Farenjit Düşmanı; "ADAÇAYI"
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Farenjit Düşmanı; “ADAÇAYI”.Çocukluğumdan beri boğaz ağrısı, son 10 yıldır da farenjit ile cebelleşiyorum. Ve son zamanlarda yakınımda, boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gidip farenjit teşhisi konulan çok insan duyuyorum. Doktorlar baş tacımız fakat öncelikle herkes kendi koruyucu hekimliğini üstlenmeli. Bu, koruyucu hekimliğin yolu da sağlıklı ve doğru beslenmeden geçiyor.

Farenjite ve benim özellikle kış aylarında uyguladığım yönteme gelecek olursak, şiddetle “adaçayı” tüketimini alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyorum.

 

 

Nereli bu Adaçayı?

Ballıbabagiller familyasının Salvia cinsini oluşturan adaçayı, Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Haziran, temmuz aylarında menekşeye benzer çiçek açan adaçayı; yaprakları kurutularak saklanan bir bitkidir.

 

Peki Neden Adaçayı?

Genellikle kış aylarında meydana gelen grip
ve nezle oranının artması farenjiti de tetiklemektedir. Boğazda meydana gelen iltihaplanma (farenjit) öksürüğe, boğaz ağrısı ve kuruluğuna neden olmaktadır. Adaçayı bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak boğazı yumuşatmaktadır. Özellikle gece yatmadan önce içildiğinde rahat uyumayı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra toksin atıcı ve bronşit, astım belirtilerini hafifleticidir.

 

 

Bal ve Tarçın Eşliğinde…

Adaçayı, genellikle tadı ve kokusu pek ilgi çekici olmadığı için tüketimi tercih edilmemektedir. Bu nedenle kokusunu biraz olsun bastırmak adına çubuk tarçın katılarak içilebilir. Tatlandırmak için ise baldan yararlanılabilir.

 

 

DİKKAT!

Bal, sıcaklık yükseldikçe kendi içindeki değerleri yitireceğinden; ılık adaçayına ilave edilmelidir. Ayrıca doktorlar farenjit rahatsızlığı olanlara besinleri ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayacak şekilde tüketmelerini önermektedir. Bu nedenle bal tam da aradığımız tatlandırıcı olacak ve adaçayını ılık tüketmek daha verimli olacaktır.

 

ALTERNATİF!

Gönül ister ki herkese adaçayını sevdirelim inanın ben de çok zor sevdim. İlla, ben kesinlikle içmem diyorsanız başka çözüm yolumuz da var. Adaçayını demledikten sonra ılımaya bırakıyor ve ılınan adaçayı ile gargara yapıyoruz.

 

 

 

 

Sonrasında ökrüsük ve boğaz ağrısından kurtulmuş bir şekilde yeni güne uyanıyoruz.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.