Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Fındık ülkemizde en çok tüketin kuru yemişler arasında yer alır.Fındık faydaları açısından zengin olmasının ilk sebebi esansiyel yağ asitlerini içermesidir. Omega 3 – ve Omega 9 yağ asitlerini içermektedir.Omega yağ asitleri sağlık açısından büyük öneme sahiptir.Sağlık açısından faydaları ile birlikte cilt sağlığı ve saç sağlığı için de olumlu özellikleri vardır.Şimdi faydalarına maddeler halinde göz atalım:

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

1: Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Fındıkta bulunan Omega  doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığını korur.Bu yağlar vücut sıcaklığında sıvı haldedir.Bu sayede kalp ve damar yollarında tıkanmalara sebebiyet vermez.Doymuş yağların bir bölümü ( Margarin gibi) vücut sıcaklığında tam olarak erimez ve damar tıkanıklıklarına sebep olmaktadır.

2: Kas ve Sinir Sistemini Korur

Fındık yağında bulunan magnezyum minerali sayesinde kalp ve sinir sisteminin daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.Aynı zaman kalsiyumun da kaslar arasında hareketini kontrol eder.Kalsiyum minerali sadece kemik yapısına katılmaz, aynı zamanda kasların kasılıp gevşemesi için de kalsiyum gereklidir.Kalsiyumun etkili bir şekilde görev yapabilmesi için magnezyum gereklidir.Bu yüzden fındık yağında bulunan magnezyum kas ve sinir hareketlerinin düzgün olarak işlemesine yardımcı olur.

3: Vücuttaki Toksinleri Uzaklaştırır

Fındık yağında bulunan besin maddeleri vücutta bulunan toksinlerin uzaklaştırılmasında yardımcı olur.Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırarak bağırsaktaki zararlı toksinler ve zararlı mikro organizmaların uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

4: Kötü Kolesterolü Düşürür

Fındık yağı kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürerek iyi kolesterol HDL nin yükselmesine yardımcı olmaktadır.Bu sayede özellikle kötü kolesterolün yüksek olmasından dolayı meydana gelecek sorunlar önlenir ve en önemlisi de damar tıkanıklıklarının önüne geçmiş olursunuz.

5: Cilt Sağlığı İçin En Faydalı Yağlardandır

Cilt ve deri sağlığı için en gerekli besin maddelerinin başında E vitamini yer almaktadır.FIndık yağı ise E vitamini açısından en zengin gıdaların başında yer alır.Cildin fındık yağından faydalanması için tüketmeniz yeterli olmakla birlikte cildinize de masaj uygulayarak E vitamininin faydalarından yararlanabilirsiniz.Özellikle ciltte meydana gelen kuruluk, deri döküntüleri gibi sorunlar için olumlu etkileri olmaktadır.

6: Sindirim Sistemini Düzenler

Fındık yağında bulunan değerli besin maddeleri sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır.Özellikle yemek sonrası oluşan sindirim sorunları, hazımsızlık, bağırsak sorunlarının giderilmesinde yardımcı olmaktadır.Bağırsak üzerinde zararlı mikro organizmalara karşı olumlu etkileri vardır.Bu yüzden bağırsak ve sindirim sorunları yaşayanların fındık yağı tüketmelerini öneriyoruz.

7: Güçlü Bir Antioksidan Maddedir

Fındık yağındaki zengin E vitamin içeriği ile etkili bir antioksidan madde olmasını sağlamıştır.Antioksidan maddeler ise vücut dışında ve içinde serbest radikallerin oluşturacağı zararları önlemede yardımcı olmaktadır.Kanser ve tümör hücrelerinin oluşumu ve gelişimini en aza indirmektedir.

Fındık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
 • Cilt rengi yani tenin homojen olarak dağılmasına yardımcı olur.
 • Cildin sağlıklı olması için gerekli besin maddelerinin cilde sağlar.
 • Sivilce ve akne oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Kuruluk ve döküntüleri engelleyerek cildi nemlendirir.

Fındık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Sert ve kırılgan saçları önler.
 • E vitamini ile saç derisinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Saç renginin sabit kalmasına ve uzun süreli olmasına etki eder.
 • Hafif kahverengimsi tonda bir değişiklik sağlayabilir.
 • Özellikle kış soğuklarında zarar gören saçlarınıza fındık yağı kullanarak bu zararı en aza indirebilirsiniz.

Fındık Yağının Olası Yan Etki veya Zararları:

 • Bazı ciltlerde alerjilere sebep olabilir.
 • Genel olarak ciltte kızarma veya kaşıntı hissediyorsanız doktora danışmanızı öneriyoruz.
 • Aşırı tüketimi ishale sebep olabilir.

Son olarak fındık yağını yemeklerde, salatalarda kullanabilirsiniz.Sıcaklığa da dayanıklı olması sebebiyle kızartmalarda kullanılabilir ve gıdalar bu yağı daha az çeker.Buda kalori açısından olumlu etkileri olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.