Gözlerin Daha Net ve Sağlık Görmesi İçin En Etkili Gıdalar
Takip Et : Üye Girişi

Cep telefonları,tabletler, bilgisayar gibi etkenlerden dolayı göz bozuklukları sorunları son yıllarda son derece artmıştır. Geçmişte ileri yaşlarda ortaya çıkan görme bozuklukları günümüzde çok genç yaşta çocukların gözlük kullanımına kadar ilerlemiştir.Bu yazımızda göz sorunlarını en aza indirmek,bulanıklığı önlemek ve göz sağlığını korumak için tüketmeniz gereken, gözler için en sağlıklı gıdaları sizler için listeledik.

 1:Havuç

Havuç renk tonu oluşturan pigment olan beta- karoten vitamini kaynağıdır.Aynı zamanda A vitamininin üretiminde görev yapmaktadır.Ayrıca güçlü bir antioksidan kaynağı olarak oksidatif hasarları önlemede etkilidir.Bu yüzden havuç gözler için tüketilecek en sağlıklı gıdalar arasındadır. Alternatif olarak havucu rendeleyip yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

 2: Tatlı Patates

Patatesler iyi bir beta-karoten ve A vitamini kaynağıdır.Bu besin maddeleri gözlerdeki retinanın sağlıklı çalışmasında görev alır.Işık ve karanlıkta göz bebeğinin düzgün ayarlanması için görevlidir.Normal pazar patatesleri bu besinler açısından tam olarak yeterli değildir. Bu yüzden tatlı patatesler daha etkilidir.Mümkün olduğunca kızartmadan uzak,haşlayarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

 3: Kabak

Kabak A vitamini açısından zengin bir gıdadır.Daha iyi görmek istiyorsanız kabak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıca kabaktaki besin maddeleri karanlık ortamlarda daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

 4: Lahana

Antioksidan açısından zengin olan lahana lutein ve zeaxanthin adında 2 güçlü karatoneid göz proteinlerinin hasar gördüğünde hızlı şekilde onarılmasını sağlar.Bu karatoneidler sayesinde bulanık görme ve net görmeme sorunları üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

 5:Ispanak

Ispanak lahana gibi lutein ve zeaksantin içeren koyu yeşil yapraklı bir sebzedir.Ayrıca C vitamini içeriği ve önemli antioksidan etkisi sayesinde göz sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.Göz sorunlarının yavaşlamasında etkili olacaktır.

 6. Portakal

Portakallar beta-cryptoxanthin adlı karatoneid açısından zengin meyvedir.Retinaya önemli faydaları bulunan bu madde, antioksidan ve C vitamini ile gözleri korumada daha etkili olacaktır.

7: Cennet Hurması

Beta-kriptoksantin maddesi cennet hurmasında bolca bulunmaktadır.Gözleri korumak için tatlı ve hoş kokulu cennet hurmasını daha fazla tüketebilirsiniz.

 8: Fındık

Fındıklar, içeriğindeki E vitamini,çinko ve esansiyel yağlar sayesinde göz sağlığı açısından etkili olacaktır.Büyüyen kataraktlara karşı etkili bir gıdadır.

 9 : Somon Balığı

Somon içindeki omega- 3 sayesinde göz sağlığınızı geliştirir ve daha iyi hale getirir.Özellikle retinadaki damarların genişlemesini sağlayıp kan akışını hızlandırmaktadır.C vitamini içeren sebzelerle birlikte tüketerek faydalarını daha etkili hale getirebilirsiniz.

 10: Yumurta

Yumurtada bulunan lutein, zeaksantin, A vitamini ve çinko sayesinde göz sağlığı için en iyi besinler arasındadır.İçerisindeki proteinlerle beraber güzel bir karışım yumurtadır. Ayrıca yumurta proteini en çok olan gıdadır.Haşlayarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

11. Süt ve Süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri A vitamini ve çinko açısından zengindir.Yarım yağlı süt,peynir,yoğurt bolca tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ek olarak güneşli zamanlarda orjinal güneş gözlüğü kullanarak gözünüzü koruyabilirsiniz.Bilgisayar ve telefonla daha az zaman geçirin ve sık sık mola verin.Bu gıdalar ve biraz daha bilinçli davranarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

Mutlu ve sağlık günlere… Gıda Mühendisi Emir Kaboğlu

 

Rating: 3.5/5. From 25 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 4 Mayıs, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 4 • Mehmet
  14 Mart, 2018

  Sayin hocam sorum kisisel prostat buyuklugunu dusurmek icin dogal tavsitelerinizi Bekliyorum. Tesekurler ilginize

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Burhan Kocatepe
  15 Mart, 2017

  Yaban Mersinini ilave etmemişsinin Amerika savaşta pilotlara gece görüşleri kuvvetli olsun diye bu meyvayı yedirmiştir. Saygılar.

  Rating: 4.0/5. From 4 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • AHMET İDRİS ULUTAŞ
   30 Haziran, 2017

   evet önemli bir konu!!!!

   Rating: 4.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
  • Huri Solmaz
   7 Eylül, 2017

   BENCE DE YABAN MERSİNİ EKLENMELİ

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.