Gıda İçerikli Oyuncaklarda Yeni Düzenleme Yapıldı
Takip Et : Üye Girişi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yaptığı yeni yasa düzenlemesine göre  ‘Oyuncak Yönetmeliği’ nde yaptığı değişikliğe göre artık gıda içeren oyuncaklar ayrı ayrı paketlenecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı artan şikayetler üzerine hareketi geçti. Bu değişikliğe göre oyuncaklarda veya kırtasiyelerde mevcut olan kanserojen açıdan risk taşıyan maddeler yasaklanıyor.Ayrı sürpriz yumurta ve bazı şekerli sakız çeşitlerinde çıkan oyuncaklara da yeni standartlar gelecek.

Çikolata,şeker veya sakızdaki gibi bazı ürünlerde gıda ile temas eden oyuncağın ayrı paketlenmesi gerekecek.Bildiğimiz üzere sürpriz yumurta adıyla satılan çikolatanın içinde oyuncak var fakat ayrı bir paket söz konusu değildi. Bazı bilindik markalar bile poşet içine sararak çikolatanın içinde bulunmaktaydı. Artık bu poşetin bile kanserojenik olması itibarıyle güvenilir bir şekilde paketlenecek ve gıdanın üzerinde yetişkinleri uyarıcı bir yazı bulunacak. Ek olarak içindeki oyuncakların solunum yolu tıkaması gibi durumları engellemek için boyut olarak da değişikliğe gidilecek.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.