Güneş Kremi Nedir İçindekiler Zararlı Mıdır? Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Güneş özellikle D vitamini için en büyük ihtiyaçlardan biri olsa da bazı durumlarda zararlı etkileri vardır. Uv ışınları özellikle bazı cilt sorunlarına sebep olabilir. İşte bu durumda uzmanlar güneşin zararlı ışınlarından korunmamızı tavsiye etmektedirler. Aklımıza ilk olarak güneş kremleri gelebilir. Ancak yapılan son araştırmalarda güneş kremlerinin içindeki maddeler sağlık açısından olumsuz etkileri olabilir. İşte bu yazımızda güneş kremi nedir, bileşen maddeleri, zararlı etkileri ile birlikte güneşin olumsuz etkilerinden nasıl korunuruz bu konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Güneş Kremi Nedir?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumak için kullanılan bu malzemeler SPF değerine göre sıralanır. SPF nedir diyecek olursak kremin güneşin zararlı ışınlarından koruma değeri olarak nitelendirilebilir. SPF si 15 olan güneş kremi %93 lük bir koruma sağlarken, SPF 30 olan güneş kremi ise % 97 lik bir koruma sağlar. Yani güneşten gelen zararlı ışınların % 97 sini soğurur. Bu değerlere göre güneş kremleri kaliteye göre sınıflandırılmaktadır.

Güneş kremleri ne kadar güneşin zararlı ışınlarından korusa da son zamanlarda yapılan çalışmalar faydadan çok zararı olduğu yönündedir. Şimdi güneş kremlerinin olumsuz etkilerine göz atalım:

Güneş Kremleri Zararlı Mıdır?

Ürünün zararları içindeki katkı maddelerinden dolayıdır. Şimdi bu etkilere göz atalım

1: Hormonlar Üzerindeki Etkileri

Yapılan araştırmalarda triklosan, oksibenzen, paraben gibi maddelerin hormon işlevlerini bozduğu yönündedir. Özellikle paraben bazı kremlerde kullanımı kaldırılsa da güneş kremlerinde hala kullanılmaktadır. Hem güneş kremleri hem de nemlendirici kremlerde paraben varsa uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

2: Hücre Hasarları

Ticari güneş kremleri oksibenzen maddesi ihtiva etmektedir. Bu kimyasal madde UV ışınlarını kendi içinde hapsetmektedir. Ancak uzun süreler sonrasında bu karışım hücreleri etkileyerek hücre hasarlarına sebep verdiğini düşünülmektedir. Hücre büyümesi ve DNA sentezi sorunları gibi olumsuz etkileri tespit edilmiştir.

3: Kansere Sebep Olabilir veya Kanseri Artırabilir

Güneş kremindeki kimyasal maddelerin verdiği hasarlar hücrelere etki ederek kanser hücrelerinin oluşmasına veya çoğalmasına sebep olabilir.

4: Meme Kanseri Riskini Arttırır

Yapılan çalışmalarda güneş kreminde bulunan benzofenon maddeler kadınlarda östrojen hormonunun dengesizliğine sebep olabilir. Bunun sonucunda da meme kanseri riskini artırabilir.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarıda belirttiğimiz katkı maddelerin bulundurmayan kremleri tercih edebilirsiniz. Paraben,triklosan, oksibenzen içeren ürünlerden uzak durmalısınız. İçindekiler kısmına göz atarak bu maddeleri kontrol edebilirsiniz. Bu kimyasalları içermeyen hindistan cevizi yağı, havuç yağı gibi doğal ürünler içeren kremler mevcut. Bunları tercih edebilirsiniz.

Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tenimizde pembemsi kızarmalar olduğu zaman gölgeye geçmemiz gerekir. Çünkü bu renk değişiminden sonra zarar verebilir. Aynı zamanda güneş ciddi bir D vitamini kaynağıdır. Güneşe çıkmaktan fazla korkmayın. Yüzmeye gidiyorsanız mutlaka şemsiyeniz bulunsun. Hassas bir cildiniz varsa uzun kollu giysiler giyin. Son olarak doğal ve katkısız kremleri kullanmayı unutmayın. 30 SPF ve üstündeki ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 5 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.