Gıda Sektöründe Sorumlu Yöneticilik Görevi Hakkında
Takip Et : Üye Girişi

Günümüzde gıda üretimi ve tüketimine rağbet arttıkça pazar arayışı ve rekabet de kaçınılmaz olmuştur. Gün geçtikçe tüketici bilinçlenmiş, üretimden tüketime gerçekleşen tüm safhaların kontrol altında tutulması, tüketicinin ihtiyacı haline gelmiştir. Bu durum ise sektördeki sorumlu yönetici ihtiyacını tetiklemiştir.

Sorumlu yönetici; tüketicinin üretimdeki gözüdür. Tüketicinin beklediği kalite ve güvencede, tüketiciye ürün yetiştirmekle yükümlüdür. Bu koşulları sağlamak için gerekli koordinasyonu sağlamalı, eksik ve/veya yetersiz durumları düzeltmeli, gerekli analizleri yapmalı ve zamanında ürün ulaştırarak tüketici ihtiyacını karşılamalıdır. Üretimden tüketime tüm safhaların düzenli işleyişi sorumlu yöneticinin görevidir.

Sorumlu yöneticinin tüketiciye yükümlülükleri olduğu gibi üreticiye de bazı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Ürünü oluşturma aşamasında en kısa zamanda, en verimli personelle, en az işgücüyle, en kaliteli ürünün sürekli ve hatasız ulaştırılması; üreticinin kârı ve sürekliliği için girdiği beklentilerdir. Fakat zaman zaman mutlaka aksaklıklar yaşanmakta ve istenen kriterlere uygun çalışma sağlanamadığı dönemler de olmaktadır. Böyle bir durumda, sorumlu yönetici ‘tüketici beklentilerini’ önde tutar ve üreticinin beklentileri karşılanamayabilir. Böylece sorumlu yönetici ve üretici arasındaki ilişki de sarsıntıya uğrar. Bu tür durumların yaşanması veya yaşanacak olması ise sorumlu yöneticilerin çalışma şartlarını oldukça zorlar. Kimi yönetici stres altında çalışmayı kabul ederken kimi bu strese girmek dahi istemez. Çevremizde de bu ikilem arasında kalmış birçok meslektaşımız özellikle yeni mezunumuz bulunmaktadır.

Unutmamalıyız ki; her üretici aynı zamanda birer tüketicidir. Sorumlu yöneticiler, üretimde hakem görevi üstlenir. Herhangi bir uygunsuzlukta tüketiciden yana alınan kararlar hoş görülmeli’ önce sağlık, önce kalite’ prensibiyle çalışılmalıdır.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Didem SALMAN
  3 Ağustos, 2017

  Merhabalar, konuda belirtmiş olduğunuz belge ve unvan eskidir.
  Yenı adı ile “İstihdamı Zorunlu Personel, verilen belge ise İstihdamı Zorunlu Personel Onay Belgesi”.
  Meslektaşlarımızın güncel ve doğru bilgi edinmesi adına düzeltilmesini rica ediyorum. Ayrıca bu konu ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olabilmeleri adına 5996 sayılı gıda kanununu incelemelerini tavsiye ediyorum. Sevgiler…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Can
  2 Ağustos, 2017

  Evt bencede denklem gibi esitligi sag tarafi ni oldugu sol tarafinida unutmamak gerekir yureginize saglik

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.