GDO nedir? Ne demektir,zararları nedir? GDO lu ürünler?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okuyucularım.Bu yazımız da GDO yani genetiği değiştirilmiş organizma ne demektir? Zararları nedir? Hangi gıdalarda bulunur? GDO lu gıdalar nasıl anlaşılır? gibi sorulara cevap vermek üzere bu yazımızı sizler için derledik…

GDO ne demektir,zararları nedir? GDO lu ürünler?

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) Ne Demektir?

GDO,bitki ve hayvanların  istenilen bir özellik katmak için başka bir canlıdaki genetik özelliği kopyalayarak diğer canlıya aktarılmasına GDO denir.

Bu yöntemler elde edilen gıdalar bazı yabancı zararlılara,böcek gibi bazı kemirgenlere karşı dirençli hale getirilmiş oluyor.Bu sebepten dolayı tarım ilaçları kullanımı azalmakta bir nebzede olsa faydalı bir yönü bulunmaktadır.Genlere müdahale edilerek tadı,kokusu,rengi,büyüklüğü gibi bazı fiziksel özellikleri de bu sayede istenilen bir kıvama sokulabilmektedir.

 

GDO’nun Zararları

*GDO bazı alerjik hastalar için tehlikelidir hatta öldürücü etkilere sebep olabilmektedir.

*Bazı haşerelerden uzaklaşması için bitkiye yapılan müdahale insanlara kadar etki etmektedir.Yapılan araştırmalarda hamile kadınların fetüs ve kanlarında rastlandığı gözlenmiştir.

*Hormonal denge bozma etkileri bazı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

*Çevresel olarak bazı böcek türlerine zarar vererek ekosisteme olumsuz etkisi vardır.

*GDO lu gıdalarda böcek öldürücü enzimler insanlar tarafından tam olarak parçalanamadığı gözlenmiştir.

Ülkemizde GDO durumu Nedir?

Ülkemiz üstünde yapılan birçok oyunlardan biri de GDO konusudur.Ülkemiz genetik alanda diğer ülkelere göre bi hayli geri kalmış durumdadır.Bazı medyada yalan haberler yayımlanarak ülkemizde üretilen gıdaların gdo lu olduğu söylenmiştir.Ülkemizde genetik bu haldeyken nasıl olur da gdo lu meyve ve sebzeler üretilebiliyor sizlere soruyorum.Sırf bu yüzden dolayı yapılan araştırmalarda yerli üretici %40 zarar etmiştir.Ülkemizde gümrükte yeterli denetim yapılmadığı için yurt dışından gelen ürünler gdo lu olabilmektedir.Ülkemizin topraklarında yetişen bir üründe gdo olma şansı yoktur ve ülkemizde yasaktır.

 

Dünya’da Hangi ürünler gdo ludur:

Mısır, domates, patates, pirinç, soya, buğday, kabak, bal kabağı, ayçiçeği, yer fıstığı, bazı balık türleri. Bunların dışında çalışmaların devam ettiği ürünler: muz, ahududu, çilek, kiraz, ananas, biber, kavun, karpuz, kanola.

Mısır ve Soya Büyük Tehlike Altında

Mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdalar günlük tüketim maddeleri arasında yer alıyor. Örneğin, bisküvi, kraker, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvanlardan elde edilen gıdalar ve pamuk GDO’lu olma riski taşıyanların başında geliyor.

GDO lu soyanın Hormonlar Üzerinde Etkisi

Dünya’da bulunan soyaların %90 ından fazlası gdo lu durumdadır.GDO lu soyaya özgü olan bir özellik küçük çocuklarımızı büyük bir tehlike altına sürmektedir.Fazla tüketilmesi halinde küçük çocuklar üzerinde hormonal değişikliklere sebep olmaktadır.Örnek verecek olursak, erkek çocuklarımız üzerinde kadınsı özellikler,kız çocuklarında ise erkenden ergenliğe girme,ses kalınlaşması gibi dehşet verici olumsuz etkiye sahiptir.Mümkün olduğunca gdo lu soya ve türevlerinden uzak durmalıyız.

Sonuç olarak:

Genel olarak fazla bir yan etkisi olduğu söylenmeyen gdolar soyanın bu olumsuz özelliğini sizlerle paylaştık.Diğer gdo lu ürünler hakkında fazla bir olumsuz araştırmalar olmasa bile olumsuz özelliği yok anlamına gelmemektedir.Herşeyin doğalı güzeldir diyerek,imkanınız olduğu sürece sebze ve meyvelerinizi kendiniz üretin.GDO lu ürün olarak en çok üretilen mısır ve soya dan uzak duralım.Mümkün olduğunca bu bilgiyi fazla kişiye ulaştırarak gıda bilincine sizler de katkı sağlamış olursunuz. Dikkat etmekte fayda vardır.

 

 

Rating: 4.0/5. From 17 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 7 • hüseyin
  3 Ağustos, 2017

  Bilgilendirme için güzel yazı fakat şurasına katılmıyorum ve düzeltilmesinde fayda görüyorum ” Ülkemizde genetik bu haldeyken nasıl olur da gdo’lu meyve ve sebzeler üretilebiliyor sizlere soruyorum. ” Gdo’lu ürünü dışarıdan ithal etmek mümkün hatta ediliyor.Ya üretimi mümkün değil mi ? En azından tohum olarak alınabilinmiyor mu ? İsrail genetiği oynanmış birçok sebze meyve tohumu satıyor.Senede birden fazla hasat edilebiliyor ama ürünlerden tohum elde edilemiyor.Bu konularda da yazının içeriği zenginleştirilebilir diye düşünüyorum. Teşekkürler

  Rating: 3.7/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Muhammet
  18 Haziran, 2017

  MISIR cok istiyorsaniz pazardakisatilan ℅99güvenli vedigermeyvelerde

  Rating: 3.7/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • jyfdhmd
  22 Mayıs, 2017

  dyjytjkuyt k

  Rating: 1.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • sevda
  31 Aralık, 2016

  Bebelac goldda gdo varmı

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • ARAL
   12 Ocak, 2017

   Tabikide genelde bütün mamalar gdo ludur sevda hanım

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • busra
  17 Şubat, 2016

  Yan etkileri yok demişsiniz daha nasıl etkisi olcak ki kafam karıştı smdi

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   17 Şubat, 2016

   Büşra hanım örnek olarak Karaciğere zararlıdır gibi bilimsel bir çalışma sonucu kesinleşen bir durum yok fakat olumsuz olan kısımlarını yazıda belirttik. Durum bu şekilde.

   Rating: 3.0/5. From 2 votes.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.