Gıda Mühendisliği Bölümünde Akademik Kariyer Yapma
Takip Et : Üye Girişi

 Merhabalar sevgili Gıda Bilinci takipçileri,

Gıda Mühendisliği Bölümünde Akademik Kariyer Yapma

Gıda mühendisliğinde akademik olarak ilerlemek isteyenlerin işine yarayacağını düşündüğüm, daha rahat bir şekilde bu hedefe ulaşabileceğiniz bazı kilit bilgiler (tecrübeler) aktaracağım. Aslında bu süreci bir bilgisayar oyununun seviyeleri  gibi düşünebilirsiniz. Her seviyede belirli hedefler vardır. Hedefleri tamamladıkça seviye ile birlikte hedeflerin kapasitesi de yükselir, hedeflerinizi gerçekleştirirken pek çok defa game over seviyesine düşeceksiniz, sonra oyunu tekrar başlatacaksınız. Güzel olan bir nokta var, game over olduğunuzda çoğu defa kaldığınız yerden devam edeceksiniz.. 🙂 Akademisyenlik oyununu seçtiğimize göre şimdi başlangıç seviyesinden başlayarak bir göz atalım.

İlk seviye üniversite sınavında doğru tercihi yapmak, ilk kilit nokta çok çalışmak

Üniversite tercihi dediğimde, yüksek puanlı üniversiteler aklınıza gelmesin. Gidebiliyorsanız elbetteki bir ODTÜ, bir İTÜ, bir Ege bunları tercih edin. Fakat bunlar gelmiyorsa ve akade
mik olarak ilerlemek istiyorsanız ilk bakmanız gereken şey, tercih ettiğiniz üniversitede Çan sistemi (kısaca sınıf ortalamasına göre harf notlarının uygulanması diyebiliriz) uygulanıyor mu? Çünkü akademik yolda bizim en çok işimize yarayacak olan ve ileride değiştirme şansımızın olmadığı tek kriter okul ortalaması (GANO) dır. Size tavsiyem küçük üniversiteler! Küçük üniversitelerin çok fazla avantajı vardır aslında biraz fazla çalıştığınız zaman çok daha rahat AA getirebilirsiniz.  “Akademik düşünmüyorum dersleri geçeyim yeter” düşüncesine asla kapılmayın ve çok çalışın.  Çünkü düşüncelerimiz bir sene içinde bile çok fazla değişirken 4 senede neler olur kim bilir.. Ayrıca çok klişe ama şunu demeden de geçemeyeceğim : Burası Türkiye.. Bir bakmışsınız özel sektörde bile  o kadar mezun arasından eleme kriteri bulamayıp GANO kriterine göre eleme yapmışlar. Sadece okul ortalaması değil normal yaşantınızda da ilerde değiştirme şansınızın olmadığı konularda işime yaramaz deyip riske girmeyin ve yapabileceğinizin en iyisini yapın.

Çok çalışın! Bu yolda ilerlemek istiyorsanız çalışmayı bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz, çalışmayı sevmelisiniz. Süreç içerisinde çalışacağınız konular, birlikte çalışacağınız kişiler değişse de değişmeyen tek şey çalışmanız gerektiğidir.

İkinci seviye yüksek lisansa başlama, ikinci kilit nokta sabır

Eveeet güzel bir GANO ile mezun olmak üzeresiniz. Şimdi yüksek lisans için çalışmalara başlamalısınız! Yüksek lisans aslında size akademik anlamda fazla bir şey kazandırmaz, örneğin yapacağınız tez yardımcı doçentliğinizde, doçentliğinizde jüriniz tarafından pek incelenmez, esas olan doktoradır. Fakat doktorada iyi bir çalışma yapmak istiyorsanız, yüksek lisansta sağlam bir çalışma disiplinine hakim olmayı öğrenmelisiniz. Yüksek lisansta amaç da budur zaten: nasıl araştıracağını öğrenmek, laboratuvarda nasıl çalışacağını öğrenmek vs.

Yüksek lisans için yapacağınız ilk çalışma, çalışmak istediğiniz alan ve hoca tercihi yapmak. Bu aşamada hocanın sevimliliğine değil çalışmalarına bakın. Sizinle laboratuvara gelebilecek mi (en azından başlangıçta), oturup konuyu tartışabilecek misiniz, sizi doğru yönlendirebilecek mi vs. Hocanızı seçtikten sonra gidip onunla çalışmak istediğinizi belirtin. Bu kadarı kafi.

Şimdi sıra geldi hem yüksek lisans için hem de akademik kadrolar için gerekli olan sınavlara..

Halletmeniz gereken ilk sınav ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı). Türkçe ve matematikten ol
uşan bir sınav. İçinizden “tamam ya kolaymış, alt tarafı Türkçe matematik” dediğinizi duyar gibiyim. Eskidendi o ALES.. 🙂 Şimdi gerçekten sistemli ve iyi hazırlanmalısınız bu sınava. Çünkü artık mantık soruları daha ağırlıklı ve oldukça hızlı çözmeniz gerekiyor. En az seksen almanız gerekiyor. Çünkü gıda mühendisliğinde akademik kadro puanları oldukça yüksek.

Halletmeniz gereken ikinci sınav ise, İngilizce sınavı (YDS). İngilizceyi halledebilmek için lisans döneminde erasmus yapabilirsiniz. Lisansta gidemediyseniz dil şartı olmayan bir üniversitede yüksek lisansa başlayarak, orada erasmus yapabilirsiniz. O da olmazsa bir İngilizce kursuna yazılabilirsiniz. Ben online kursları daha çok tercih ediyorum. Çünkü vakitten oldukça kazanıyorsunuz ayrıca hocaları tekrar tekrar dinleme şansınız buunuyor. Bunun için de taktikler üzerinden giden bir hoca yerine, anlamaya yönelik çalıştıran hocaları tercih etmenizi öneririm. Çünkü artık YDS de tamamen anlamaya yönelik. Üzülerek şunu söylüyorum ki YDS den de en az 70 düzeyinde olmalısınız. YDS’ ye alternatif olarak TOEFL benzeri sınavları da tercih edebilirsiniz.

Şimdi geldik esas kilit noktaya : “sabır” ! Gerek bilimsel çalışmalarınızda gerekse akademik kadrolara yerleşme sürecinde en çok ihtiyacınızın olduğu şeydir sabır. Sakın ha “ben çok sabırsızım asla yapamam akademisyenliği” demeyin! Eğer seviyorsanız ve istiyorsanız, sabırsız olan siz bir bakmışsınız sabır taşına dönmüşsünüz. Çok defa düşüp tekrar kalkacaksınız. Öncelikle yüksek lisansa başladığınızda sakın okulda parasız asistan gibi çalışmaya da başlamayın. Sizin önceliğiniz sınavlar. Yüksek ALES ve YDS puanınız olmadan, istediğiniz kadar alanınızda iyi olun. Hiç bir şey ifade etmiyor! Literatür tarayıp tez yapmış biriyle aynı diplomayı alıyorsunuz. O yüzden önce SINAVLAR!!! Size bu süreçte çok sözler verilecek, kadroya alınacağınıza dair iyi yerlere getirileceğinize dair… asla inanmayın sadece çalışın, çok çalışın.

Puanlarınızı aldıktan sonra (bunu yüksek lisans bitmeden halledin, çünkü araştırma görevlisi kadroları genellikle ” yüksek lisans yapıyor olmak” şartı ile açılıyor.) YÖK’ den kadroları takip edin. Kadrolarda alınacak kişi sayısının 10 katı kadar aday bilim sınavına girmeye hak kazanacak. Ön değerlendirme dediğimiz bu aşamada ALES puanınızın %60’ı dil puanınızın ise %40’ ı alınacak. İkisinin ortalamasının 80 in üzerinde olmasına dikkat edin ki rahat bir şekilde ön değerlendirmeye giresiniz. Ön değerlendirme aşamasından sonra ise bilim sınavı yapılmakta. Umarım şansınıza güzel ve adaletli sorular, ayrıca adaletli bir jüri denk gelir. Son değerlendirme de ise ALES’ in %30’u, GANO nun %30’u, bilim sınavının %30’u ve son olarak dil puanının %10’u alınmakta.

Muhtemelen pek çok kadro sınavına gideceksiniz, çoğundan bir şekilde eleneceksiniz. Asla pes etmeyin. Her seferinde ayağa kalkıp daha çok çalışın. Bu yol oldukça uzun ve zorlu bir yol. Tek yapmanız gereken çok çalışmak ve puanlarınızı yapabileceğinizin en iyisi yapmak. Böyle yapın ki işiniz insanlara kalmasın, aksi taktirde daha çok üzülebilirsiniz.

Size nacizane bir tavsiye daha, işsizlik süreci oldukça zor. Bu yüzden en azından sizi geçindirebilecek (akademisyenliği kazanana kadar) bir işe girmeniz iyi olacaktır.

Kadroya yerleştikten sonra artık önünüz açıktır. Şimdi alan bilgisini daha da artırma zamanı..

Oyunun seviyesi yükseldi. Makale yazarak, bilim yaparak bu seviyeleri de geçmeye hazırım diyorsanız, hadi o zaman.. 🙂

 

Fatma BECERİKLİ

Yüksek Gıda Mühendisi

Rating: 5.0/5. From 8 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 22 • Meryem
  15 Kasım, 2018

  Ben yeni mezun gıda mühendisiyim. Ales sınavı için araştırma yapıyorum ve hazırlanıyorum. Ama ayriyeten çalışmayı ve deneyim kazanmayı da çok istiyorum. Neredeyse çoğu yerlere şehir içi veya şehir dışı farketmeden her yere başvurdum. Fakat firmalar tecrübeli Mühendis istediklerini söylediler. Bu yüzden hala ve ısrarla iş başvurusu yapıyorum. Bazen aynı yerlerle tekrar tekrar yapıyorum. Firmalara bize çalışma fırsatı vermezlerse biz nasıl tecrübe kazanabiliriz diye soruyorum. Cevap veremiyorlar ve geri dönüş yapılacağını söylüyorlar. Bu durum benim fazlasıyla canımı sıktı ve fazla stres yapmaya başladım. Uyanıyorum telefondan iş başvurusunda bulunuyorum. Akşam oluyor yine görüşmeler yapıyorum. Ben her yere üye oldum. Ama malesef ki üzücü sonuç.. Bu konuda fikriniz varsa eğer, fikriniz bana yol gösterebilir veya en azından motive edebilir. Sanırım en azından buna ihtiyacım var. Teşekkürler…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   15 Kasım, 2018

   Bu konuda şuan maalesef durum bu şekilde araştırmalara devam etmekten başka yol yok. Ek olarak havaalanı gıda şirketlerinde daha rahat iş bulabilirsiniz. Antalya’da çalışmak istersenız bu konuda bizde elimizden geleni yaparız. [email protected] adresınden ulaşırsanız ayrıntıları belirtirim.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Evrim donmez
  11 Ekim, 2018

  Merhabalar ben gida muhendisliginden mezun oldum ve bu sene veteriner fakultesinde mikrobiyoloji ana bilim dalinda yuksek lisansa basladim. Akademik kariyer yapmak istiyorum ama gifa muhendisligi alaninda yuksek yapmadigim icin bir sorun yasar miyim acaba gelmeden once arastirmistim gida muhendisligi.bolumunden.yuksek lisans ickn mikrobiyolojiye gelip baska fakultelerde gida ile.ilgili bolumlerde ogretim gorevlisi olan hocalarimiz varmis sizinde bi bilginiz varsa alabilir miyim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   13 Ekim, 2018

   Öğretim görevlisi alımlarında örnek olarak gıda mühendisi mezunu olmak ve gıda mühendisliğinde yüksek lısans yapmak gibi şartlar var ancak farklı şekılde alan üniversiteler var mı tam bilmiyorum mikrobiyoloji alımlarına göz atın orada ki şartlara göre anlayabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Ayla
  18 Temmuz, 2017

  Bu sene tercih yapacağım gıda Mühendisliğini yazmayı düşünüyorum istiyorum da bu bölümü okumayı ama dersler açısından acaba zorlanır mıyım iş olanakları nasıldır tedirginliklerim var yardımcı olur musunuz

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Dilay
  17 Temmuz, 2017

  Merhaba, ben gıda müh. 2.sınıf öğrencisiyim. Mikrobiyoloji veya biyokimya üzerine kendi bölümümden yüksek lisans yapabilir miyim? Bu iki alanda ilerleyemeycek olursam eğer bölüm değiştireceğim bölümü sevdiğim ve yıl kaybım olmasını istemediğim için değiştirmek istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   17 Temmuz, 2017

   Evet yapabilirsiniz. Ek olarak veterinerlik su ürünleri fakültesi, ziraat gibi bir çok bölümde yüksek lısans yapabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • seher
  6 Temmuz, 2017

  ben daha lise 2 deyim ve gıda bölümünü kazandım benim şimdiden kafam çok karışık gıda mühendisliği okmayı çok istiyorum ama nasıl yapacağımı tam anlayamadım ? bana yardımcı olabilir misiniz

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • orhan kara
  28 Haziran, 2017

  Merhabalar gıda mühendisliğine okumak istiyorum fakat üniversitede kalarak akademik kariyer yapabiliyormuyuz.Birde yatay geçişle başka bölüme geçişleri oluyormudur.teşekkürler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   28 Haziran, 2017

   Akademik kariyer tabi ki yaparsınız. YÜksek lısans ile üniverdite sonra başlayabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Kübra
  23 Mayıs, 2017

  Merhabalar ben gıda mühendisliğinden mezun oldum yüksek lisansimi kimyada yapmaktayım, dili gectim doktoraya basladigimda tekrardan gidaya donmek istiyorum bu mumkunmu? Yani doktora sartinda ozellikle ‘gıda muhendisliginde yuksek lisans yapmis olmak’ sartini tum ilanlar tasirmi sizce?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   23 Mayıs, 2017

   Araştırıp dönüş yapacağım tam olarak bilmiyorum.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
   • Kübra
    24 Mayıs, 2017

    Anladım bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

    No votes yet.
    Please wait...
  • Fatma Becerikli
   20 Haziran, 2017

   Kübra hanım ben yardımcı olayım, kendi alanınızda üç şekilde devam edebilirsiniz doktoraya. birincisi bütünleşik doktora dediğimiz, lisans mezuniyeti ile direk doktoraya başvurmanız. ikincisi, bölümler alan dışı kontenjan açabiliyor bazen doktora için de o şekilde değerlendirebilirsiniz. üçüncüsü de açılan doktora ilan şartlarında, bölümün kabul edebileceği bölümler (gıda, kimya, ziraat vs ) de şart olarak yazılabilmekte. son iki seçeneği çalışmak istediğiniz hocalarla görüşüp ayarlama ihtimaliniz mevcut. bunun dısında başka bir yöntem bildiğim kadarıyla yok. iyi çalışmalar

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
   • Kübra
    6 Ağustos, 2017

    Cok teşekkür ederim dediginiz gibi takip edip bakmak lazim bazı ilanlar aranan sartları genis tutuyo galiba, tekrardan sagolun

    No votes yet.
    Please wait...
 • Burcu KAYA
  17 Aralık, 2016

  Yazınız için teşekkürler hem umut arttırıcı hemde hayet bilgilendiriciydi, başarılarınızın devamını dilerim 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • mhmt kara
  29 Kasım, 2016

  Merhaba, ben gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum şu an yüksek lisans tez aşamasındayım. Bizim bölümden başka hangi alanda akademik kariyer yapabiliriz?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   29 Kasım, 2016

   Kimya Mühendisliği diye biliyorum bölüm hocalarınızla konuşarak daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
  • Fatma Becerikli
   8 Ocak, 2017

   Merhabalar, aslında istediğiniz her bölümde (kimya, ziraat, veterinerlik vs) bir yıl bilimsel hazırlık almak şartıyla yüksek lisans doktora yapabilirsiniz. Fakat üniversitede kalmak istiyorsanız kendi bölümünüzde devam etmeniz avantajınıza olacaktır. Çünkü YÖK de verilen kadro ilanlarında genelde “gıda mühendisliği lisans mezunu olmak+ gıda mühendisliğinde yüksek lisans-doktora yapıyor olmak veya yapmış olmak ” şartları aranmaktadır.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Nur
  24 Kasım, 2016

  Fatma Hanım,
  Bilgilendirdiğiniz kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Kendimden kısaca bahsedip muhakkak tavsiyenizde olacaktır. Lisede Gıda Teknolojisi bölümünü bitirdim. Önlisansımı Gıda Teknolojisi alanında tamamladım. Gıda Mühendisliğini kazandım. Fakat şöyle ki; ben bu bölümü bir türlü sevemiyorum ve Kimya/Kimya Mühendisliğine aşırı düşkünüm. Ben 5 senedir kamuda/laboratuvarda çalışıyorum. Laboratuvarı da çok seviyorum. Fakat her şekilde gıdayı okumak zorunda kaldım ve 10 senedir gıdanın içinde olmama rağmen sevemiyorum. Yüksek lisansta Gıda Mühendisliğinden sonra Kimya Mühendisliğinde yükselmem mümkün mü ve bunun için nasıl bir yol izleyebilirim? Tecrübelerinizle birlikte tavsiyede bulunacağınızı düşünüyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Fatma Becerikli
   9 Ocak, 2017

   Merhabalar, elbette mümkündür kimyada devam etmeniz, fakat ilana çıkılan doktora kontenjanlarında alan dışı da alan üniversitelerde bu mümkün olur.Eğer düşünüyorsanız, kadro konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca verilen doktora ilanlarında genelde her bölüm Ya da yine gıdada devam edip “gıda kimyası” alanında çalışabilirsiniz, bu alanda akademik olarak da yükselebilirsiniz. ya da üniversitelerde “uzman” kadroları vardır, onlar genelde laboratuvardan sorumludur(gıda bölümü de dahil). Bunları laboratuvarda çalışmayı çok sevdiğiniz için yazıyorum :). tüm durumların artı ve eksileri hesaplayıp yola çıkmak gerek.. İyi çalışmalar şimdiden ve iyi şanslar.. 🙂

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Suzan Duran
  30 Temmuz, 2016

  Harika bir site. Çok teşekkür ederim bölümü gün geçtikçe daha da sevmemi sağlıyorsunuz.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.