Dünyanın En Kısa IQ Zeka Testi
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız. Bu yazımızda sizleri küçük bir testten geçirmek istiyoruz. Bu test kısaca 3 sorudan oluşuyor. Kısa oluşu sizi yanıltmasın çünkü soruların seviyesi bir hayli yüksek. Bu test ile kısa sürede kendinizi test edebilirsiniz.

Ancak ufak bir uyarı yapalım. Sorular göründüğü gibi basit değil 🙂 

SORULAR

1. Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2. Beş makine, beş dakikada beş adet parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet parça üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?

Sorular bu şekilde. Cevaplara bakmadan önce bir kenara cevapları not etmenizi tavsiye ediyoruz. Ortalama olarak sorular için 5- 10 dakikadan fazla durmamanızı tavsiye ediyoruz. Yani tek sınır süre .

CEVAPLAR

1: 10 kuruş

2: 100 dakika

3: 24 gün 

diye bulmuş olabilirsiniz. Ancak hemen sevinmeyin çünkü cevap bu değil 🙂 Cevabı bu şekilde bulanların oranı % 85 civarında ama doğru bu değil .

DOĞRU CEVAPLAR

1. 5 kuruş

2. 5 dakika

3. 47 gün

Bu cevapları bulan ancak az önce ‘cevaplar’ kısmını görünce şok geçiren okuyucularımızdan özür dileriz. Az önce doğru cevabı verdiğini düşünen ancak ‘doğru cevaplar’ kısmını görünce “Nasıl?” sorusunu soranlar için de hemen cevapların açıklamalarına geçelim.

1: Topun fiyatı X olsun. Sopa da X+1 fiyata satılıyor. Yani sopa ve topun fiyatının toplamı X+(X+1). Bu da 1,1 TL’ye (1 lira 10 kuruş) denk geliyor. Denklemimizi düzenlediğimiz zaman 2X+1=1,1 oluyor. İki taraftan da 1 çıkarttığımızda 2X=0,10 TL oluyor. Yani X olan topun fiyatı 5 kuruşa denk geliyor.

2. Beş makinenin beş tane parçayı yapması beş dakika sürüyorsa bir makinenin bir parçayı yapması da beş dakika sürer. 100 makineniz beraber çalışıyorsa bir makinenin bir parçayı yapması beş dakika alacağı için 100 parçanın yapılması beş dakika sürer.

3. Elimizde her gün kendi büyüklüğünün iki katına çıkan bir nilüfer yaprağı var. Başka bir deyişle bu yaprak bir sonraki gün iki katı boyuta ulaşıyorken bir önceki gün de yarı boyutuna düşüyor diyebiliriz. Bu sebeple 48. günde tüm gölü kaplayan nilüfer yaprağı, 47. günde gölün yarısını kaplıyordu.

Rating: 3.2/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 4 Ağustos, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.