E100 Kurkumin Nedir? Nelerde Var Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

E100 kodlu kurkumin adlı renklendirici bir çok gıdaya sarı veya altın rengini vermektedir. Peki bu madde E100 tam olarak nedir, sağlık açısından zararlı mıdır? Curcumin kapsülleri faydalı mıdır? kısaca bu sorulara cevap vereceğiz.

E100 Kurkumin Nedir?

E100 kurkumin bazı pancar ve zerdeçal köklerinden elde edilen sarı renkli bir renk maddesidir. Bazı soslarda renk maddesi olarak kullanılır. Köri sarı rengini kurkuminden alır. Aynı zamanda renk ile birlikte de acımsı tar buradan gelmektedir. Zerdeçaldan elde edildiği için acılık vardır.

Kurkumin Zararlı Mıdır?

E koduyla belirtilen zararlı katkı maddeleri içinde yer almaz. Aynı zamanda faydalı etkileri de vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kurkuminin doğal olmayan yollardan da üretilmesidir. İşte bu şekilde üretiminden dolayı zararlı hale gelebilmektedir. Belirttiğimiz gibi doğal yollar üretilen kurkimin zararlı değil, faydalıdır.

Kurkumin Kapsül Haplar Faydalı Mıdır?

Renlendirici madde kurkumin ile kapsüller aynı şeylerdir. Yine üretim noktası önemlidir. Doğal veya yapay yolla üretilmediğine göre yorum yapılabilir. Doğal yolla üretilenler güçlü antioksidan etkisi ile kanser ve tümöre karşı savaşmaya yardımcı olur. Yaşlılık belirtileri azaltır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Tüm bu etkilerle birlikte kapsüller yerine zerdeçalın kendisini tüketebilirsiniz. Süte ekleyebilir, yemeklerinize katabilir, çayını içebilirsiniz. En doğalı kendi yaptığınız olacaktır. Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Nazmi Altıparmak
  30 Haziran, 2018

  Emeğinize sağlık teşekkür ederim hocam

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.