Hangi Yaz Meyvesi Neye İyi Gelir? Meyvelerin Faydaları Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte meyveler yavaş yavaş manav reyonlarında yer almaya başladı. Bir çok farklı meyve olsa da hepsinin tadı ve faydaları birbirinden oldukça farklıdır. Yazımızda hangi yaz meyvesi neye iyi gelir, hangi hastalıklara faydası vardır, bu yaz meyvelerinin faydaları nedir, hangi durumlarda tüketilmesi gerekir bu konuda hakkında gıda mühendisi olarak cevaplamaya çalışacağız.

Genel Olarak:

Meyvelerin etkili bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir lif maddesidir. Bu 2 özellik meyveleri vazgeçilmez bir gıda haline getirmektedir.Tek olumsuz yanı olarak şeker miktarı olduğu söylenebilir. Bu yüzden her meyveyi kararında tüketmek en doğrusu olacaktır.Şimdi bu yaz meyveleri ve faydalarına göz atalım:

1: Muz

Genel olarak 4 mevsim ulaşabileceğimiz muz hem lezzetli hem de faydalı meyvelerin başında yer almaktadır. Muzun en önemli etkisi içeriğindeki yüksek potasyumdur. Bu sayede tansiyon hastalığı, kan basıncı sorunları gibi hastalıklarda etkili bir meyvedir. Bununla birlikte kas sistemini de koruyucu etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki lif oranı da sindirim açısından olumlu etkiler barındırmaktadır.

2: Üzüm

Yaz mevsiminin belli aylarında tüketebileceğimiz üzüm; iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Üzümün içinde bulunan çekirdekler en az üzüm kadar faydalı etkilere sahiptir. Hücreleri tazeleme özelliği ile birlikte özellikle böbrek sorunları için tavsiye edilen meyveler arasındadır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Böbrekte birikecek toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ancak şeker içeriği yüksek bir meyve olduğundan dolayı fazla tüketimi tavsiye edilmez. Son olarak ekşi üzümler tatlı üzüme göre daha az şeker içerdiği için ekşi üzümleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

3: Karpuz

Yazın habercisi karpuzun en faydalı özelliklerinden biri antioksidan özelliğidir. Antioksidanlar hem kanser hücrelerinin yok olmasını engellemekle birlikte yaşlanma belirtilerinin de uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Karpuzda bulunan likopen maddesi karpuza kırmızı rengi vermekle birlikte antioksidan özellikte bir maddedir. Aynı zamanda su ve lif oranı da yüksek olan karpuzu yazın severek tüketebilirsiniz.

4: Kayısı

Kayısıda bulunan B vitaminleri sayesinde özellikle kansızlık sorunlarına karşı az da olsa faydası olacak meyveler arasındadır. Kayısının ne önemli özelliğinden biri sindirim sistemini harekete geçirmesidir. Özellikle kabızlık sorununa karşı tüketebilecek en faydalı meyvelerinden başında kayısı yer almaktadır. Aynı zamanda kayısı çekirdeklerini de kurutarak esansiyel yağ asitlerinden de faydalanabilirsiniz. Bademe benzer tadından dolayı da çerez alternatifi olarak da tüketilebilir.

5: Kiraz

Halk arasında da bilindiği üzere ağrı kesici meyve kiraz olarak bilinmektedir. Çünkü kirazda bulunan antosiyanin maddesi ağrı kesici özelliğe sahiptir. Özellikle baş ağrılarına karşı tüketebilecek en faydalı meyveler arasında yer alır. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de yaşlanma belirtilerini önler ve kanser, tümör gibi zararlı hücrelerin birikimini önler. Son olarak kirazın sapları da çay olarak tüketilerek zayıflama  ve detoks içeceği olarak da tüketilebilir.

6: Kivi

C vitamini açısından zengin olan kivi aynı zamanda iyi bir antioksidan özellikte meyvedir. Özellikle yaz aylarında tüketilmesi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda lifli yapısı ile de sindirim sorunlarının düzelmesine etkisi vardır.

7: Kavun

Lif maddeleri açısından oldukça zengin olan kavun iyi bir sindirim ve bağırsak koruyucusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mineral açısından da zengin olan kavunun antioksidan içeriği de yüksektir. Bu sebepten dolayı kolon kanseri ve cilt sağlığı açısından kanıtlanmış etkileri bulunmaktadır. Ancak şeker oranı biraz yüksek olduğundan dolayı şeker sorunu yaşayanların dikkatli tüketmesini tavsiye ediyoruz.

8: İncir

Mineral olarak kalsiyum ve potasyum açısından incir zengin meyveler arasındadır. Bu sayede kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kemik sağlığının korunmasına ve gelişmesine yardımcı olur. Diğer özelliği ise lif açısından oldukça zengindir. Bu sayede bağırsak sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

9: Şeftali

Vitamin ve mineral açısından zengin olan şeftali yaz aylarının lezzetli ve faydalı meyveleri arasında yer almaktadır. Sindirim sorunlarının oluşmasına engeller. Böbreklerde biriken toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Uyarılar:

— Meyvelerin yüksek şeker oranları sebebi ile aşırı tüketime dikkat edilmesi gerekir.

— Meyvelerde bulunabilecek olası ilaç kalıntıları ve diğer maddeleri karşı iyi bir şekilde yıkanmadan tüketilmemelidir. Münkünse sirke içinde bekleterek bu kalıntılardan iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Katkılarından dolayı Bahtiyar Çiçek’e teşekkürlerimle… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu – Yaz Meyvelerinin Faydaları

 

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Yusuf Özdemir
  11 Nisan, 2019

  Karpuzla ilgili bölümde;
  “kanser hücrelerinin yok olmasını engellemekle birlikte” ifadesi,
  “kanser hücrelerinin yok olmasını sağlamakla birlikte” olacak sanırım.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.