Gıda Terörü ve Teröristleri
Takip Et : Üye Girişi
Gıda Güvenliği

Gıda terörü nedir? Gıda teröristi kime denir? gibi soruları ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu başlığa bir göz atmalısınız… Gıda Terörü ve Teröristleri

Peki nedir bu “Gıda Terörü” ? İsterseniz ilk önce “gıda” ve “terör” kelimelerini ayrı ayrı inceleyelim…

Gıda, canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için yemek suretiyle tüketmeleri gereken maddelerdir. Kısacası belirli öğünlerde tükettiğimiz yiyeceklerdir.

 

Terör ise siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmi, genel ve yerel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan şahıslara ise terörist adı verilir.

Bunlar bildiğimiz veya duyduğumuz tanımlardır. Peki, gıda ve terör aynı kefeye konursa ne olur? Felaket olur! Oluyor da zaten… Hepsini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz zaten ama gıda terörünü de açıklayalım: Canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için yemek suretiyle tüketmeleri gereken maddelerin, ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla her türlü yolun kullanımıdır. Bu ‘her türlü yol’ da gıdalarda tağşiş ve taklitten, GDO’ lu gıda üretimine kadar her yol mubahtır teröristlerce… -gıda teröristlerince-

İlk konumuz GDO(!) yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Biraz daha ayrıntılı olarak anlatalım isterseniz. İlk olarak bitkiler yabancı genlerin aşılanmasıyla üretilir. Bu yolla iki yeni özellik ortaya çıkar.  Ya böcekleri öldürecek toksinlere karşı dirençli bikriler ortaya çıkar, ya da böcekleri öldürecek toksini kendileri üretirler. Bu bitkilerin genleri rüzgâr ve böceklerin polenleri taşımasıyla kontrolsüz bir şekilde yayılır. Genetiği değiştirilmiş bitkilerin çoğu evcil hayvan yemi ve çiftlik hayvanlarını beslemek için işlenir. Bu yolla genetiği değiştirilmiş organizmalar midemize inerler. Daha sonra mı? Daha sonrasında ilk başta belirttiğim gibi felaket bizi çağırır! Ve bu felaketi önlemek kimi zaman imkânsız olmaktadır.

 

Şimdi ise tağşiş ve taklit terimlerini de açıklayarak devam edelim konumuza…

Tağşiş, gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin, mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi halini,

Taklit, gıda maddesini ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerini; şekil, bileşim ve nitelikleri itibariyle evsafında olmayan özellikleri haiz gibi göstermeyi, ifade eder.

Gıda teröristlerinin tağşiş ve taklitlerine örnek verecek olursak; Süt yağlı margarin, tereyağı olarak sunulmaktadır. Fabrikasyon tereyağı, köy tereyağı olarak sunulmaktadır.

Şekerli şerbetli şurup, pekmez olarak sunulmaktadır. Limon sosu veya sirke aromalı sos, limon suyu veya sirke olarak sunulmaktadır. Nar ekşili sos, nar ekşisi olarak sunulmaktadır.

Margarinin içerisine bir miktar tereyağı karıştırarak, tereyağı olarak sunulmaktadır. Glikoz şurubu ve aromalar karıştırılarak, bal olarak sunulmaktadır. Büfede hindi eti, kırmızı et veya tavuk eti-kırmızı et karışımı et köftesi olarak sunulmaktadır. Konsantreler veya tatlandırıcılar, doğal ürün gibi (taze portakal suyu) sunulmaktadır. Ve daha içeriğini bilmediğimiz yüzlerce belki binlerce ürün raflarda bizleri beklemektedir. Bu konuda gıda teröristlerine seslenmek gerekirse; Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” sözünden esinlenerek “Ya ambalajdaki ürünün adını yazın, ya da sunum etiketin de adı yazan ürünü sunun.” demek istiyorum.

Bu seslenişim birilerine ulaşır mı? Ya da ulaşırsa ne kadar etkili olur bilemiyorum. Fakat bu yazımın ulaştığı tüm gıda tüketicilerinin; yedikleri-içtikleri konusunda dikkatli davranmalarını, gıda güvenilirliği noktasında yaşanabilecek her türlü sorun ve sıkıntıyı ALO 174 gıda hattına bildirmeleri ve tabiî ki güvenli gıda üretimi için Gıda Mühendisi atamalarına destek vermelerini istiyorum. Unutmayalım ki Gıda Mühendisi Yoksa Gıda Terörü Vardır!

 

Büşra BILDIR

Gıda Mühendisi

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.