Gıda renklendiricilerinin çocukların aktivite ve dikkatleri üzerine etkisi
Takip Et : Üye Girişi

Gıda katkı maddelerinin önemli bir bölümünü oluşturan renklendiriciler, günümüzde pek çok gıdada kullanılmakta olup albenisi ile tüketicilerin, özellikle çocukların ilgisini çekmektedir.Bu renkli gıdalar her ne kadar sevimli görünse de maalesef yan etkileri pek de masum değil !
Yapılan araştırmalara göre bazı renklendiricilerin çocuklarda dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, fevri davranış, algılama ve öğrenme kabiliyeti eksikliği gibi davranış ve kişilik bozukluklarına yol açtığı görülmüştür.

Son zamanlarda ‘hiperaktivite, hiperaktif çocuk’ gibi terimleri daha fazla duymamızın nedeni olarak gösterilen ve aşağıda belirtilen renklendiricilerin gıdalarda kullanılması durumunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çocukların aktivite ve dikkatleri üzerine olumsuz etkileri bulunabilir ibaresini etiket bilgilerinde bulundurulmasını zorunlu kılmıştır.

Renklendiriciler, kullanım alanları, hiperaktivite yanındaki olumsuz etkileri ve yasaklandığı ülkeler ise şöyle;

Sunset Yellow ( E 110):

Genellikle portakal jölesi, badem ezmesi, kayısı reçeli, narenciye marmelat, tatlılar, sıcak çikolata karışımı, galeta unu, peynir sosu, dondurma, konserve balık gibi ürünlerde ve birçok ilaç grubunda sarı renk verme amaçlı kullanılmaktadır.
Yan etkileri arasında ürtiker ( kurdeşen ) , rinit (burun akması), burun tıkanıklığı, alerji, böbrek tümörü, kromozom hasarı, karın ağrısı, bulantı ve kusma, hazımsızlık rahatsızlıkları bulunur. Kullanımı Norveç ve Finlandiya’da yasaklanmıştır.

Kinolin Sarısı (E 104):

Bazı şekerleme, içecek ve ilaçlara sarı renk verme amaçlı kullanılmaktadır.
Astım belirtilerini yoğunlaştırması ve deri rahatsızlıklarına yol açması belirgin yan etkilerindendir. Kullanımı Avustralya, Japonya, Norveç ve ABD’ de yasaklanmıştır.

Karmosin ( E 122) :

Genellikle şekerleme, badem ezmesi, reçel, aromalı yoğurt ve jöle ürünlerine kırmızı renk verme amaçlı kullanılmaktadır. Astımlılar ve aspirine alerjisi olanlarda kötü reaksiyonlara neden olabilir. Kullanımı Japonya, Norveç, İsveç ve ABD’ de yasaklanmıştır.

Allura red( E 129) :

Bazı tatlılar, içecekler, ilaç ve kozmetik alanlarında gıdalara kırmız renk verme amacıyla kullanılır. Cilt hassasiyeti olanlarda olumsuz etki yarattığı ve kanserojen olduğu fareler üzerinde kanıtlanmıştır. Kullanımı Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

Tartrazin (E 102):

Genellikle kuru meyve, renkli gazlı içecek, hazır çorba, çeşitli sos, renkli draje, sakız, reçel gibi ürünlere sarı ve parlak mavi renkleri verme amaçlı kullanılır. Aspirin intoleransı ve astımlı hastalarda olumsuz reaksiyonlara neden olduğu görülmüştür. Kullanımı Norveç ve Avusturya’da yasaklanmıştır.

Ponzo 4R (E 124) :

Bazı jöle, salam, hazır kek ve hazır çorbalarda kırmızımsı renk verme amacıyla kullanılır. Aspirin intoleransı ve astımlı hastalarda olumsuz reaksiyonlara neden olduğu görülmüştür. Kanserojen olduğu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanıtlanmıştır. Kullanımı Norveç ve ABD’de yasaklanmıştır.

Özetle:

1. Etiket okumayı alışkanlık haline getirip alışveriş yapmak kendimizi ve çocuklarımızı olası pek çok yan etkiden korumamızı sağlayacak,
2. Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı belirtileri görülen veya teşhisi konmuş çocuklarda ilaç tedavisi öncesinde veya sırasında yukarıda belirtilen renklendirici katkı maddelerini içeren gıdaları günlük beslenmelerinden çıkarmak doğru olacaktır.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • yasin
  1 Eylül, 2017

  bunlari kucuk yaziyolar bende yeni gordum

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.