Gilaburu Şifa Kaynağı
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlar..
Bu yazımda sizleri GİLABURU bitkisi hakkında bilgilendireceğim.

Gilaburu çalı şeklinde bodur bir ağaçtır. İç Anadolu bölgesinde yetişir genellikle. Kayseri’de yetişen gilaburu bitkisi doğal şifa kaynağıdır. Üzüm meyvesini andıran 30-40 meyve tanesi bir salkım oluşturur. Değişik bölgelerde değişik şekillerde isimlendirilir.

Gilaburu bitkisi kırmızı renkli olup nohut büyüklüğündedir.  Acımsı bir tadı vardır. Bol miktarda su ile yetiştirilir. Birçok hastalığa ama en önemlisi BÖBREK TAŞI rahatsızlığına iyi geldiği söylenir. Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan madde içerir. Tazeliğini (5-15 derecede) 1 yıla kadar korur.

Nasıl Kullanılır ?

Ağaçlardan sonbaharda toplanan gilaburu meyvesi su dolu kapta salamura şeklinde bekletilir acısı çıkması için daha sonra suyu sıkılarak veya tane tane yenilerek tüketilebilir. Bazı meyve suyu firmaları piyasaya şişeleyerek sunmaktadır.

Gilaburu taş düşürmez insanlara çok su içirdiği için taş düşürmeye yardımcı olur. Ekşi bir tada sahiptir bu nedenle su ilave ederek veya şeker koyarak ekşi tadı yok edebiliriz. Aynı zamanda firmalar piyasaya ister şekerli ister şekersiz olarak sunmaktadır.

 

Gilaburu’nun Faydaları

  1. Böbrek taşı
  2. Kadın hastalıkları
  3. Prostat
  4. İdrar yolu hastalıkları
  5. Kalp, tansiyon

hastalıkları için faydalı bir bitkidir.

Meyve suyu gibi tüketilen herkesin merak ettiği bu sağlıklı bitkiden şifa bulmanız dileklerimle.. sıhhatle ve sevgi ile kalın..

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.