Gıda Boyası : Günbatımı Sarısı (Sunset Yellow FCF) Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

sunset yellow

Sunset Yellow FCF (E110) sentetik gıda boyalarından biri olan azo boyalar ailesine ait olup yaygın olarak gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.

Genel kullanımı süt ürünleri, meşrubat, tahıllar, çerez gıdaları ve dondurmalar da dahil olmak üzere çeşitli gıdalardır ve onları daha cazip ve tatmin edici hale getirir.
Sunset Yellow FCF yaz sıcaklığı, güneş ışınları gibi doğal koşullara maruz kaldığında rengini kaybetmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sunset Yellow’un maksimum izin verilen kullanım sınırlamasını 200 mg / kg’a kadar standardize etmiştir. Ayrıca 1982’de ADI (Kabul Edilebilir Günlük Alım Miktarı) değeri JECFA ve Gıda Maddesi Komisyonu (SCF) tarafından 0-2,5 mg / kg / gün / gün olarak belirlenmiştir. 2011’ de ise ADI değeri 0-4 mg/kg (vücut ağırlığı başına) olarak belirlenmiştir.
Sentetik boyalar çoğunlukla insan sağlığını, özellikle vücut işlevlerini etkileyebilen çok sayıda cıva, arsenik ve benzidin gibi bileşenlerini içerir. Aşırı tüketimle ise dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD), dikkatsizlik, dürtüsellik gibi bazı sağlık etkileri içeren bir grup davranışsal belirtiye neden olabilir.


Buna ek olarak uzun süreli yapay renklendirici kullanımı sonucu kanser gelişimi söz konusu olabilmektedir.

Sunset Yellow da sentetik boyalara girdiğinden kullanıldığı zaman bu tarz olumsuzluklardan kaçınılamaz ve özellikle kaygı, astım, migren ve egzama gibi problemlere neden olabilmektedir.

Not: ‘Gıda Boyaları Zararlı Mıdır?’ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz (http://gidabilinci.com/gida-boyalari-zararli-midir).

Kaynaklar
Rovina K., Prabakaran P. P., Siddiquee S. 2016. Methods for the analysis of Sunset Yellow FCF (E110) in food and beverage products- a review. Trends in Analytical Chemistry. 85:47-56.
Gosetti F., Gianotti V., Polati S., Gennaro M. C. 2005. HPLC-MS degradation study of E110 Sunset Yellow FCF in a commercial beverage. Journal of Chromatography A. 1090: 107-115.
Yadav A., Kumar A., Tripathi A., Das M. 2012. Sunset yellow FCF, a permitted food dye, alters functional responses of splenocytes at non-cytotoxic dose. Toxicology Letters. 217:197-204.
http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v17je29.htm Erişim: 17.12.2016
http://apps.who.int/food-additives-contaminants-jecfa-database/PrintPreview.aspx?chemID=2018 Erişim: 17.12.2016

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.