Farenjit Nedir Belirtileri Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır?
Takip Et : Üye Girişi

Günümüzde sık sık rastlanan ve sayfamıza son zamanlarda bu konuda sık sık gelen mesajlar sonrasında farenjit konusuna değineceğiz.Yazımızda farenjit nedir farenjitin belirtileri farenjit doğal olarak nasıl geçer ve tedavi edilir bu konulara değineceğiz.

Farenjit Nedir?

Bakteri,mantar ve virüs gibi zararlı mikro organizmaların sebep olduğu boğaz kısmında oluşan rahatsızlıktır.Genel olarak boğazın arka kısmında oluşan ve ağrıya sebep olan bir rahatsızlıktır.Kış aylarında daha çok görülen bu rahatsızlık grip, soğuk algınlığı, boğaz iltihaplanmaları gibi bazı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.Ayrıca sigara içilmesi de bire bir etkilidir.

Farenjitin bu denli yaygın bir rahatsızlık olmasını en büyük sebebi kişiden kişiye geçmesidir.Öksürme,hapşırma hatta konuşmalar da bile hava yoluyla veya tükürük yoluyla yayılabilmektedir.

Farenjit Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak en yaygın belirtisi boğaz ağrılarıdır.Bununla birlikte;

 • Boğazlarda genel olarak ağrılar
 • Yemek yeme esnasında ufak ağrılar ve yutmada zorluk
 • Boğazın şişmesi
 • İhtihaplanmalar
 • Sık sık öksürme
 • Aşırı balgam oluşumu
 • Burun akmaları
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Hapşırma

gibi sorunlar farenjit belirtisi olabilir.

Farenjitin Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak kış aylarında daha sık rastlanan farenjit virüs ve bakterilerin çoğaldığı ve vücudumuzun savunmasının düşük olduğu zamanlar görülmektedir.Aynı zamanda stres, bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü, kan değerlerinin düşük olması  gibi sebepler vardır.Aynı zamanda kişiden kişiye bulaştığı için aile üyeleri arasında dikkat etmek gerekiyor.Hapşırma, öksürme gibi sebeplerden de hava yoluyla farenjite yakalanabilirsiniz.

Farenjit Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak sağlığınıza dikkat etmeli, farenjite sahip kişilere karşı dikkat etmeli, havasız ortamlarda uzun süre durmamalısınız.Bunlarla birlikte farenjite yakalandıysanız veya belirtileri gözüküyorsa doktora danışabilirsiniz.Ancak ilk safhalarda boğaz sağlığı için etkili olan gıdaları tüketmek farenjit riskini oldukça düşürecektir.Şimdi farenjite iyi gelen en etkili gıdalara göz atalım:

1: Bal

Genel sağlık olarak bir çok faydası olan bal farenjit için de en etkili gıdalar arasında yer almaktadır.Anti bakteriyel ve anti viral özelliği sayesinde boğazda bulunacak olan bakteri ve mantarlara karşı temizleyici etkisi vardır.Farenjit ile birlikte  kış aylarında sık görülen boğaz rahatsızlıkları, öksürme gibi durumlardan korunmak için bal tüketmenizi öneriyoruz.

2: Elma Sirkesi

Su ile seyreltilmiş elma sirkesi farenjite karşı etkili bir içecek olacaktır.Elma sirkesinin en önemli özelliği anti bakteriyel etkisi vardır.Bu sayede boğazda oluşacak olan bakteri ve mantar gibi zararlılara karşı etkili bir koruyucu olacaktır.Özellikle kış aylarında sık sık tüketmenizi öneriyoruz.

3: Zencefil

Zencefil vücuttaki zararlı mikro organizmalara etkisi ile birlikte boğazlarda da birikecek olan bakteri,mantar ve virüslere karşı etkileri olacaktır.Zencefil anti inflamatuar etkiye sahiptir.Bu özelliği boğaz sağlığını koruyacak ve farenjiti engellemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

4: Zerdeçal

Zerdeçal diğer bitkilere benzer olarak anti septik özelliğe sahiptir.Özellikle bakterilere karşı en etkili bitkilerin başında yer alır.Boğaz rahatsızlığı farenjit ile birlikte genel vücut sağlığı için kullanılacak en etkili bitkiler arasındadır.

5: Sarımsak

Özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken gıdaların başında sarımsak yer alır.Anti bakteriyel ve anti flamatuar etkisi ile bir nevi antibiyotik etkisi gösteren gıdalar arasındadır.Bu etkisi ile boğaz rahatsızlıkları ve farenjite karşı da tüketilebilecek gıdalar arasındadır.Ayrıca sarımsakta yer alan Alisin adlı madde bakterileri öldürmek için etkili bir besin maddesidir.

6: Limon

C vitamini ve asidik yapısı sayesinde limon genel vücut sağlığı açısından önemli bitkiler arasındadır.Farenjit için de asidik yapısıyla boğazda bulunan bakteri ve zararlı mikro organizmalara karşı etkili gıdalar arasında yer almaktadır.

Bunlara ek olarak pratik yöntem olarak tuzlu su ile gargarayı deneyebilirsiniz.Tuzun etkisi ile de boğazda birikecek olan bakteri ve mantarlar yok olmaktadır.Bu yüzden hızlı ve pratik olarak tuzlu su ile gargarayı denemenizi öneriyoruz.

Ayrıca sigaradan uzak durmanızı öneriyoruz.Sigaradaki zararlı bileşenler hem iltihaplanmalara hem de zararlı mikro organizmaların çoğalmasına sebep olur.Aynı zamanda solunum yollarında da kana karışıp zarar verir.Bu yüzden farenjit ve genel sağlık açısından sigaradan uzak durmalısınız.Bol bol meyve sebze tüketmeli suyu eksik etmemelisiniz. Mutlu ve sağlıklı günlere…

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Gülistan
  4 Mart, 2018

  Paylaştığınız tüm bilgiler için teşekkür ederim…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   4 Mart, 2018

   Bizi takip ettiğiniz içi bizler teşekkur ederiz efendim.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.