Hafıza ve Konsantrasyonu Arttıran En Etkili Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Yediğimiz gıdalar hafıza ve konsantrasyon üzerinde son derece önemli etkileri bulunmaktadır. Bu gıdalarda bulunan besin maddeleri çok önemlidir. Bu besin maddelerinin eksik olması hafıza sisteminizin bilgileri erkenden unutması ve konsantrasyon eksikliği sorunları yaşayabilirsiniz.

Dikkatiniz erkenden dağılıyor, dikkatinizi toplamada güçlük,konsantrasyon ve odaklanma sorunları, gibi sorunlar yaşıyorsanız birazdan belirteceğimiz gıdaları daha çok tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

1: Kahve

Kahvenin bizim dikkatimizi toplamaya yardımcı olmasının ilk nedeni içindeki kafein’dir. Kahve odaklanma ve konsantre olma becerinizi geliştirmekle birlikte enerjik olmanızı,daha doğru düşünmenizi ve belleğinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.Ancak dikkat edilmesi gereken ufak bir noktaya değineceğiz. Günde 2-3 fincan kahveden fazlasını içmemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle içtiğiniz kahvenin şekersiz olması ve hazır toz kahve olmamasına özen gösteriniz.

2: Bitter Çikolata

Bitter çikolata konsantrasyonu arttıran en etkili gıdalar arasındadır.Çikolata içindeki kakao çekirdeklerinde bulunan antioksidan,epokarin ve kateşin gibi flavonoid gibi maddeler etki eder.Ruh halinizi iyileştirmekle birlikte dikkatinizi toplamanıza yardımcı olmaktadır. Şeker içeriğinden dolayı aşırı tüketimden uzak durmaya dikkat ediniz.

3: Çay

Ülkemizde çay sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Flavonoid antioksidanlar açısından zengin olan çay aynı zamanda beyin fonksiyonlarınızı canlandırmada önemli etkileri bulunmaktadır.Zihinsel canlılığı teşvik eder ve dikkatinizi arttırmaya yardımcı olur.Dikkat eksikliği ve yorgunluk yaşadığınızda çay içebilirsiniz. Son olarak çaya 1-2 damla da olsa limon damlatmanızı tavsiye ediyoruz.

4: Yaban Mersini ( Likapa)

Yaban mersini beyin için çok faydalı bitkiler arasındadır.Yapılan araştırmalarda 1 bardak yaban mersini suyu içenlerin dikkatini toplamasının hızla arttırdığı görülmüştür.Bununla birlikte konsantrasyonu arttırır, hafıza gelişimine yardımcı olur.Yaban mersinindeki flavonoidler bu konuda ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır.

5. Deniz Ürünleri

Demir beyniniz için özellikle önemli bir mineraldir. Sadece dikkat etkisi  göstermekle kalmayıp hafızayı, öğrenmeyi, strese duyarlılığı ve hormonal regülasyonu ilgilendiren bir nörotransmitter olan dopamin salgısının  yapımında rol oynar.Bu yüzden deniz ürünlerince zengin olan ülkemizde bolca balık tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Ek olarak balıkların yanında yeşillikte yiyerek C vitamini etkisi ile demir emilimini arttırabilirsiniz. Bu şekilde balıktan aldığınız faydalar daha da artacaktır.

Son olarak zeytin yağı, keten tohumu yağı gibi yağlarda omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için beyin sağlığınızın korunmasında önemlidir.Bu yağlar ile daha sağlıklı bir beyin yapısı dolayısıyla daha sağlıklı bir hafıza sistemi sizlerle olacaktır. Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim…

 

 

 

 

Rating: 3.2/5. From 9 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 17 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Ekrem TURHAN
  9 Eylül, 2017

  yaban mersini her yerde yetişiyor mu?

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   9 Eylül, 2017

   Yüksek kırsal kesimlerde yetişir genellikle yaylalarda.Ayrıca marketlerde satılmaktadır kurutulmuş olarak.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.