Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?
Takip Et : Üye Girişi
Gıda Mühendisliği

Bugüne kadar çeşitli tartışmalara konu olmuştur, Gıda Mühendisliği! Kimine göre gıdanın mühendisliği mi olur; kimine göre de iyi yemek yapamayan gıda mühendisi mi olur ?

Ülkenin değişmez bir gerçeği var ne yazık ki! Kimse sevdiği, yatkın olduğu, istediği işi yapamıyor. Bunun temeli çocukluktan geliyor. Ülkedeki ebeveynlerin büyük bir çoğunluğu çocuklarını tanımaya çalışmadan, onların istek ve becerilerini göz ardı ederek doktor olmalarını istiyor. Bu istekteki amaç çok basit: Doktorların asla iş kaygısının olmadığını ve gerçek anlamda çok zengin olduklarını düşünüyor olmaları. Somut olarak bakıldığında diğer birçok mesleğe göre bu düşüncelerinde haklı bile olabilirler. Çünkü toplumda “doktorlar ve diğerleri” algısı oluşturulmuştur. Bu algı beyinlerimize çocuk yaşta yerleştirildiğinden dolayı, kendimizi doktor olmaya adapte ediyor ve var olan yeteneklerimizi köreltiyoruz. Belki bizi bize bıraksalardı çok iyi bir yazar olacaktık, belki çok iyi bir şair, belki de ressam. Biz belki insanları dinlemeyi ve onların sorunlarına çözüm aramayı seviyoruz. Ama toplum bizi doktor olmaya ittiği için kendini alanında çok iyi yetiştirmiş bir psikolog olma şansını yitirdik. Bunun gibi nice örnekler…

Peki “doktor olmak zorundasın, yoksa yıllarca işsiz gezdikten sonra asgari ücretle ömrünün sonuna kadar çalışırsın ve hiçbir şeyin sahibi olamazsın” algısı beynimize yer ettikten sonra ve sonunda çeşitli sebeplere binaen doktor olamayınca ne oluyor? Bu sorunun cevabı çok basit. Sınava giren öğrenci tercih döneminde puanı tıp fakültelerine yetmeyince boşlukta kalıyor. Çünkü çocuk hangi mesleği seçeceğini bilmiyor. Köreltilmiş istek, yetenek ve becerilerinin farkında değil. Hangi işi yapmak onu mutlu edecek bilmiyor. Sonuç olarak puanı nereyi tutarsa o üniversite ve o bölümü tercih ediyor. Yıllar sonra ortaya mezun ama işsiz milyonlarca mutsuz birey profili çıkıyor.

Şöyle bir düşünün okuduğunuz bölümlerde kaç kişi isteyerek o mesleği tercih etmiş. Kaç kişi mezun olduğunda ne iş yapacağının farkında? Ben kendi bölümümden örnek vermek istiyorum: Gıda Mühendisliği. Ben de dahil okula başladığımızda sınıfın %95′ lik bir bölümü ne iş yapacağımızı bilmiyorduk. Sadece okumuş olmak için gelmiş bir kısım kalabalıktık. Bölümün tercih edilmesindeki en büyük sebep diploma kiralama işiydi. Yani evde oturduğun yerden para kazanabilecektin. Tabi devlet bu uygulamayı biz daha okulun ilk yıllarındayken kaldırdı ve hepimizin hayalleri suya düştü. Hala okuyorduk ve kimse bize okul bitince neler olabileceğini anlatmıyordu. Sonrasını ben söyleyim. Mezun oluyorsun, ilgili sınavlara giriyorsun, çok az alım yapan bakanlığın kadro açmasını bekliyorsun. Bu bekleme sürecinde özelde asgari ücrete “Sorumlu Yöneticilik” yapıyorsun. Atanamazsan bu belli bir miktar maaş artışıyla devam ediyor. Atanırsan sen de her devlet memuru gibi atamadan bir ay sonra masa başında ne kadar yorulduğundan dem vurarak emekliliğin dolmasını bekliyorsun.

Peki hiç düşünüyor muyuz, gerçekte olması gerekenin ne olduğunu? Gerçekte amacımızın para olmaması gerekiyor. Bizler bu ülkenin yetiştirdiği evlatlar olarak önce vatana, millete; daha sonra atalarımıza karşı sorumluluklarımızın olduğunu unutmamalıyız. Ülke bir ya da beş kişinin çabalamasıyla büyümez, kalkınmaz. Hepimiz çalışmalıyız; yaşlarımızın en verimli olduğu çağlarda üretken olmalıyız. Özel sektörün şartlarından mı şikayetçiyiz, düzeltmek için çaba sarf etmeliyiz. Avrupa ülkeleri laboratuvarda daha mı önde gidiyor, onları geçmek için daha çok çalışmalıyız. Hep amaç ülkeyi daha iyi yerlere taşımak olmalı. Bunun en iyi yolu da başarılı olduğunuz ve sevdiğiniz işi yapmaktır. Severek yaparsanız gıdanın mühendisliği olur; hem de çok güzel, çok sağlıklı olur.

Gıda mühendisi gerek laboratuvarda, gerek sahada olsun tarladan sofraya tüm zincirin takibini yaparak sofralara en sağlıklı gıdaları getirmek için çalışır. Sağlığın en önemli temelini oluşturur. Yapılacak en ufak bir hata ya da bir aksama, bir ihmalsizlik insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Nasıl inşaat mühendisleri binanın çökmemesi için varsalar, gıda mühendisleri de sağlığın çökmemesi için var. Toplum henüz bunu kabullenmiş değil. Sebebi ise gıda mühendislerinin geri planda kalmış olması. Mesleğimizi gerçek anlamda sevmiyor ve anlamıyor olmamız. Belki bu mesleği severek ya da isteyerek seçmedik; ama bir şekilde okuduk ve mezun olduk. Artık sorumluluklarımız var. Ne olursa olsun mesleğimize sahip çıkmalıyız. Mesleğimizi hakkıyla sahiplenmediğimiz için birileri çıkıp “gıdanın mühendisliği mi olur” sorusunu sormayı kendine hak görüyor.

Mesleğin amacını öğrenin ve mesleğinizi kimsenin reklam aracı olarak kullanmasına izin vermeyin.

NOT: Yazıda yapılan atıflar tamamen örnek amaçlıdır.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 11 Kasım, 2016
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 5 • Cevat
  23 Eylül, 2018

  Ben diyorumki gıda mühendisliği okuyan yavrularımız neyazıkki üniversite eğitimlerinde mesleği tanıtacak hocalar yok kendileri beli bir kariyere sahip olmuşlar öğrenciler umurlarında değil dersleri veriyorlar sınav yapıyorlar ezberci bir eğitim ve öğrenciler gıda mühendisi oluyorlar üniversite hayatı bitikten sonra denizden çıkmış balık gibi bocalıyorlar bide ülkemizin gerçekleri gıda ile ilgili konularda televizyon daki yayınlarda hiç alakası olmayan kişiler gıda hakkında bilgi veriyorlar buda gıda mühendisleri ve hocaları kendi mesleklerini kamu oyuna anlatamıyorlar ondan sonrada gıda mühendisi aşçı başı veya ne olduğunu kimse bilmiyor ben rica ediyorum başta gıda mühendisi yetiştiren üniversite hocaları kamuoyu bu konuda bilinçlendirin ve yetiştirdiğiniz öğrencilerinizin iş bulmalarında arkalarında durun

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Nuray
  20 Kasım, 2016

  Farkındalık oluşturmak adına güzel bir yazı keşke daha bilinçli olunabilse…

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Yusuf
  17 Kasım, 2016

  Yazı pek başlıkla alakalı olmamış. Ama yinede teşekkürler.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • gidaci
  1 Kasım, 2016

  çok doğru bi noktaya degindiniz Allah razı olsun … farkındalık oluşturmamız lazım bunu sadece ben değil tüm gida mühendisleri birlikte yapmalıyız .. insanlara gıda muhendislerine ne kadar ihtiyaç duyulduğunu farkettirmemiz lazım .. hep birlikte çalışmalar yapmazsak ne istihdam olabiliriz ne de sağlıklı gıdalarla beslenmeye devam edebiliriz ..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Rabia Emekli
   3 Kasım, 2016

   İnşallah tüm meslektaşlarımızla beraber bu yolda ilerleyebiliriz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.