Hafızayı Koruyan 6 Basit Ama Etkili Yöntem
Takip Et : Üye Girişi

Hafıza sorunları sistemi ilerleyen yaşlarda en çok şikayet edilen rahatsızlıklardan biridir.Hafıza yaş ile birlikte zayıflayan bir sistemdir.Ancak bu süreci kesinlikle yavaşlatabiliriz.Şimdi altta belirttiğimiz basit ve etkili tariflere dikkat ederek hafıza sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Hafızayı Koruyan 6 Basit Ama Etkili Yöntem

1: Beyin Egzersizleri Yapın

Hafızamı dinç tutacak bir çok bulmaca ve zihinsel egzersizler mevcuttur.Sözlü zekayı geliştiren oyunlar ile hafızanızı geliştirebilirsiniz.Bulmaca,su doku, satranç gibi oyunlar buna örnektir.Yapılan araştırmalarda bu oyunların hafızayı 10 yıl daha gençleştirdiği kanıtlanmıştır.Eşinizle, akrabanızla tahta oyunları oynayabilirsiniz.

2: Beyni Güçlendiren Gıdalar Tüketin

Beynin çalışması için yeteri miktarda beslenmek çok önemlidir.Diyetinize tam tahıllı gıdalar,balık, omega 3 açısından zengin gıdalar, düşük glisemik indeksi gıdalar tüketmeye özen gösterin.Yumurta ve proteini yüksek gıdaları da tüketmenizi öneriyoruz.

3: Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sağlıklı hafıza ve beyin için en etkili yöntemlerden biridir.Dayanıklılığı arttırır ve kan dolaşımını hızlandırır.Kandaki oksijen miktarı artar.Bu sayede genel sağlığımız iyileşmeye başlar.Bu yüzden günlük olarak az da olsa mutlaka egzersiz yapmanızı tavsiye ediyoruz.Son olarak günlük 30 dakika kadar yürüyüş yapmak beyin sinirlerini arttırdığı kanıtlanmıştır.

4: Strese Dikkat

Stres beyninize zarar verecek bir çok değişikliklere sebep olabilir.Stres hormonunun aşırı salgılanması bellekte bozulmalara sebep olabilir.Stres anında bazı işler zorlaşabilir.Örnek olarak bir anahtarı bile stres anında yanınıza almayı unutabilirsiniz.

5: Demir Seviyenizi Yükseltin

Demir, hafıza ve sinir sisteminde görev alan en önemli minerallerin başında yer alır.Düşük demir seviyesi hafıza sorunlarına yol açabilir.Bu yüzden demir açısından zengin olan et bolca tüketmelisiniz. Ayrıca bitkisel demir kaynaklarını okumak için yazımıza göz atabilirsiniz. https://gidabilinci.com/et-sevmeyen-icin-bitkisel-demir-minerali-kaynaklari-nelerdir

6: Gereksiz , Fazla İşlerden Kaçının

Aynı anda 2 iş yapmaktan kaçının.Örnek olarak hem kitap okuyup hem de televizyon izlemeyin.Bu durumda beyin daha dikkatsiz olmaya odaklanmaktadır.Bu yüzden bir işi yapıyorsanız ona odaklanın, gereksiz karmaşadan uzak durmaya çalışın.

Bu nedenlerle hafıza korumak ve sağlıklı kalmak için bu ufak tavsiyelere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Rating: 3.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 5 • Kenan
  22 Kasım, 2018

  Kuran okuyun hafızanız daha iyi olacak

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • tuan69
  12 Şubat, 2018

  tesekur ederim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   12 Şubat, 2018

   Biz teşekkür ederiz efendım

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • cüneyt
  24 Ocak, 2018

  sizi takip etmek alışkanlık oldu teşekkürler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Özlem hepoglu
  28 Eylül, 2017

  Çok sağ olun sağlığımızla ilgili bilgilerinizi ben beğeniyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.