Evin Çatısındaki Sokaktaki Baz İstasyonu Zararlı Mıdır Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Baz istasyonları avmler, sokaklar, yüksek alanlar, elektrik direkleri, evin çatıları gibi pek çok farklı konumlarda sürekli gözümüze çarpmaktadır. Hayatımıza bu denli giren bir faktör sağlık açısından etkileri nelerdir, evin çatısında bulunan baz istasyonu zararlı mıdır, bizleri etkiler mi bu konuda bilgi vereceğiz.

Baz İstasyonu Hakkında Bazı Bilgiler

Baz istasyonlar mikrodalga ışınları ile birlikte çalışır. İstasyonda alıcı ve vericiler bulunur. 1 adet baz istasyonu 8 telefona hizmet eder. Bu istasyon sayısı ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. 2005 li yıllarda baz istasyonları sayısı hızla artmıştır. Bu esnada baz istasyonu bulunan bir evde oturan kişinin ilik kanseri olması sebebi ile açtığı dava sonucu evinden baz istasyonunu kaldırmıştır. Bu da eğer evimizin çatısında baz istasyonu varsa hukuk yolu ile buna kaldırabileceğimiz anlamına gelmektedir. Peki baz istasyonunun kanser ile bir alakası var mıdır? Sağlık açısından zararlı mıdır?

Çatıdaki Sokaktaki Baz İstasyonu Zararlı Mıdır?

Avrupa’ya kıyasla ülkemizde baz istasyonları daha düzensiz bir şekilde görülen her yere eklenmektedir. Bu sebepten dolayı kirlilik daha fazladır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bu tür ışınların insanlara zararı kesin olarak kanıtlanmıştır. İnsanlar ile birlikte kuşlar ve diğer canlılara da zararları kesinleşmiştir. Çünkü bu ışınlar radyasyon etkisi ile hücrelere işler, ışınımlar hücrelerde ısı artışına sebep olur. Bu durum çok az miktarda hatta mini seviyelerdedir ancak süreklilik durumu olduğu için belli süre sonra zarar vermektedir. Yani uzun süre çatısında baz istasyonu olan binada yaşamak zarar verir. Aynı zamanda sokakta da baz istasyonunun bulunması aynı etkiye sahiptir.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri bu radyasyonik dalgalardır. Kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar, bluetoothlu cihazlar, wifi… vs. bir çok sinyal dağıtan ürünler ile gün boyu muhattap oluyoruz ve evlerimizde de bulunuyor. Bu sinyallerin zararları zaten var iken bir de baz istasyonunun bulunması zararlara zarar eklemektedir.

Yan etkileri veya zararları arasında kısırlık, alzheimer, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kanser veya tümör hücrelerinin oluşumu, parkinson gibi pek çok farklı olumsuz yönleri vardır.

Uzmanlar Bu konuda Neler Söylüyor?

Özellikle bu konuda uzmanlar da uyarıda bulunuyor. Prof. İbrahim Saraçoğlu ve Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar baz istasyonu konusunda uyarılarda bulunuyor. İnsanlar başta olmak üzere ağaçlardan, hayvanlara kadar bu radyasyon dalgaları tüm çevreye zarar vermektedir. Son zamanlarda kanser, tümör şikayetleri artış gösteriyor. Günümüzün gençliği biraz daha büyüdükçe bu şikayetler daha da artacak. Bunun en büyük sebeplerinden biri bu radyasyon ışınlarıdır. Bu ışınlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Özellikle ülkemizde her sokakta onlarca baz istasyonu var. Evlerimize kadar neredeyse girecek. Avrupa’da şartlar daha ciddi, ancak ülkemizde gelişigüzel hareket ediliyor. Bu konuya da dikkat edilmesi gerekiyor.

Sonuç olarak mümkün olduğunca bu zararlı ışınlardan uzak durmalı. Evimizi seçerken baz istasyonlarına da dikkat etmeliyiz. Mutlu ve sağlıklı günlere.. .Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • İlker Ali ÖZTEKİN
  3 Temmuz, 2018

  Bilgilendirdiginiz için tür ederim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   4 Temmuz, 2018

   Rica ederiz

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.