına dikkat edin. Şekerli çay, süt kesinlikle içilmeyecek. Ayrıca kola, şekerli soğuk çaylar gibi hazır ürünlerinde ramazanda yaklaşmamalısınız. Bu gıdalar sizlere zarar verecek. Gün boyu daha çok acıkmanıza bile sebep olacaktır. Doğal ve faydalı özellikleri ile şekersiz çay tüketin.

6: Bol Su İçin

Bol bol su için. Özellikle iftarı açtıktan sonra mümkün olduğunca fazla su için. Böbreklerin bu süre içinde iyice temizlenmesi lazım. Karaciğerden toksinlerin atılması için de bol su lazım. Su içmeyi unutmayalım. Az su içmek baş ağrısı yapar. Özellikle iftara yakın başınız ağrıyorsa susuzluktan demektir.

7: Tuz da İhtiyaçtır

Su olduğu gibi tuz da tüketmemiz gerekir. Bu yüzden fazla abartmadan yemeklerinize tuzu da ekleyin. Su nasıl ihtiyaç ise tuz da ihtiyaçtır. Özellikle de kaya tuzlarını tavsiye ediyoruz.

8: Pide Konusu

Pidenin ramazanın vazgeçilmezi olduğunu biliyorum. Az yeyin. Pidenin mümkün olduğunca ince ve ıslak maya ile yapılması lazım. Buna dikkat edelim.

9: Hareketi Unutmayalım

İftarda yemek sonrası direkt olarak uyumayın. Biraz hareket edin. yürüyün, bol su için.

 

 

 

 

 

 

Rating: 4.3/5. From 7 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 19 Mart, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.