Greyfurt suyu ve İlaç Birlikte Zehirler mi? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

 

Merhaba değerli okurlarım.Bu yazımızda greyfurt suyu ve ilaç birlikte almak zehirler mi? bunu sizler için derledik…

Greyfurt suyu ve İlaç Birlikte Zehirler mi? Zararlı Mıdır?

Günlük hayatta tükettiğimiz bazı besinler sağlık açısından olumsuz yönde etkileyebilmektedir.Gıdalar içinde bulunan besinler karşılıklı etkileşimleri sonucu faydalı özelliğinin azalması veya bu özelliğin zararlı hale gelmesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.Gıdaların birbiriyle bu etkileşimlerini incelediğimiz Hangi Gıdalar Birlikte Tüketilmemelidir yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Konumuza gelecek olursak greyfurt suyu gıdalarla etkileşimleri sonucu zararlı hale gelebilmektedir.Tüm bunlardan önce doktor tavsiyesi ile kullanımı uygun olabilir buna doktorunuz karar verecektir.

Kullandığımız ilaçların bir kısmı CYP3A4 enzimi (İlacın metobolize edilmesini sağlayan enzim) tarafından parçalandığı için kandaki değerleri artabilmektedir.Bu etkiyi sağlamak için gerekenden fazla etken madde kullanım durumu ortaya çıkabilmektedir.Bu sebepten dolayı ilaç tüketimi artmakta aynı zamanda ilaç fiyatlarının artmasınada sebep olabilmektedir.Greyfurt ise içindeki CYP3A4 enzimi ile bu ilaç etkisi 25-30 kat gibi ciddi oranlarda artabilmektedir.Yapılan bazı araştırmalarda AIDS hastalığı için verilen bir ilaç sonrası içilen greyfurt suyundan sonra ilacın 40 kat daha fazla etkisi olduğu tespit edilmiştir.

 

Greyfurtun bu iyi özelliğiyle birlikte ciddi sağlık sorunlarına da etki edeceği unutulmaması gereklidir. Greyfurtun ilaçların kandaki oranını arttırması ve bunun sonucu olarak ilaç etkisinin arttığını belirttik.İlacın etkisinin 40 kata kadar artabilmektedir.İlaç aynı dozda alınması sonucu bazı toksik etkiler ortaya çıkmaktadır. İçilen bir bardak greyfurt suyu sonrası etkisi 20 dakika içerisinde başlamakta ve etkisi 3 gün devam edebilmektedir.Bu olumsuz özelliğin faydalı hale getirilmesi ilacın dozunun ayarlanması demektir ve doktor kontrolü olmadan yapılması mümkün değildir.İlacı az kullanıp greyfurt tüketerek etkisini artacağı düşünülse de bu miktarı ayarlamak tecrübe istemektedir.Aynı zamanda insan yapısı farklı olduğu için bu etkinin bazı insanda 40 katı olacağı gibi bazılarında ise 30 katı gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.Bu yüzden bunu kendimiz denemek yerine doktora danışmamız gereklidir.

Ayrıca Greyfurt ve İlaç Videomuzu İzleyebilirsiniz.

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Kubra
  20 Mart, 2017

  Bu bilgileri hangi kaynakta aldınız? Neye dayanarak söylüyorsunuz meral ettim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sunay Eröz
  24 Nisan, 2016

  Merhabalar…Kalp doktorum bana KOLESTOROL hapı ile Greyfurt suyunu birarada içmememi önermişti.Balık yağı ile de kan sulandırıcı ilaçları almamamı söylemişti….

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.