Gıdalarda "Koruyucu madde içermez" ibaresi hakkında gerçekler
Takip Et : Üye Girişi

Değerli okurlarımız bugün size gıda firmaların oyunu olan gıdalarda ”Hiçbir koruyucu katkı maddesi içermez” konusunu ele alacağız.

Bilinçli olmayan tüketicilerin düştüğü bir tuzak olarak algılayabiliriz. Gıda paketlerin üzerinde bulunan ve dikkatimizi çeken genelde etrafı yeşil yada yeşil yazıyla yazılmış ”Hiçbir koruyucu madde içermez” yazıları dikkatimizi çeker ve bizi onu almaya itmemizi sağlar.

Yeşil renk bize; Güven, doğa ile iç içe olduğunu, dalından kopup soframıza geldiğini gösterir. Bunların hepsi firmaların birer aldatmasıdır.

Dikkat çekici bazı yönleri ise bu ürünlerin bazı firmalar tarafından özellikle daha sade gıda ürünlerin yanına bu tip ürünler yerleştirilir ve böylece bizim dikkat çekmemizi sağlarlar. En önemlisi gıdada hiçbir katkı madde olmadığını düşünür ve o gıdayı alırız.

Peki gıdalarda koruyucu madde nedir ?

Hiçbir koruyucu madde içermez denilince, gıdada hiçbir katkı maddesi olmadığını mı düşünüyorsunuz ? O zaman katkı maddeleri kısaca nelermiş bir göz atalım.

Kısaca katkı maddeleri;

 1. Renk maddeleri
 2. Aroma maddeleri
 3. Koruyucu maddeler
 4. Gıdanın yapı ve görünüşünü etkileyen maddeler
 5. Biyolojik değeri arttırıcı maddeler

Görüldüğü gibi ”Hiçbir koruyucu madde içermez” yazısı bunlardan sadece biri ve bir kısmı insan sağlığına en çok zarar veren katkı maddeleri dışında kalmaktadır. Ve birçok gıdada raf ömrünün uzatılması için halen gereksiz olarak kullanılmaktadır. Sürekli sirkülasyon olan bazı gıdalarda gereksiz bu koruyucu maddeleri çıkarılmıştır. Bizim sağlığımızı çok büyük tehdit eden katkı maddeleri halen kullanılmaktadır. Yararlı ve bilinçli birey olmamız için paylaşımlarda bulunarak toplumumuzu bilinçlendirmeliyiz.

Rating: 3.8/5. From 6 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 7 • Mehmet Emin ŞAHİN
  4 Ağustos, 2016

  Ömer bey merhaba, dediğiniz konuyu öğrenmek için toplamda 60 saat Gıda katkı maddeleri dersini almanız gerekmektedir. Zira böyle birşey olamayacağı için bu dersi de sadece 20 satırlık bir yere sığdıramayız. bizler sizlere burada katkı maddesi içermez ibaresinin ne olduğunu anlatmaya çalıştık, tıpki soda ve maden suyu arasındaki fark gibi. bu platform bazen yeri gelir sağlıklı gıdaları bazende sağlıksız gıdaları siz tüketicileri yanıltmadan okumanızı sağlar. zira tabikide her katkı maddesi kötüdür demedik. yazımı okuduysanız eğer şu şekilde yazmışım ”Sürekli sirkülasyon olan bazı gıdalarda gereksiz bu koruyucu maddeleri çıkarılmıştır. ” katkı maddesi hakkında bilmek istediğiniz bir konu varsa yazabiliriz.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ömer Demir
  3 Ağustos, 2016

  Merhabalar, paylaşımınız için teşekkürler. İnsanlara katkı maddelerinin ne amaçla katıldığını ve neleri kapsadığını anlatan bir yazı çok daha başarılı olacaktır. Zira her katkı maddesi zarar teşkil edecek değildir. Bazı gıdalara belirli ölçülerde kullanılmasına izin verilen katkı maddelerini de kötüymüş gibi lanse etmemek gerekir. Aynı zamanda katkı maddesi içerdiği halde katkı maddesi içermez ibaresine de güvenmemek gerekir kesinlikle katılıyorum. Aslında zero kola ve light ürünler için de benzer konular tartışılırsa çok daha bilinçli bir toplum olacağımızı düşünüyorum.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • sercan
  30 Aralık, 2015

  Bu konu hakkinda insanlarin bilinclenmesi gerekiyor. Gercekten cok onemli bi konuyu ele almissiniz emeginize saglik mehmet bey

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Mehmet Emin ŞAHİN
   30 Aralık, 2015

   teşekkür ederim sercan bey

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • zeki kanber
  29 Aralık, 2015

  öncelikle selamlar yazınız için teşekkürler zaman oldukça sitenizi takip etmeye çalışıyorum. Bu konuyuda anladık fakat katkısız bir gıda nasıl bulcaz nerden ulaşacaz katkı varsa nasıl kullanmayacaz bunu herşey de katkı maddesi var yani

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   29 Aralık, 2015

   sizde haklısınız efendim bu konuda yapılabilecek en iyi şey elinizden geldiğince yiyeceklerinizi kendiniz yapmaktır.Hazır çorba yerine evde mercimek çorbası yapmak gib…

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
  • Mehmet Emin ŞAHİN
   29 Aralık, 2015

   Değerli okuyucumuz gıda bilinci sitesini ve beni takip ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Tabikide hemen hemen bütün gıdalarda zararlı katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu konunun devamı niteliğinde olan bir yazı yazacağım fakat seyehatim gereği yazamadım. Bugün gün içinde yazımı yazıp sizlerle paylaşacağım.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Mehmet Emin ŞAHİN

Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Giresun Üniversitesi

1989 yılında İzmir de doğdu, ortaokul ve lise hayatını Bornova da tamamladı ve 2006 yılında Ege üniversitesi ege meslek yüksek okulunda elektronik haberleşme bölümüne kaydını yaptırdı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra mezuniyetini tamamlayamadığı için 2009 yılında kaydını aldırdı ve 2 yıl sonra 2011 yılında Giresun üniversitesi uygulamalı bilimler yüksek okulunda gıda teknolojisi bölümüne kaydını yaptırdı. 2016 yılında Giresun üniversitesinde pedagojik formasyon ve aynı zamanda lisans düzeyinde mezuniyetini tamamlayarak gıda teknolojisi öğretmeni olarak mezun oldu.


2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.