Gliserin Gliserol Nedir,Görevleri Nelerdir,Zararlı Mıdır
Takip Et : Üye Girişi

Karbon,oksijen ve hidrojen birleşimlerinden oluşan organik bir bileşik olan Gliserin ,kalın renksiz ve kokusuz sıvı bir maddedir.Özellikle bakım ürünlerinde çokça kullanılan Gliserin,sabun,antiaging jeller ve nemlendiricilerin yapımında da kullanılmaktadır.Bunların yanında  nemlendirici ve yumuşatma özelliklerini içerdiğinden dolayı bazı cilt rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Güzellik bakım ürünlerinin yanında ilaç yapımı,gıda tatlandırıcı ürünlerin yapımında,kağıt ve baskı endrüstrisinde de Gliserin kullanımı yaygındır.

Gliserinin diğer adı Gliseroldür.

Gliserol zehirli bir madde değildir ve hafif tatlıdır.Kaynama noktası oldukça yüksek bir maddedir.

 

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da bazı sektörlerde gliserin satan hem bitki esaslı yağlardan üretilen hemde sentetik kaynaklardan üretilen gliserin çeşitleri bulunmaktadır.Doğal gliserin toksin içermemesi ve iyi olmasının yanında gliserinin sentetik çeşitleri kullanan kişilere zarar verebilmektedir.

Gliserin toksik olmayan bir madde olduğundan herhangi bir sebeple diğer su ve çeşitli maddelerle birleştirildiğinde hiçbir zararlı etkisi bulunmamaktadır.Tabi doğal gliserol dan bahsetmekteyiz.

Gliserol,gıda maddelerinde ve içeceklerde nem tutucu,tatlandırıcı ve çözücü madde olarak kullanılmaktadır.

İçerisinde şeker kullanılan ürünlerin yerine kullanılabilmektedir.

Dondurma yapımında kıvamını sağlamak için de kullanılmaktadır.

Yağ oranı düşük olan gıda ürünlerinde dolgunlaştırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Likörde kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Çeşitli öksürük şuruplarının içinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Kabızlığı gidermek için de kullanılmaktadır.

Mum yapımında kullanılır.

Nem tutucu özelliğinden dolayı nargile ürünlerinin içinde de kullanılmaktadır.

Gliserini Faydaları Nelerdir

-Cildin nemlendirilmesine yardımcı olur;Cildin nemlenmesine yardımcı olarak nem kayıplarını önler,cildin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur.

-Saçların Canlı Görünmesin Sağlar;Yıpranmış ve sönük saçların bakımına yardımcı olur.Saçların dökülmesine karşı etkilidir.Bütün saça masaj yaparak uygulayarak 5-6 dk. beklendikten sonra yıkanmalıdır.Bu şekilde uygulanırsa saçlar için faydalı olacaktır.

-Dudakların Kurumasını Engelleyerek Nemli Kalmasına Yardımcı Olur;Hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorunda dudakların kuruyup çatlamasıdır. Bunu önlemek  için ise eşit miktarlarda gül suyu ve gliserin birleştirip dudaklara sürmek faydalı olacaktır.Yada yine aynı şekilde eşit miktarlarda bal,gliserin ve limon suyunu karıştırarak dudaklara sürülmesi ve sabah kalkınca ılık su ile yıkanması faydalı olacaktır.

-Cilt Tonunun Düzenlenmesine Yardımcı Olur;Bazı bireylerin yüzünün bir kısmı fazla yağ salgılarken diğer tarafı daha az yağ salgılar ve buda cilt tonu farklılığının oluşmasına sebep olur.Bunu önlemek için yine gül suyu ile gliserini birleştirip püskürtme özelliği olan bir kutuya koyup her gün yüze püskürtülerek uygulanırsa faydalı olacaktır.Bu karışımın bir diğer yararı ise cildimizin pH değerini düzenleyerek ciltteki lekeleri giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Ayakta Oluşan Nasırları Gidermektedir;Gliserinin yumuşatıcı özelliği yardımıyla ayakta sertleşmiş bölümlerin yumuşamasına yardımcı olur.Bir kaba ılık su konarak saf sabun ile 8-10 dk ayaklar yıkandıktan sonra ayak tabanları topuk taşı ile kalınlaşmış deriden arındırılarak gliserin sürülmeli ve kuruması beklenmelidir.1 ay boyunca düzenli olarak bu uygulama yapılırsa yararını göreceksiniz.

-Ağız içinde oluşan yaraların Giderilmesine Yardımcı olmaktadır.

-Sedef ve egzema gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Tırnakların daha parlak ve canlı görülmesine yardımcı olmaktadır.

-Yüze yapılan makyajın sabit kalması için uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biridir.

Gliserin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

-Hassas bir cilde sahip olan bireyler saf gliserini kullanmaktan ziyade su ile incelterek uygulamalıdırlar.

-Aşırıya kaçarak kullanmak ciltteki gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır.Bu yüzden gliserin kullandıktan sonra cilt yüzeyi su ile yıkanmalıdır.

-Yapışkan özelliği bulunan ürünler ile birlikte glserinin kullanılmaması önerilmektedir.

-Dışarı çıkarken cilt yüzeyi çeşitli hava koşullarına maruz  kalacağından dışarı çıkarken aşırı gliserin kullanmamaya dikkat edilmelidir.

-Gliserin cildin yaşlanmasını geciktirir ve ciltte oluşan kırışıklıklar ve pürüzlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

 

Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.