Ginkgo Biloba (Mabed Ağacı) Otu Nedir? Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Ginkgo Biloba nedir diyecek olursak diğer bir adıyla Mabed Ağacı,kökleri Çin’den gelen  çokça merak edilen bir bitki türüdür. Çok faydalı olmasına karşın nadir bulunur. Uzun zamanlardan beri günümüze kadar gelebilen nadir bitkilerden biri olduğundan yaşayan fosil olarak da anılmaktadır. Kullanım alanı olarak çevre düzenlemelerinde  kullanımının yanında tıbbi alanda da kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitkinin çayı, kapsül ve tablet olarak da satışı yapılmaktadır.

Bu bitki Çin’de tıbbi açıdan oldukça kullanılan ve en güvenilen bitki türlerinden biridir diyebiliriz. Özellikle hafıza sorunlarının giderilmesi için önemi büyüktür.

Ayrıca güçlü antioksidanlar olan flavonoid ve terpenoid içermektedir. Buda yaşlılıkla beraber ilerleyen ve kötüleşen oksidatif stresin aşırı düzeylere kadar  ilerlemesini engelleyerek, yaşla birlikte ortaya çıkan pek çok hastalığın yavaşlamasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Yaş sınırı olmaksızın her bireyin damar daralmalarının engellenmesi, kan dolaşımının düzenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi, beyin foksiyonlarının ve gelişiminin sağlıklı olmasının yanında birde bağışıklık fonksiyonunu da desteklemektedir. Bu bitkinin en bilindik faydalarından biri de zihinsel gelişmenin yanında odaklanma ve bellek gibi beyin fonksiyonlarıyla da alakalıdır.

Diğer bilinen bir bilgi ise beyin hücreleri tarafından glikoz alımının artmasına yardımcı olabileceğinden dolayı hafızanın yanında kalp atışının düzgün ve sağlıklı olması, göz sağlığından sorumlu sinir sinyallerinin iletiminde artış olmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca bu bitkinin yapraklarında bulunan vitamin, mineraller ve diğer maddeler sayesinde sinir sistemi,kalp,cilt sağlığı için de  vücudumuza destek olmaktadır.

Bu bitki içeriğinde A vitamini, C vitamini, B3 vitamini ve B9  vitaminlerinin yanında kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi mineralleri de bulundurmaktadır. Bir de sinir sistemi ve metabolizma için sodyum ve potasyum minerallerini de bulundurur.

Ginkgo Biloba (Mabed Ağacı) Faydaları Nelerdir:

— Bireyin konsantrasyonunun artmasını sağlar.

— Kişide unutkanlık ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bireyin hafızasını güçlendirmeye yardımcıdır.

— Yaşanan kaygı bozukluklarına ve ve depresyona karşı etkilidir. Yapılan pek çok araştırma bu bitkinin bireyse stresle başa çıkmaya yardımcı olduğu ve stres hormonlarını baskılayıcı özelliklerinin olduğu gözlenmiştir.

— Adet dönemindeki belirtilerin en az seviyede yaşanmasına yardımcı olur. Bu bitki adet dönemindeki semptomları en az seviyeye indirir ve özellikle de mod değişimi ve stres üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

— Göz ve görme yetisinin sağlıklı olması açısından oldukça önem taşımaktadır. Bireylere göz ile ilgili hastalıklarda içeriğinde  bu bitkiyi bulunduran göz vitaminleri önerilmektedir. Yine bu bitki göze giden kan damarlarındaki kan akışının dengelenmesine  yardımcı olmaktadır.

— Bireyde görülen hiperaktive ve dikkat eksikliğinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

— Libidonun artmasına yardımcı olmaktadır. Bu bitki kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olduğundan dolayı genital bölgede kan akışının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Üreme açısından da oldukça fayda sağlamaktadır.

— Oluşan baş ağrıları ve migren gibi rahatsızlıklar içinde faydalıdır. Ginkgo biloba bitkisi kafada oluşan basıncın azalmasına yardımcı olmaktadır. Damarları gevşetir ve baş ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

— Bireyde görülen astım belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

— Hemoroid rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Oluşan ağrıların giderilmesine ve enfeksiyona karşı destekleyicidir.

— Fibromiyalji hastaları için önemlidir.

— Konsatrasyona yardımcı olmaktadır.

— İyi bir antioksidandır.

— Antienflamatuar özelliği sayesinde alerji ve enfeksiyon etkilerine karşı kullanılmaktadır.

— Bireylerde en çok rastlanılan migren ağrılarına iyi gelmektedir.

— Damar sağlığı için önemli bir bitkidir.

— Enerji veren özelliği bulunmaktadır.

Ginkgo Biloba Olası Yan Etkileri Nelerdir:

— Aşırı miktarda tüketilmesi halinde alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir.

— Mide sorunu yaşayan bireylerde midede tahrişe,ishal ve kabızlığa neden olabilmektedir.

— Aşırı miktarda tüketilmesi halinde kalp-damar hastalıklarına neden olmaktadır.

— Kan inceltici ilaçları kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdırlar.

— Çok fazla tüketilmesi iskelet ve kas sisteminde sorunlara sebep olur.

— Diyabet sorunu yaşayanların tüketmesi tavsiye edilmez.

— Epilepsi, sinir rahatsızlıkları olan ve sinir sistemi hastalığı bulunan bireyler uzman doktor  tarafından önerilmediği takdirde kullanmamalıdır.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.