Enginarın Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Kış mevsiminde bolca tüketilen Enginar,Akdeniz Bölgesinde yetişen ve sağlığımız açısından bolca tüketmemiz gereken önemli bir besindir.Enginar deve dikeni ailesine mensup bir besindir.Enginarın yaprakları 0.6 uzunlukta olan ve 1-2 metreye kadar da uzaya bilen bir bitkidir.Bu bitkinin tohumları yenebilir.

Enginar daha önceki yıllarda çok üretilmemekteydi bu yüzden de pahalıydı ve bu yüzden herkes bu bitkiyi tüketememekte , faydalarından yararlanamıyorlardı.Ama günümüzde rahatça elde edilebilen ve tüketimi gerçekleştirilenilen bir besin haline gelmiştir.Enginar içeriğinde bolca C ve K vitaminlerini bulundurmaktadır.Düzenli olarak tüketilmesi halinde çinko,demir,magnezyum ve potasyum ihtiyacı karşılanmış olacaktır.Bu minerallerin yanında içerdiği lif sayesinde vücudun ihtiyacını gidermektedir.Enginar içeriğinde bolca kalsiyum bulundurmaktadır.Yüksek oranda da B6,E vitaminlerini de içermektedir.

Enginarın Faydaları Nelerdir:

Sindirim Sistemine Yardımcıdır;Bu besinin içeriğindeki lifler sayesinde sindirim enzimi sentezlenmesinin hızlandırılmasına yardımcı olarak sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.Ayrıca bağırsaklarda bulunması gereken sindirim enzimlerinin sentezlenmesine yardımcı olur.

Anemi (Kansızlık )İyi Gelmektedir;Yukarıda saydığımız mineraller arasında Demir mineralini bolca bulundurduğunu söylemiştik.Bolca demir minerali bulundurması sayesinde vücudun demir ihtiyacını karşılayarak bu rahatsızlığa yakalanma riskini önler.Bu rahatsızlığı bulunan kimseler içinde doğal tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Karaciğer Rahatsızlığına Karşı Etkilidir;Enginarın bulundurduğu yapraklarda kolesterolü düzenleyen ve yağ yakan enzimlerin sentezlenmesini destekleyerek karaciğerde meydana gelecek olan yağlanmayı engeller.Bunun yanında Karaciğer büyümesinden dolayı meydana gelecek olan rahatsızlıkları engeller.Ayrıca bu besin sayesinde safra sıvısı oluşumuna engel olarak karaciğeri toksinlere karşı temizlemiş olur.

Tansiyona İyi Gelir;Kan basıncını dengeleyici enzimler bulundurduğundan tansiyonun doğal bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelmektedir;İçeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde asidi düzenleyici özelliğiyle mide yanmasını önler.Mide ekşimesinin oluşmasına engel olur.Enginar yaprağı kaynatılarak tüketilirse bulantı ve kusmaya karşı iyi gelmektedir.

Kolesterole İyi Gelmektedir;Vücutta yağ yakıcı özelliği sayesinde yağ birikimini engeller ve doğal kolesterol düzenleyici özelliği sayesinde uzmanlar tarafından da önerilmektedir.Haftada en az bir kere tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

İdrar Yollarına İyi Gelmektedir;Bu besinin tüketilmesi sayesinde idrar yollarında oluşacak iltihap engelleniş olur.Vücutta fazla biriken suyun idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar.Ancak enginarın fazla tüketilmesi vücudun susuz kalmasına sebebiyet verebilir bu yüzden dikkat edilmelidir.

-Enginarın yağ ve kalori oranı oldukça düşüktür.

-Diyet lifleri bakımından oldukça zengin bir besindir.

-Çok etkili bir antioksidandır diyebilir.

-Kolon kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

-Kolesterol seviyesini dengede tutar.

-Mideyi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırır.

-Kemiklerin sağlıklı olmasına katkı sağlar.

-Hücrelerin güçlenmesine yardımcı olur.

-Kan hücrelerini güçlendirir ve kan hızının düzenli seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Enginarın Olası Yan Etkileri;

Her besinde olduğu gibi elbetteki fazla tüketim vücuda çeşitli zararlar verebilir.Enginarın fazla tüketilmesi;

-Fazla tüketim vücudun susuz kalmasına sebebiyet verebilir ve karın şişkinliğine neden olur.

-Özellikle hamile olan kadınlarda düzenli ilaç kullanımında olumsuz etki olabileceğinden dolayı doktorla görüşülmeden tüketilmemelidir.

-Yine fazla tüketilmesi halinde yağ yakıcı özelliğinden dolayı çabuk kilo kaybına sebep olarak vücudun direncini azaltır.

-İshal rahatsızlığı olan bireyin enginarı tüketmesi halinde ishali şiddetlendirir ve vücudun direncinin düşmesine sebep olur.

Sağlıkla kalın.

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.