Fast Food Nedir? Zararlı Yönleri Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

images (2)

Günlük hayatımızın yoğunluğundan yeterli zaman bulamadığımız durumlarda pratik beslenme amaçlı tükettiğimiz ve bir beslenme tarzı haline getirdiğimiz Fast food ürünler hayatımızda her geçen gün giderek daha fazla yer almaktadırlar.

Öncelikle;

Fast Food genel anlamda kısa sürede hazırlanıp hızlı şekilde servis edilen,ayaküstü veya hazır yenilen yiyeceklere verilen isimdir.Yaygın olarak hazır yemek diye tabir ettiğimiz fast food un İngilizce den çevrimi ise fast (çabuk), food (yiyecek) kelimelerinin birleşmeleriyle oluşmaktadır

Restoranlardan büfelere hatta seyyar satıcılara kadar geniş bir alana yayılan bu tarz gıdalar çabuk hazırlanışı,pratik ve kolay tüketimi ve gerekirse paket serviler halinde kişinin ayağına kadar gelmesi gibi nedenlerle günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir.

Peki son derece yaygın olup neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu fast food ürünler kapsamına hangi gıdalar girmektedir ?

Fast Food Olarak Adlandırdığımız Yiyeceklere

  • Hamburger, pizza,
  • tüm Asitli içecekler
  • Döner, lahmacun, soğuk sandviçler
  • Kızarmış patates
  • Kızarmış tavuk, balık ekmek

Pizza, simit, tost vb.   örnek verilebilir.

Geleneksel diye tabir edilen tencere yemeklerini bırakıp onların yerine büyük küçük hepimizin tercih ettiği bu Fast Food ürünlerin Zararlarına ve vücudumuzda  ne gibi rahatsızlıklara neden olabileceklerine gelirsek;

Bilinçli bilinçsiz tükettiğimiz bu fast food tarzı gıdaların  çeşitli besin değerleri yönünden yetersiz oluşu  uzun dönemde bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin başında obezite yani şişmanlık gelmektedir.

 

Fast-food ürünlerindeki bir diğer önemli sorun ise yüksek enerji içermesi olup bu  enerjinin  temelde yağ ve şeker kaynaklı olmasıdır. Fast-food’ olarak adlandırdığımız  gıdalarla orta düzeyde yenen bir öğünün enerji miktarı 400 ila 1500 kalori arasında değişmektedir.

Fast-food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklı olup bu ürünlerin sodyum ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğelerine göre daha fazladır. Bu durum başta kroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, diğer birçok kronik hastalık için risk oluşturmaktadır.

Yine beslenmedeki posa ve lif içeriğinin yetersizliği bağırsak kanseri riskini artıran önemli faktörlerdendir.

Fast-food menüleri yüksek miktarda sodyum içermektedir. Bu durum yüksek kan basıncının oluşmasına neden olmakta ve mide kanseri riskini artırmaktadır.

Fast food içerisine renklendiriciler, aroma arttırıcılar, tatlandırıcılar, antimikrobiyal maddeler gibi birçok katkı maddeleri de eklenmektedir.Bunların yanı sıra kullanılan ekstra şeker ve gıda boyası ürünü çekici ve damak tadına hitap edici hale getirmek için kullanılmaktadır.

 

Fast foodların besin değeri düşük,kalori oranları yüksek olup bol miktarda tuz veya şeker içermektedir. Liften posadan, vitaminden kaliteli proteinden oldukça fakir,ancak karbonhidrat ve yağ yönünden zengin olan bu gıdalar kan şekeri düzeyimizde ciddi dalgalanmalara, huysuzluk, yorgunluk ve ekstra şeker yeme eğilimi içine de girmemize,ayrıca uzun vadede  yüksek tansiyon,bölgesel yağlanma, sinirlilik ve hırçınlık, hatta kemik erimesi riski ile çocuklarda gelişim bozukluğu gibi durumlara neden olabilmektedir.

 Tüm bu zararlarına rağmen çoğumuzun severek tükettiği bu gıdalar küçük kaçamaklar olarak kalmalı ve asla tencere yemeklerine rakip konuma getirilmemelidir.

 

 

Rating: 3.1/5. From 10 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 22 Kasım, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.