Gıda Hilesi Yapan Şirketlere 10 Kat Fazla Ceza Geliyor
Takip Et : Üye Girişi

Yakın zamanda ifşa edilen hileli gıda üreten firmalarda birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı bu konuda yaptırımların yeterli olmadığını düşünüp cezaları 10 kat arttıracaklarını belirtti.

Ülkemizde bir türlü önüne geçilemeyen taklit ve tağşiş konusunda artık bazı yaptırımların daha kalıcı sonuçlar doğurması gerekiyor.Bu sorun ülkemizde yıllardır devam etmekte fakat bir sonuç yok.Bu sebepten dolayı bakanlık cezaları 10 kat daha arttırarak kalıcı çözümler üretmek peşinde.Bu katı uygulamayla birlikte bu hilelerin son bulunacağı düşünülüyor.

Gıda sektöründe yaşanan katkı maddesi muamması, taklit ve tağşiş kepazeliği şekil değiştirerek devam ederken, Bakanlık kalıcı çözümler için düğmeye bastı. Gıda hileleri ve et tedariği konusunda açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gelecek dönemde uygulanacak önemli kararların sinyalini verdi.

Gıda hilesine 10 kat ceza geliyor

GTH Bakanı Faruk Çelik, gerek tarım gerek hayvancılıkta sistem sorununun çözüldüğünü, altyapı çalışmaları tamamlandığını, 2017’nin düğmeye basma yılı olacağını kaydetti. Tağşiş listelerinin devamının geleceğini söyleyen Çelik, “Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak. Tağşiş yapanların işyeri kapatılacak ve bir daha başka ad altında dahi olsa açılmasına izin verilmeyecek” dedi.

Et sorununu çözecek çiftlikler kuruluyor

Türkiye’de ithalata dayalı bir hayvancılık uygulandığı gerçeğini hatırlatan ve yerli üretim için düğmeye bastıklarını belirten Bakan Çelik, “Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin 22 ilini yetiştirici bölge ilan edeceğiz. 20 damızlık hayvan çiftliği kurulacak. Üretici gidip kesim için besleyeceği hayvanı buradan alacak. Aynı şekilde küçükbaş hayvanlar için de damızlık çiftlikleri kurulacak. İlk etapta 50 bin damızlık hayvan geliyor. Hedefimiz 300 bin hayvan üzerine sistemi kurmak.” şeklinde konuştu.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Mehmet
  24 Eylül, 2016

  Gelsin abi Geç bile kalındı bence

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.