Gıdalarda En Çok Kullanılan Zararlı 10 Katkı Maddeleri Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda bir Gıda Mühendisi olarak gıdalarda kullanılan 10 zararlı katkı maddesinden bahsedeceğim.Gıdalarda kullanılan 10 zararlı katkı maddesi?Bu katkı maddeleri nelerdir? Gıdalarda nasıl tanıyacağız? Kodları nelerdir? ve Sağlık açısından etkileri nelerdir? Bilindiği gibi her katkı maddesinin bir ADI (sınır değeri) değeri vardır.Günlük alınması gereken dozdan alınması tehlike doğuracağından bu sınır değeri ulusal kararlar sonucu belirlenmiştir.Fakat bu sınır aşılmasa bile zararlı etkileri yok değildir.Şimdi kısaca bu katkı maddeleri hakkında bilgi vereceğiz ve gıdalarda bu katkı maddelerini nasıl tanıyacağız bunlardan bahsedeceğiz.

1: KARMİN

Gıda maddelerinde E120 koduyla kodlanır.Doğal kaynaklı ve gıdalara kırmızı rengini vermek için kullanılan bir katkı maddesidir. Cochineal isimle Afrika’da yaşayan böceklerin kendini korumak amaçlı salgıladığı enzim olan karminik asit in extrakte edilmesi sonucu elde edilir.Genel olarak bazı alerjik etkileri sebep olduğu kanıtlanmıştır.Aynı zamanda dini açıdanda tüketilmesi pek uygun görülmemiştir.

2.ASPARTAM 
Özellikle sakız gibi bazı maddelerde tatlandırıcı olarak kullanılan Aspartam. Gıda maddelerinde E951 koduyla kodlanır.Araştırmalar sonucunda depresyon,duygusal bozukluk,diyabet,epilepsi,unutkanlık gibi sorunlar çıkardığı ortaya konmuştur.
3: GLUKOZ FRUKTOZ ŞURUBU
Bir çok şekerli tatlı gıdada şeker yerine kullanılan Glukoz şurubu şekerden daha tatlıdır.Gıda maddelerinde bir kodu yoktur direk bu isimle yazılmaktadır.Obezite,hormonal sistemi bozması,karaciğer büyümesi,şeker hastalığı,insülin bozukluğu gibi bir çok zararlı etkilere sebep olabilmektedir.
4: MSG MONOSODYUM GLUTAMAT- ÇİN TUZU
Özellikle cipslerde bolca kullanılan çin tuzu gıda maddelerinde E-621 koduyla kodlanmaktadır.Bir tadı olmamasına karşın katıldığı bütün gıdaların tadını güzelleştiren bir katkı maddesidir ve 4. tat olarak anılmaktadır.Özellike oboziteye sebep olduğu kanıtlanmıştır.Doyma istediğinin geç gelmesinden dolayı yemek isteği uyandırmaktadır.Fast-Food ürünlerinde oldukça fazla kullanıldığı için obeziteye etkisi burdanda kaynaklanmaktadır.Ayrıca yapılan araştırmalarda vücut sinirleri üzerinde olumsuz etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
5: TRANS YAĞ
Gıdalar üzerinde trans yağ varlığı veya yokluğu yazılmaktadır.Ancak dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı trans yap miktarı %1 in altındaysa trans yağ yoktur ibaresi kullanılabilmektedir.Bu konuda devletimizin aldığı karar bu şekildedir bu yüzden buna bizim dikkat etmemiz gerekiyor.Kötü huylu kolesterol olan LDL seviyesini yükseltmektedir.Vücutta insülin direncini arttırır.Obeziteye sebep olabilir.Kalp krizi ve damar tıkanıklığına sebep olabilmektedir.
6: BAZI GIDA BOYALARI
Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı gıda boyaları katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.Bazıları doğal olarak elde edilse de ve zararlı etkileri az bile olsa bu gıdanın çok kullanılması durumunda zararlı olabilmektedir.Resmi olmadan yapılan bazı araştırmalarda gıda boyalarının çocuklarda IQ seviyesini düşürdüğüne dair tezler ortaya sunulmuştur.Kısaca gıdalarda bolca kullanılan bazı gıda boyaları kodlarını sizlerle paylaşalım.
 • Sunset Yellow ( E110)
 • Tartrazin (E102
 • Karmoisine( E122)
 • Quinoline (E104)
 • Allura Red( E129)
7: SODYUM SÜLFİT
Gıdalarda raf ömrünü uzatmak için içi kullanılan katkı maddesinden biri de sodyum sülfittir.Sucuk,salam gibi bazı fermente gıdalarda kullanılabilmektedir.Gıdalarda E250 koduyla kodlanmaktadır.Sülfit duyarlılığı olan kişilerde baş ağrısına,nefes problemleri,alerjilere sebep olabilmektedir.Yapılan bazı araştırmalarda Pankreas sorunları yol açtığı hatta kansere sebep olduğu iddaa edilmektedir.
8: BHA ve BHT
Bazı katı ve sıvı yağların bozulmalarını önlemek için kullanılan katkı maddelerinden biridir.Özellikle küflere karşı etkili olabilmektedir.Yapılan araştırmalarda Bütilat Hidroksi Anizol (BHA) ve Bütilat Hidroksi Toluen (BHT) sinir hücrelerine zarar verdiği tespit edilmiştir.Yapılan bir başka araştırmalarda ise davranış bozukluklarına sebep olabildiği söylenmektedir
9: SÜLFÜR DİOKSİT 
Özellikle kuru gıdalardaki bozulmaların önlenmesi için kullanılan bu katkı maddeleri kuru meyve ve sebzeler,hazır çorbalar,kurutulmuş baharatlar,konserve ürünler gibi bazı ürünlerde kullanılmaktadır.Amerkia’da meyve ve sebzelerde kullanılması yasaklanmıştır.Baş ağrısı,ishal,baş dönmesi,astım gibi bazı hastalıklara sebep olabilmektedir.
10:POTASYUM BROMAT
Ekmek mamüllerinde hacim arttırmak ve renk beyazlatılması için kullanılmaktadır.Kalitesiz unlarda rengini güzelleştirmek için kullanılmaktadır.Fazla miktarı vücutta toksit etkiye sebep olmakta aynı zamanda kansere dahi sebep olabilmektedir.Kalitesiz beyaz unlardan uzak durmamızda fayda var.
Sonuç Olarak: Değerli okurlarım. Gönül ister ki yediğimiz içtiğimiz hiç bir gıdada katkı maddesi olmasın.Ancak bazı katkı maddelerinin kullanılması mutlak olarak gerekmektedir.Örnek olarak sucukta nitrit kullanılmaması sonucu Clostridium Botullinum adlı bakterinin çoğalmasına sebep olabilmektedir.Bu bakterinin ürettiği 1 gram toksit madde 1 milyon insanı öldürecek güçtedir. Bu yüzden Kayseri’de üretilen bir sucuğu Van’daki vatandaşımızın yemesi için bu katkı maddeleri kaçınılmazdır. Bilinmesi gereken nokta ADI değerinin olduğu yani fazla tüketilmemesi durumunda sorun teşkil etmemektedir.Zira kullanılmadığı taktirde ölüme kadar etkisi olan Closridium gibi bakterilerle karşılanmak istenmez.Bu yüzden bazı katkı maddeleri kullanılması gerekmektedir. Bunlara göz yummak zorundayız.
 Ayrıca çok önemli konuya değineceğim ki bizim için sağlığımızın sigortasıdır.Piyasada üretilen ürünler,merdiven altı işletmeler sebebiyle bu katkı maddeleri tehlikeli hale gelmektedir.Buna engel olmak için Gıda Mühendislerinin istihdam edilmesi zorunludur.Zira herkes bildiği işi yapmalıdır.Gıda üretimlerinde gıda mühendisleri söz sahibi olduğu taktirde bu değerler aşılmayacak hatta düşürülmek için yeni yollar düşünülecektir.Tüm sorun gıda mühendislerinin işini yapamaması,gıdalarda yanlış kişilerin elinde üretilmesidir.Her ortamda bunu dile getirmeli,bu sorunu çözmenin tek yolu Gıda Mühendislerinin üretime geçmesidir. Zira işini bilmeyen kişiler gıda ürettiği taktirde bu katkı maddeleri daha da zararlı hale gelecektir.

Rating: 4.4/5. From 14 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 9 • Metin
  28 Ocak, 2019

  Carmin 120 en doğal katkı olarak biliyorum. Sağlık açısından mı, yoksa dini açıdanmı zararlı, bunu belirtirseniz sevinirim. Böcek tozu olduğu doğrudur, ancak yinede doğal bir katkıdır.

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   30 Ocak, 2019

   Gıda renklendiriciler hem dini hem de sağlık açısından uygun değildir. Elbette düşük miktarlarda kullanım izinleri vs. vardır ancak önermiyoruz.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Sema
  9 Mayıs, 2018

  Günümüzde bayanların iş hayatında daha çok yer almasıyla pek çok hazır gıdalar türedi. Ve hepsinde katkı maddesi var öyle veya böyle bu bir gerçek. Bir de hormonlarıyla oynanmış ve zirai ilâçlamayı da eklersek kanser de dahil pek çok hastalığı davet ediyoruz. Bunu tek başımıza takip edip önlem almak çok zor. Devletimiz de bu konuda önlem almalı. Peki diş macunlarına katılan ve su dahil pek çok gıdada florür olduğunu biliyormusunuz?? Florürün zararlarını araştırın !!!

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Kübra
  31 Ocak, 2018

  Cipsler de çikolatalar da kekler de bisküviler de olan bu gıda boyaları pastane de ki tatlılar tuzlular için de geçerli midir ?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • esma sultan deveci
  24 Eylül, 2016

  Cok guzel sagol

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • AYSEL ÖCAL
  20 Haziran, 2016

  İyi Çalışmalar. internet sitenizdeki gıda ile ilgili paylaşımlarınızı büyük bir ilgiyle takip ediyorum..verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederiz.yalnız bugünkü yazınızda clostridium botulinium bakterisinin ürettiği 1 gram toksit maddenin 1 milyon insanı öldürecek güçte olduğu belirtilmiş…elimdeki gıda hijyeni eğitici rehberinde de 1 gramının 100 milyon insanı öldürecek güçte olduğu yazıyor.arada çok fark var.gerçi sizin söylediğiniz daha mantıklı geldi bana..çünkü 1 gramı için çok yüksek bir rakam..100 milyon demek türkiye nufusununda çok çok üstünde….siz ne düşünüyorsunuz bu konuda…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   20 Haziran, 2016

   Merhaba Aysel hanım. Yoğunluğuna göre değişir mi bilemedim fakat benim üniversitede öğrendiğim 1 milyon diye aklımda kaldı 100 milyonda olabilir tam olarak net bilgiye sahip değilim ama 1 milyon kesin olarak olduğunu biliyorum.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Esra nur
  18 Haziran, 2016

  Diyetistenlerin katkılarını da unutmayalım lütfen

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   18 Haziran, 2016

   Üretim aşamasında Mühendisler daha çok rol aldığı için böyle yazdık tabi ki diyetisyenlerde daha çok bilgi konusunda yardımcı olmaktadır.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.