Genç Yaşlarda Gri ve Beyaz Saçlara Neden Olan 5 Gıda Nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi

Gri ve beyaz saçlar sadece yaşlılarda değil gençlerde de ortaya çıkan sorunlardan biridir.Yaşlılarda görülen bu sorun nasıl oluyor da 20 30 lu yaşlarda ortaya çıkmaktadır? Genetik sorunlar dışında buna sebep olan tek neden beslenme alışkanlıklarınızdır. Tükettiğiniz gıdalar sağlığınıza etki ettiği gibi, genç yaşlarda saçların beyazlanması da sebep olabilir. Bu 5 gıdayı tüketimini azaltarak 50  yaşından önce saçınızda beyaz saç görmeyeceksiniz.

1 : Şeker ve Tuz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece şeker ve yüksek şeker içerikli gıdalar,şekerli içecekler ve abur cuburlar saçların gri ve beyaz hale gelmesine neden olan gıdalar arasındadır.Şeker saç büyümesinde etkili olan E vitaminin işlevini azaltmaktadır.Saçlar,kıllar ve dişlerdeki proteinlerin de normal absorpsiyonunu engellemektedir.Şeker kullanıyorsanız bu oranı azaltıp, şeker ihtiyacını rafine şeker yerine doğal gıdalar ve meyvelerden almaya dikkat edin ve şeker tüketimini derhal azaltın.

Tuz ise sıvı dengesini sağlamak da önemli gıdalar arasındadır. Ancak aşırı tüketimi saçların su dengesini bozmakta ve beyazlamaya sebep olmaktadır.

2 : Monosodyum Glutamat ( Çin Tuzu )

Hak dilinde Çin tuzu olarak bilinen Monosodyum Glutamat  ( MSG ) aromaları cipslerde, hazır çorbalar, hazır makarnalar ve bir çok aromalı üründe yer almaktadır. Gıdaların tatlarını arttıran bu madde kodekslere göre sınırlama getirilse de yan etkileri görülmektedir.Bilimsel olarak kanıt olmasa da yan etkileri arasında saçların grileşmesinde etkili olduğu gözlenmektedir.

İşlenmiş gıdalardan uzak durmak hem kilo vermeniz hem de saçlarınızın beyazlamaması için yapacaklarınız arasındadır.

Ek olarak MSG hakkında ayrıntılı bilgi almak için: https://gidabilinci.com/monosodyum-glutamat-cin-tuzu-nedir-zararlimidir

3 : Aşırı Hayvansal Protein Tüketimi

Hayvansal protein ( et, balık) AŞIRI tüketimi saçların renk değişikliğine sebep olabilmektedir.Aşırı hayvansal protein tüketimi sonucu bağırsaklar tam olarak sindiremez ve ürik asit oluşumu ortaya çıkar.Aşırı ürik asit birikimi ise saçların grileşmesine sebep olmaktadır.Bu yüzden tüketilen et miktarınızı ve porsiyonlarınızı kontrol etmelisiniz.

4 : Yapay Renk ve Tatlandırıcı İçeren Gıdalar

Yapay renklendirici ve tatlandırıcılar çoğu zaman ilgi çekici görüntüsü ile zararlarımı geride bırakabilmektedir.Hem yapay maddeler sağlığınıza zarar verir hem de saçlarınızın beyazlamasına sebep olabilmektedir.Yapay renkli tatlılar tüketirken aklınıza saçlarınızı getirmenizi umuyoruz.

5 : Beyaz Un

Saf veya tam buğday unu sağlık açısından bir çok olumlu etkileri vardır. Ancak ağartılmış beyaz un çeşitli katkı maddeleri de eklenerek beyaz renk oluşması sağlanmaktadır.Özellikle metalik demir eklentisi vücuttaki normal demirim emilimini azaltarak saçların beyazlamasına sebep olabilmektedir.Tüketimde kademeli azaltma ve bu gıdalardan uzak durmak gerekir.

Değerli takipçilerimiz. Yaşınızın genç olması bazı maddeleri tolere etmede etkilidir. Ancak aşırı tüketimi genç yaş bile zararlı etkilerini vücuttan atamaz ve bu gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca işlenmiş gıdalar ve yukarıda belirttiğimiz maddelere dikkat ederek saçlarınız doğal rengini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı günlere Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.2/5. From 22 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 19 Ekim, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Kenan
  31 Ocak, 2018

  Güzel bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum

  Rating: 2.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.