Gluten nedir ? Glutensiz Gıda ve Çölyak
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Merhaba sevgili okuyucularım. Bugün sizlere gluten konusundan bahsetmek istiyorum.

Gluten; başta buğday olmak üzere bazı tahılların içerisinde yer alan ve unun öz değerlerini en fazla içeren bir protein yapıdır. Buğdayda yaklaşık 30 kadar protein grubu bulunmaktadır. Bunlardan glutenin ve gliadin suyla birleşerek gluten denen viskoelastik yapıyı oluşturur. Jelatinin en önemli alternatiflerinden biri olarak da bilinmektedir.

 

Gluten ne işe yarar ?

Gluten, ekmek oluşumu sırasında hamurun ağsı yapısını oluşturur. Eğer gluten bulunmazsa bu yapı oluşmaz, ekmek istenen şekle girmez ve mayalanıp kabarmaz. Gluten sayesinde hamur güçlü bir yapıda oluşur. Kullanım alanları oldukça geniştir;

 • Fırıncılık ve pastacılıkta
 • Kahvaltılık gevreklerde
 • Bisküvi çeşitlerinde
 • Mısır cipslerinde
 • Hazır çorba ve soslarda

Gluten birçok insanda mide-bağırsak kanalı yoluyla sindirilebilir. Fakat bazı insanlarda bu sindirim gerçekleşemez, ince bağırsaklar bu proteine karşı aşırı duyarlılık gösterir. Hazımsızlık, şişkinlik, gaz oluşumu, yorgunluk ve hormanal dengesizlikler en çok gözüken belirtileridir. Gluten intoleransı olarak da adlandırılan bu sağlık problemleri, glutensiz gıdalarla kontrol altına alınılır.

Glutensiz gıda nedir ?

Glutensiz gıda gluten miktarı kısıtlı hale getirilmiş gıda olarak açıklanabilir. Sağlıklı beslenme ve diyet listelerinde sıkça yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı insanlarda glutene alerji durumu oluşabilir. Bu durum çölyak hastalığı olarak da adlandırılır ve alerjik tepkiler ortaya çıkarır. (Gluten intoleransı ile çölyak hastalığı farklı durumlardır ve etkileri farklıdır.) Çölyak hastalığı bulunan insanlar buğday, çavdar gibi tükettikleri tahıl ürünlerinde gluten olmamasına dikkat etmelidir. Mısır unu, pirinç unu, soya unu ve patates unu gibi gıdaları ve türevlerini rahatça tüketebilirler.

 

Eğer siz de özellikle glutenli gıda tüketiminden sonra bu tür rahatsızlıklar yaşıyorsanız ya da şüpheniz varsa bir kaç test yaptırarak mutlaka kesinliğe kavuşturun. Gluten intoleransı ve çölyak hastalığı ülkemizde önemli derecede bir sağlık sorunu olmakla birlikte yeterince hassasiyet gösterilmeyen bir konudur. Kendimize dikkat edelim, gerekli önlemlerimizi alalım.

Sağlıcakla kalalım.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • MERVE ATAŞ
  16 Ağustos, 2017

  Gıda Endüstrisinde çölyak hastaları için Glutensiz yeni ürünler geliştirilmeye devam ediliyor. Ancak işlenmiş gıdalar olması göz önünde bulundurulsun…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Veysel Caner
  4 Eylül, 2016

  Merhaba. Bende Çölyak hastasıyım. Merak ettiğim bir konu hakkında sorum olacak. Gıda Mühendisliği eğitiminde Çölyak hastalığı Glutenin insan sağlığına zararları ve özellikle glutensiz ürünler hakkında yeteri eğitim veriliyormu. Mezun olduktan sonra Çölyak hastalarının glutensiz beslenme zorluklarını gördükten sonra bu eğitimi yeterli görüyormusunuz. Saygılarımla

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   4 Eylül, 2016

   Merhabalar Veysel bey. Beslenme dersinde ve tahıl işleme dersinde Çölyaktan ayrıntılı olarak bahsediliyor ve vize final olarak banko sorulardan biridir. Tabi ki bölümümüzde ayrıntılı olarak işlenmektedir yeterli bilgiye sahiptir bir gıda mühendisi.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.