Hamsinin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Hamsinin Faydaları

Hepimizin sevdiği hamsi balıkçıların tezgahlarının gözdesidir ve halk tarafından en çok tercih edilen balık türü olmuştur.Hamsi sağlık açısından çok faydalıdır.Peki neden hamsi bu kadar faydalı veya faydaları nedir sorusuna cevap olarak bizde sizler için araştırdık.

Protein Kaynağı Hamsi

Hamsi protein deposudur. 100 gram hamside 20 gram protein vardır. Yetişkin bir insanın günlük protein miktarının yarısını 100 gram hamside karşılayabilmektedir.Hepimizin bildiği üzere protein insanın yapı taşı olduğu gibi yaşam fonksiyonlarını kontrol eden enzim ve hormonlar da proteinlerden oluşmaktadır.Proteinler yeni dokuların da oluşumunda çok önemli bir yer tutmaktadır bu yüzden gelişim çağında olan çocukların protein açısından zengin olan hamsi tüketmelerini tavsiye ederim.

Kalori Açısından Düşük Hamsi

Sağlam bir vücut isteyenler için hamsi tam aradığın besin kaynağıdır. Protein açısından zengin kalori açısından düşük kaloriye sahip olan bu hamsi sağlam bir vücuda sahip olmak isteyenlerin aradığı bir besin kaynağıdır. 100 gram hamside 130 kalori vardır. Fakat yağda kızartılırsa tabi ki hamsinin kalorisi artar. bu nedenden dolayı hamsinin doğru pişirilmesi size kilo aldırmaz.Diyet yapanlar için uygun bir besleyici kaynak olabilir. Hamsinin kendi yağı ağırlık olarak yüzde 5 tir bu yağ omega 3 deposudur ve cilde çok faydalıdır.

Omega 3

Hepimizin bildiği gibi balık türlerinin çoğu omega 3 deposudur bu balıklardan  biride hamsidir. Hamsi hem omega 3 hemde temel yağ asitleri açısından zengin bir balık dır. Omega 3 annne kalp ve beyin hastalıklarına çok iyi gelmektedir.Ayrıca çocuklarda beyin gelişimi için bire bir etkili olmaktadır hamsi.Hamsiyi tüketmemiz gereken en önemli sebeplerin başında yer alır.

Vitamin Deposu Hamsi

Hamsi vitaminlerin bolca bulunduğu bir besin kaynağıdır ve çok çeşitli vitaminleri içermektedir. bu vitaminler B 2,B 12 D,E ,ve K vitaminleri olmaktadır. Niyasin yani B 3 vitamini açısından hamsi çok zengin bir depodur. B 3 vitamini çeşitli hormonların üretilmesinde görev alır, metabolizmayı düzenleyen ve beyin sağlığı için mükemmel bir vitamindir. Günde 100 gram hamsi sizin bir günlük B 3 vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Mineral Deposu Hamsi

Hamsi bütün mineralleri içermesi açısından çok mükemmel bir besin kaynağıdır.Özellikle de fosfat,selenyum,demir ve kalsiyum açısından çok zengindir. 100 gram bizim bütün mineral ihtiyacımızı karşılar.

Hamsi Nasıl Tüketilmeli

Balıkları yağda kızartmak omega 3 yağ asitlerini öldürür ve size daha fazla kilo aldırır. Buna göre fırında pişirilen hamsi kızartılarak pişirilen hamsiden kat ve kat daha sağlıklı olmaktadır.Yani buğulama olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 5 Ocak, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.