Göz Yanması Acıması Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır
Takip Et : Üye Girişi

Son zamanlarda sayfamıza sıkça gelen mesajlar sebebiyle göz yanması veya acıması şeklinde tabir edilen sorun üzerine değineceğiz.Özellikle son 5 yılda göz sorunları ciddi anlamda yükselmiştir.En büyük sebebi olarak telefon ve bilgisayar olarak gösterilebilir.Çünkü bilgisayar ve telefon ekranındaki mavi ışık denilen bu ultraviyole ışınlar göze zarar vermektedir.Bunun sonucu göz yanması, gözlerin acıması, gözün kuruması, gözlerde kızarıklık ve kızarma,bulanık görme son olarak bıçak sokması olarak tabir edilen şikayetler gözükmektedir.Şimdi konu hakkında bazı bilgilere yer verelim:

Gelişen Teknoloji İle Göz Yanması Artıyor

Gelişen teknoloji ilk birlikte farklı problemler ortaya çıkmaktadır.Özellikle çözünürlüğün artması sonucu görüntüdeki ayrıntılar artmaktadır.Bunun sonucunda göz yanması sonucu ortaya çıkmaktadır.Ayrıca bizim göremediğimiz mavi ışık olarak bilinen radyasyon ışınlar gözlerimize zarar vermektedir.Uzun süreli bu ekranlara bakmak bu gibi göz yanmalarına sebep olacaktır.

Göz Yanması Sebepleri Nelerdir?

 • Aşırı uzun süreli bilgisayar veya telefon kullanımı.
 • Gözlerin uzun süreli güneş ışığına maruz kalması.
 • Sigara dumanı.
 • Rüzgar ve toz.

gibi sebeplerde göz yanmasına sebebiyet vermektedir.

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

– Öncelikle bilgisayar veya telefona ara vermemiz gerekiyor.Göz yanmasının en büyük sebeplerinden biri uzun süreli bu ekranlara bakmaktır.Bu yüzden bu süreyi mümkün olduğunca kısa süreli tutmalısınız.Bununla birlikte işi bilgisayar üzerinde olan arkadaşlar mutlaka saat başı 10 dakikalık bir ara verin ve gözlerinizi dinlendirin.

Karanlık ortamlarda bilgisayar,televizyon ve telefon kullanımına dikkat edin.Karanlık ortamlarda bu ekranlara uzun süre bakmak gözleri aşırı derecede yormaktadır.Bu yüzden karanlık ortamlarda bu alışkanlıktan uzak durun ve izlediğiniz ekranın parlaklığını mümkün olduğunca en düşük seviyede tutun.

– Soğuk ile müdahale etmek gözlerinizi rahatlatır.Bu yüzden yanma hissettiğiniz durumlarda soğuk bir buz ile 1-2 dakika boyunca gözlerinizde tutun bu sizi biraz daha rahatlatacaktır.

– Aklınıza gelen her an gözlerinizi kırpın.Çünkü bu ekranlarda göz kırpma sayısı azaldığı tespit edilmiştir.Bu yüzden mümkün olduğunca gözünüzü kırpın.

– Demlediğiniz çayı oda sıcaklığına getirdikten sonra gözlerinize uygulayabilirsiniz.Bu yöntem ile göz ağrılarını ve yanmalarını hafifleteceksiniz.

– Göz damlaları bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.Özellikle gözlerini az kırpanlar için göz damlaları hem zararsız hem de anti mikrobiyal etkisi sayesinde göz sağlığınızı koruyacaktır.Aynı zamanda göz yanmalarını da belli oranda azaltacaktır.

– Ağrıyan gözlerinize gül suyu uygulayabilirsiniz.Pamuk yardımıyla göz kapaklarını ve kenarlarına gül suyu ile sürün.Yıkamanıza gerek olmadan 10 15 dakika bu şekilde durmasını sağlayın.hem göz yanmalarını azaltacak hem de göz çevresindeki morarmaları azaltacaktır.

Webmaster arkadaşlara özel tavsiyede bulunmak istiyorum.Bilgisayar kullanmak sizler için mecburi hal aldığını biliyorum. Bu yüzden bu yöntemlerle birlikte f.lux adlı programı indirmenizi tavsiye ediyorum.Bu program ile bilgisayardan gelen mavi ışınları azaltabilirsiniz.Ayrıca göz dinlendirici gözlükleri de tavsiye ediyorum.Bilgisayar ile işiniz bittiğinde telefonu elinize almayın.Dijital bir ekrana bakma süresini en aza indirin.Bilgisayara mecburi olarak bakacaksanız işiniz bittiğinde telefona bakmayın. Son olarak full hd (1080 1020 çözünürlük yerine özellikle yazı yazarken 1366*768 çözünürlüğü kullanın. 🙂

Tüm bu yöntemlerde amaç göz koruluğunu en aza indirmektedir.Bununla birlikte ağrıyan gözlerinizi elinizle kaşımayın ve karıştırmayın.Bu kızarıklığı daha ileri seviyelere taşıyacaktır.

Son olarak gözlerde kırmızıya yakın akıntı,aşırı ağrı ve kızarıklık gibi sorunları yaşıyor ve devam ediyorsa mutlaka doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Göz en önemli organlarımızdan biridir bu yüzden onlara iyi bakın.. Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Mühendisi Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Gökhan
  28 Kasım, 2017

  Benim mesleğim gereği akşama kadar iş yerinde bilgisayar başındayım, akşamda evde bilgisayar başında oluyorum. Gözlerimde devamlı sulanma ve kızarıklık oluyor. Genelde patanol isimli göz damlasını hiç eksik etmem. Zaman zamanda dediğiniz gibi çayı pamuğa koyup gözlerimin üzerinde bekletiyorum çok faydası oluyor. Gül suyunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu. Tavsiyelerinizi deneyeceğim özellikle bahsettiğiniz programı ( sanırım ekran ışığını kısma programı ) kuracağım.
  Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.