Et Sevmeyenler İçin En İyi Bitkisel Protein Kaynakları
Takip Et : Üye Girişi

Bazı insanlar vejeteryan olabilir. Bu sebepten dolayı protein olarak yetersiz kalabilmektedir. Et sevmiyor olabilirsiniz, ancak proteini mutlaka vücudumuza almamız gerekiyor. Protein kaynağı olarak en bol gıdalar et ve et ürünleridir. Bitkisel gıdalarda da protein var ancak sindirebilirliği yeterli olmamaktadır. Yediğimiz ette bulunan proteinin yaklaşık%85 ini vücudumuza alırken bitkisel gıdalar bu oran %50 lere kadar düşmektedir. Durum böyle iken protein ihtiyacını karşılamak için en etkili bitkisel gıdaları sizler için listeledik.

1: Bezelye 

Her yarım bardakta üç buçuk gram protein içeren bezelye. Naneli bol proteinli kremalı taze bezelye çorbasını deneyin.

2: Ispanak 

Yarım gram ıspanak üç gram protein içermektedir.Ispanak suyuna limon ekledikten sonra o şağlıklı proten suyunu rahat bir şekilde içebilirsiniz.

3: Fırında Patates

Bir başka protein deposu olarak bilinen patates. Orta büyüklükteki bir patates üç gram protein içerir. Hem damak zevkinize uygun hemde protein için fırında patatesinize ıspanak ve keçi peyniri ekleyerek protein hazinesi yiyebilirsiniz.

4: Brokoli 

Brokoli sadce lifle (yarım fincan başına 2,6 gram) doldurulmaz; aynı zamanda servis başına iki gram protein içermektedir.

5: Brüksel Lahanası 

Bu ufak yeşil topları çocuklar kötü bir şeymiş gibi algılarlar, aslında harika bir besin kaynağı olup protein ve potasyum deposu olan bu brüksel lahanasında yarım fincanında 247 miligram potasyum ve 110 mikrogram K vitamini ile iki gram protein içerir.

6: Mısır 

Mısırın teknik olarak bir tane olduğunu biliyoruz, ancak çekirdeklerini ayırdığımızda yarım bardak kadar doldurduğumuzda elde edilen protein miktarı iki gramdır. Bu ızgara mısırı, limon, maydanoz ve tere yağı ile mükemmel bir protein hazinesi elde edilir.

Rating: 3.8/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 4 Haziran, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.