Gıda Mühendisliği Bölümünü Tercih Etmeli Miyim?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba arkadaşlar sayfamıza sorular geliyor gıda mühendisliğini hakkında bilgiler, tercih edilir mi,iş imkanları nasıl,para kazanır mıyım,maaşları ne kadar, iş olanakları,iş şartları,ne iş yapar, iş bulma gibi bir çok sorular gelmekte.Tabi bu sektörde para var mı iş var mı maşlar ne durumda diye sorular geliyor esasında maaşına göre tercih yapmak yanlış. Bu tercihe göre yapılan seçimde en para olan sektörde bile hevesli çalışmayacağınız için o sektöre de olmak  için veya o mesleği yapmak için parası  için seçilen yerlerde her zaman sıkıntılar yaşanır. Ülkenin temel sorunu bu işte seksenlerde herkes ziraat mühendisliğine geçiyordu doksanlarda.Başka mesleğe 2000 yılında gıda mühendisliği geleceğin mesleğiydi ama tabi evdeki hesap çarşıya uymuyor.O sektör de  tam olması gereken sayısı belli,diğerleri oraya doluştuğu için artık o işi sevmeden de yapan kişiler oluyor ve mesleğin anlamı değişiyor.

Tercih yapacağınız zaman ne mesleği yapacağınıza karar veriyorsanız esasında kaçış yolları açık işler tercih etmek daha önemli.Biraz matematikle aranız iyiyse pozitif bilimler fizik,kimya; biyoloji iyiyse gıda mühendisliği kaçış yolu olan bir mesleklerden biridir.Çok geniş bir alana hitap eder.Esasında bu mesleği severek yapan sektörde zorluklar olsa da üç ,beş yıl sıkıntılar çeken pek çok arkadaşımız daha üst yerlere geçiyor ve eninde sonunda sektörün koşullarını anlayıp kendine güzel bir hayatta kurabiliyor. Profosyonel bir yaşam kariyer önemli yerlerde, önemli görevlere gelebiliyor.Bütün pozitif bilimlere yakını olması işletme , matematik pazarlama ile ilgilenmesi ve yan sektörler kimya ambalaj iç içe olması bu sektörü avantajlı kılıyor.

 

Gıda mühendisliği ünvanı ile çalışmasa bile bir insan kendini geliştirdiği sürece burada bir sürü yol var.Başka kaçış yolu yokmu  var.Mesela hastahane ile ilgili bir çalışma yaparsınız meslek seçersiniz hastahaneden çıkamazsınız işte başka mesleklerde başka alanlar olur orada çalışmak zorundasınız gıda mühendisliği gibi bir mesleklerin  esneklik alanı boldur.Sektörde çalışmayabilirsiniz  devlette çalışmayabilirsiniz ama kendi işinizi kurabilirsiniz veya bunlar arası git gellerde ferah bir ortamda hayatınızı çizecek başka kaçış yolları arayabilirsiniz.

Denetçilik veya hiç alakasız bir şey  mühendis mantığını aldıktan sonra  bir insan mühendislik yapmak zorunda değil Mühendislik öyle bir ünvandır ki insan istediği her işi yapabiliyor olmak zorundadır.O saaten sonra tabi gıda mühendisliği çok mühendislik dalalrı içinde öne çıkıyor çünkü diğer meslekler gibi yığılma henüz olmadı daha yeni bir mühendislik dalı kabul edilebilir.Diğerlerine göre elini çarpsanız makine mühendisliğine çarpıyor ama aslında devlet tam atasa sektörlerde tam işler yerine otursa şuan ki bütün mühendislerin iş bulma ve hala açıkta gıda mühendisi kalması lazım ama işler bu şekilde yürümediği için birtakım sıkıntılar var.

 

Şartlar zor,maaşlar düşük tabi ama insanın dışarıdan beklenti içinde olmaması lazım.Kendinde bu sorunları baştan kavrayan bir insan için eğitim sistemi ilizyonu diye bişey var.Kimse size iş  vaad etmemiştir ama diplomanı hayatınızda bütün sorunları çözeceği varsayımıyla çalışırsın.Üniversite dördüncü sınıfa gelene kadar iş probleminden haberiniz  olmaz.Ben size üniversiteye başlamadan söyleyeyim iş problemi var.Hele ki parası için bir sektör seçtiyseniz özellikle sizin için var. Sevdiği için yapan insan için hiç bir sektörde iş sorunu olmaz. İşini severek yapan üretici zengin oluyor. Berberi de,manavıda zengin olur. İşini iyi yapan aranılan insan olur. Ama her sektörde doktorda olsa işini sevmeyen insanın sıkıntı çoktur. Başlı başlıca gününe zamanını ayıracağız mesleğinizi sevmiyorsunuz. Bundan  büyük problem olmaz. İlgi alanının olmaz. Sizi anlam katacak şey olacak mesleğinizdir. Mesleğinize siz anlam katacaksınız.Biz bugün Mehmet Akif’i baytar olarak anmıyoruz. Necip Fazıl’ı sigortacı olarak anmıyoruz. Onlarda hayatında mesleklerinden şikayet etmemiştir. Başka amaçlarını yerine getirmek için kullandı.Kimse ne için yapıyorsun demedi.

Hele ki insan üniversite 1 de bunları bilirse bir yandan okulunu okur bir yandan dersi paylaştırır sene içine yarar rahat rahat ders geçer,bir yandan da ilgi alanına göre kendini geliştirirse ne iş yapacağını üniversite 1 de amaçlarsa çok iyi olur. Ama genelde sıkıntı mezun olunca veya 4. sınıfta panik oluyor. O manada bazı derslerde sıkıntı var.

Tabi gıda mühendisi kaçış olan mesleklerden biri. Mühendis olduktan sonra istediğiniz her işi yapabilirsiniz. Para var diye iş seçmemek lazım.Her sektörde para var her sektörde para yok. Tamamen sizinle ilgili bir durum. Aceleye getirmemek lazım ama illa bu sene tercih yapacaksanız ben gıda Mühendisliğini öneririm. Çünkü işletmesinden pazarlamasına kadar gayet geniş bir alanda eğitim alacaksınız ve hiç olmazsa bir mühendis ünvanıyla mezun olacaksınız. Sonra değer daha düştüğü için sırf düzgün maaş ve unvan için koşmazsanız yükseleceksiniz. Bu ünvanın üstüne katabilirsiniz ama hayat ve amaç mesleği bir arada götürmek gerekiyor.

 

Mesleğimiz gözde bir meslek belki bir kaç yıl sonra kıymeti anlaşılacak. Her yere gıda mühendisi gerekecek. Bazı şartlar değişecek,maaşlar artacak. Gıda mühendisleri daha iyi örgütlenecek ama o zaman herkes yığılacak sonra her yol dolacak.Bir zamanlar her meslekte iş vardı.Şimdi hiçbirinde yok. Çünkü yığılma oluyor.Bu yüzden en iyisi gerçekten severek yapacaksanız bu işi seçin.

Tabi 2. bir koşulda onu severek başka bir iş yapacaksanız yine tavsiyem ama hem mesleği sevmeyecek hem de hayata sıfırdan başka bir alana atılacaksanız düşüncesini hiç kullanmayın hiç gerek yok. Gidin bir çıraklık yapmanız en iyisi Hiç bir mühendis bir berber kadar para kazanmıyor açıkçası. Çoğu bakkal kadar kazanmıyor. Bir şekilde bu ayrımı bilmek lazım. Mühendis olduktan sonra şu an da yapabileceğiniz birçok işi kabul etmeyeceksiniz. Diploma sizi bir baskı oluşturacak hem kişisel çevrede bazı işleri kabul etmiyor olacaksınız. Amacınız para ise çıraklık işine girin. Sektörde 4 yıl tecrübe ile 4 yıl çırak olmak daha iyi para getirir.Mühendis daha düzgün iş bulamazken siz ev araba almış olacaksınız belkide.Bunları bir abi tavsiyesi olarak almanız ve lisenin sonunda hayatının en önemli dönemini yaşadığınızda anlamanız gerektiğini düşünüyorum.İyi tercihler dilerim ve hayatınızda mutluluk ve başarılar dilerim.  Abdullah Reha Nazlı ‘ nın Konuşmasından alıntıdır.

Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 5 • Nisa
  19 Ağustos, 2018

  Ben lise son sınıftayım gıda mühendisliği kafamdaki mesleklerden biri ama ben de fizik olduğu için endişeliyim biyolojiyi çok seviyorum matematikde aynı şekilde ama fizikten korkuyorum ne yapmalıyım kafam karışık

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   20 Ağustos, 2018

   Fizik sadece 1. sınıfta yüzeysel var 3. ve 4. sınıflarda da bazı konularda geçiyor o yuzden rahat olabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Nisa
  19 Ağustos, 2018

  Ben lise son sınıftayım gıda mühendisliği kafamdaki mesleklerden biri ama ben de fizik olduğu için endişeliyim biyolojiyi çok seviyorum matematikde aynı şekilde ama fizikten korkuyorum ne yapmalıyım kafam karışık

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Rukiye
  7 Aralık, 2017

  Ben bu bölümü araştırıyorum bir kaç gündür ama sayısal olması kafama takılıyo ben TM öğrencisiyim bu bölüme yeterli puan alabilirsem girebilirmiyim ve girsemde korkuyorum yani ya dersleri yapamazsam matematik kimya fizik dersleriyle pek iyi değildi aram kimya iyiydi sadece ama bazende belki yaparım mantığıyla düşünüyorum her meslekte böyle matematik cikiyosa vazgeçiyorum o meslekten

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   10 Aralık, 2017

   Fazla matematık yok matematıkten korkmanıza gerek yok 2-3 ders var matematıkle ılgılı

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.