"Dut" Nasıl Yetiştirilir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

MERHABA DEĞERLİ OKURLAR;

Bu yazımda sizlere dut nedir? nerede yetişir? çeşitleri nelerdir? yetiştirilmesi nasıldır? faydası hakkından bilgi vereceğim. 

Dut, meyvesi ve yaprakları için yetiştirilen bir ağaçtır. Yapraklarından iplikçilikte faydalanılır.

Dut,orta iklim bölgesinde yetişir.Ana vatanı çindir.

Yaprakları geniştir.Boyları 12-13 metreyi bulur. Taç yaprağı olmayan iki çeneklilerin dutgiller familyasındandır ve bu familyanın örnek bitkisi olarak incirde verilebilir.

Dut’un gövdesi silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir.Saplı iki sıra üzerine dizilmiş, tabanı yuvarlak veya kalp şeklinde, üst yüzü koyu alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir. Kenarları dişlidir.

260px-Morus-alba

Dut ağacı uzun zamandan beri yenen meyveleri ve ipek böcekçiliği için yetiştirilmiştir.

 

Türleri;

1-Ak dut

2-Çin dutu

3-Afrika dutu

4-Moğol dutu

5-Teksas dutu

6-Kara dut

7-Kırmızı dut

8-Himalaya dutu

9-Ihlamur yapraklı dut

Türkiyede yetiştirilen dutlar daha çok,

– Ak dut

10-15 metre boyunda.geniş taçlı bir ağaçtır.Ak dutun vatanı Çindir.Yenen  tatlı meyveleri vardır.Yaprakları ipek böcekçiliği için yem olarak kullanılır.Türkiye’nin birçok yerinde meyvesi ve yaprakları için yetiştirilmektedir. Erzincan, Tokat, Gaziantep, Kahramanmaraş dolaylarında meyveleri kurutulduğu gibi pekmez, pestil de yapılmaktadır.Bursa da ve başka yerlerde yapraklarından ipekböcekçiliğinden faydalanılmaktadır.

– Kara dut

 10-15 metre boyunda, kalın  dallı bir ağaçtır. Olgun meyvesi siyah renkte suludur.Tazeyken yenir veya şurup yapılır. Yaprakları kaba ve tüylü olduğundan ipek böceklerine yem olarak verilmez. Eskiden,köklerinin çok acı olan kabukları solucan düşürmek için ilaç olarak kullanılırdı. Türkiye’de ak dut kadar olmasa da bahçelerde rastlanır. Sarkık dallı olanları süs bitkisi olarak yetiştirilir.

 

-Mor dut

 

15-20 metre boyunda kalın dallı bir ağaçtır.Olgun meyve,mor renkte ve tadı hafif mayhoştur.Yendiği zaman dil ve dudakları boyar.Parmaklarda leke bırakır.Mor dutun vatanı Kuzey Amerikadır.Meyve ağacı olarak az miktarda Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetiştirilmektedir.Ağız ve boğaz iltihaplarına karşı kullanılır ve dut şurubu gargaraları iyi gelir.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 0 • tahir Elikirik
  13 Haziran, 2017

  kilosu kaç para

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.