Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Fibromiyalji karmaşık bir ağrı bozukluğudur ve bu hastalık  kandınlarda daha erken ve yedi kat fazla gözükür.Fibromiyalji birinci basamak hekimlerinde  en çok görülür rahatsızlıklardandır. Fibromiyalji  “kaslarda, bağlarda ve tendonlarda ağrı” anlamına gelmektedir.Bu yalnızca kişiden kişiye değişen semptomlar gibi sadece acıdan daha fazlasını  gösterir. Fibromiyalji vücudun tüm noktalarında görüle bilen çeşitli ağrı ve dokunma hassasiyeti oluşturur. Fibromiyalji insanları zihinsel ve sosyal açıdan da etkileyebilir. Yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı fibromiyaljinin belirgin özelliğidir.  Ağrı genellikle boyun, omuzlar, kalçalar ve uyluk gibi bölgelerde belli olur , ancak ağrı  ellerde ve ayaklarda da hissedilebilir.

Erkeklerde Fibromiyalji Belirtileri

Çoğunlukla yorgunluktan görülür. Uykusuzluk, uykudan düzensiz şekilde uyanma, zorlukla uykuya dalma, zayıf veya rahatsız uyku belirtilerdendir.Uyandığınızda üzerinizde yorgunluk şiddetli ağrı olabilir. Erkeklerde fibromiyaljik belirtiler daha kısa sürer ve kadın hastalarda görülenlerden daha az görülür. Yakın bir araştırma sonucu olarak erkeklerde görülen belirtiden  kadınlarda görülen belirtiden da şiddetli görülür.

1:Acı

Fibromiyalji bağlı olarak yaşanan ağrı derin, kronik ve yaygın olabilir. Vücudun çeşitli yerlerine göç edebilir, yoğunluk farkı gösterebilir. Fibromiyalji, derin kas ağrılarına ,çekmelere,seğirmelere neden olur.Karıncalanma, nöbet,yanma gibi nörolojik şikayetlere neden olabilir. Birçok kişi acının sabah uyandıktan sonra daha şiddetli olduğunu söylüyor. Şiddeti artıran birkaç etmen.

*  Nemli veya soğuk hava.

* Düzensiz uyku.

* Zihinsel ve fiziksel yorgunluk.

* Aşırı fiziksel hareket.

* Az fiziksel hareket.

* Stres ve kaygı.

2:Yorgunluk

Yorgunluk, stresli yaşam tarzı insanları olumsuz yönde etkileyebilir. Fibromiyaljinin neden olduğu yorgunluk gerçekten katlanılamaz bir acıya neden olmaktadır. Fibromiyaljin verdiği yorgunluk mesleki, kişisel, sosyal ve eğitim faaliyetlerini etkileyebilecek bir tükenme halidir. Yorgunluğun diğer bir belirtisi ise vücudun fizksel olarak tükenmiş, zayıf olmasıdır.

3:Uyku Sorunu

Uyku sorunları Fibromiyaljinlede etkilidir. Fibromiyaljin kişinin uykuya dalmasında,rahatlamasına engel olur.Tıbbi araştırmacılar, fibromiyalji hastalarının “4 evre”  uykusunda belirgin anormallikleri belirledi. Fibromiyaljin hasatlığı olan kişilerin uyku esnasında beyne ani uyarılar yollaması beynin bu uyarılara tepki vermesi ile uykudan uyanmaya ve düzensiz bir uyku ya neden olur.

4:Fibrofog (Hafıza Zayıflığı)

Fibromiyaljisi olan erkeklerde görülen başka bir belirtidir. Fibrofog dil kullanımında güçlüklere ve öğrenimi de kötü şekilde etkiler. Fibrofogs, değişik yoğunluktadır, her an ortaya çıkabilir ve ağrı sırasında en şiddetli olanıdır.Fibromiyaljisi olan hastalarda bilişsel sorunlar çeşitli hasarlara neden olabilir . Bu hasarlara eşlik eden depresyon, uyku problemleri, nöroendokrin anormallikler, ağrı ve duyusalığı getirir.

5:Cilt Sorunları

Fibromiyaljisi olan kişiler de cilt problemleri ile karşılaşırlar. Fibromiyaljisi olanların% 70 ila% 80’inde deri problemi olur.Bu deri sorunları arasında kuru cilt, kaşıntılı cilt ve benekli cilt bulunur. Bu cilt aşırı rahatsızılığa neden olur aynı zamanda bazı gıdaları tüketmemizi de zorlaştırır.

6:Sabah Tutulmaları

Sabah uyandığınızdan vücudun her tarafında ki  kas ve eklemlerde sıkılık oluşan ağrı olarak tanımlanabilir. Bu ağrı vücuttaki kaslar, eklemler, tendonlar ve bağlarda görülür. Bu kas sertliği saatlerce uzayabilir, genellikle 30dk sürer.Sabah sık görülmesine rağmen akşama kadar da devam edebilir. bu ağrılar vücudta ki hareket aralığınıda engelleyebilir. Fibromiyaljisi olan hastalar her sabah düzenli olar bir noktada ağrı ile uyanırlar.

Diğer Belirtiler Ve Örtüşen Koşullar

Stres sıklıkla fibromiyalji semptomlarını artırır. Fibromiyalji rahatsızlığı olan erkeklerde görülebilecek diğer belirtiler.

*Bağırsak ve mesane ağrısı.

*Migren ve baş ağrısı .

*Bacak ağrısı

*Cilt de kuruluk ve kızarıklıklar

*Kuru gözler ve ağız

*Kaygı ve depresyon

*Görme bozukluğu

*Eklem hastalığı

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 5 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Esra
  29 Mart, 2018

  fibromiyalji hastasiyim bunla nasil kurtulurum hocam

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.