Havucun ve Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Küçük yaştan beri havucu tanıyan,seven bir nesil yetişmiştir.Çocuklara ve belkide  bize havucu sevdiren de Bugs Bunny çizgi filmiydi.Bugün ki yazımızda havucun faydalarından,sağlığa etkilerinden nerelerde nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.Havucun faydaları, havuç yağının faydaları,havuç suyunun faydaları, siyah havucun faydaları nelerdir bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Havucun sağlık açısından faydalı olması dışında ferahlatıcı , tatlı aromaya sahip bir sebze türüdür.Yetişme mevsimi ise genel olarak yaz ve sonbahar mevsimidir.Havucun kök kısmı acımsı bir tada ,gövde kısmı ise tatlı bir tada sahiptir.Havuç günlük atıştırmalık olarak da tüketilebilen bir sebze türüdür.Havucun en genel ve hemen hemen herkesin bildiği faydası göz sağlığına iyi gelmesidir.Ayrıca havuç cildi korur,vücudun direncini arttırır,sindirim sistemini güçlendirir,kalp sağlığını korur,içeriğinde bulundurduğu yüksek lifler sayesinde kandaki kolesterol seviyesini düşürür,yaşlanmayı geciktirir,kanser riski oranını azaltır,diş sağlığını korur,kalp krizini önler vs daha sayabileceğimiz pek çok faydası bulunmaktadır.

İçeriğinde A vitamini bulundurması sebebiyle gözlerimiz için çok faydalıdır.Antioksidan ve beta karoten bakımından oldukça zengin bir besindir.Unutkanlık sorunu yaşayanlar içinde suyuyla hazırlanmış olan kür çok iyi gelecektir.Karaciğerin dengeli bir şekilde işlevini yerine getirmesine katkı sağlar.Mide yanmasına da iyi gelmektedir.

Havucun Faydaları Nelerdir:

-Gözlere İyi Gelir;Havucun içeriğinde bulunan A vitamini gözler için çok iyi gelmektedir.Bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riskini azaltır.Daha net görmenizi sağlar kısacası göz sağlığı için en faydalı  bitkilerin başında yer almaktadır.

-Beta Karoten;Havucun turuncu renkli olmasını sağlayan pigmenttir. Kanser hastalıklarından tutun da her konuda koruyucu özelliğine sahip bir pigmenttir Beta Karoten.

-Vücudu Kanser Hastalığından Korur:Havucun içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar ve beta karoten sayesinde prostat kanseri ,akciğer kanseri ve kolon kanseri gibi hastalıklardan vücudu korumaktadır.

-Lösemiye Karşı Korur;Yapılan birçok çalışmaya göre havucun suyunda bulunan maddeler kansere yol açan hücrelerin büyümesini engellediğini göstermektedir.Ayrıca havuç mesane kanserine yakalanma riskini azaltır.

-Beyni Korumaktadır;Havuç beyin sağlığını olumlu şekilde etkilemektedir.Yaşlanma,darbe ve hasar sonucu beyin hücreleri zarar görmektedir.Hücrelerin onarılması için bol bol havuç tüketilirse yararlı olacaktır.

-Bağırsakların Çalışmasına Yardımcı Olur;Lif bakımından çokça zengin bir besin olan havuç sindirimin çalışmasını kolaylaştırır.Mide ve bağırsaklarda bulunan parazitleri temizler.Bu yüzden bolca tüketilmesi önerilir.

-Hücrelerin Onarılmasına Yardımcı Olur;Hücrelerin onarılmasına yardımcı olmasının yanı sıra vücuda yerleşmiş olan mikroplara karşı da savaşır.

-Havuç Antiseptiktir;Bireyin cildin de meydana gelen enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur.Diğer birçok cilt sorunlarına da iyi gelmektedir.Havucun direkt olarak yüze sürülerek uygulanması cilde daha çok fayda sağlayacaktır.

-Vücudun Temizlenmesini Sağlar;İçeriğindeki lifler sayesinde kolon rahatsızlığının giderilmesinde etkilidir. A vitamini sayesinde vücuttaki toksinlerden arındırır.Havuç tüketilerek safra ve karaciğerde biriken yağlardan kurtulabilirsiniz.

-Dişler İçin Faydalıdır;Havuç diş macunu yapımında da kullanılmaktadır.Hem diş etlerine hemde dişler için oldukça faydalıdır.Havuç tüketimi ağız içinde biriken bakterilerden korur ve diş rahatsızlıklarına karşı korur.

-Cilt İçin Faydalıdır;İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildi korur.Düzenli olarak havuç tüketilirse güneşin zararlı etkilerine karşı da korunmuş olur.Ciltteki lekeler ve sivilce oluşumuna azaltırken, tırnak ve saçların güçlenmesine yardımcı olur.

-Mide ülserine karşı koruma sağlar.

-Vücuttaki asit-alkali dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

-Kanın temizlenmesine yardımcı olur.

-İçeriğinde yüksek potasyum bulundurması sayesinde tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

-Kötü kolesterolü düşürür.

-Eğer düzenli olarak havuç tüketilirse felç riskine yakalanma riski azaltılmış olur.

Havuç Suyunun Faydaları:

-Kalp ve damarların sağlıklı olmasına yardımcı olur.

-Meme,kolon ve mesane kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskine karşı bünyeyi korumaktadır.

-Vücuttaki oksijen ve demir seviyesinin artmasına yardımcı olur.

-İçeriğindeki protein sayesinde kemikleri korur ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

-Kasların gelişimine yardımcı olur.

-Havuç suyu düzenli bir şekilde tüketilirse karaciğer temizlenir ve toksinler atılır.

-Kilo vermeye yardımcı olur.

-Göz sağlığına iyi gelen havuç suyu göz hastalıklarına karşıda koruma sağlar.

-Cildimizi nemlendirerek cilt izlerini azaltır.

-Cilt sarkmalarını ve kırışıklıkları giderici etkisi vardır.

Havuç Yağının Faydaları:

-Cilt dokusunda oluşan hasarların giderilesine yardımcı olur.

-Antioksidan özelliği barındırmaktadır.

-Stresin giderilmesine yardımcı olur

-Yaşlılıkla beraber meydana gelen hastalıkların giderilmesine yardımcı olur.

-Sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur.

-Kan dolaşımını arttırır.

-İdrarı söktürür.

-Regl döneminde olan kanamaları hafifletmektedir.

Siyah Havucun Faydaları:

-Kolon kanserine karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

-Cilt bakımına yardımcı olur ve yeni hücrelerin daha hızlı oluşmasını destekler.

-Mide ve bağırsakları korur,sindirimin kolaylaşmasına yardım eder.

-Romatizma hastalıklarına karşı etkilidir ve ağrıları dindirir.

-Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

-Görme duyusunu destekler.

-Damar tıkanıklıklarını giderir.

Havucun Olası Yan Etkileri:

Haftada 4 veya 5 havucun tüketilmesi vücuda herhangi bir zarar  vermez.

-Haftada tüketilmesi gereken kadar havucu günlük tüketirseniz kabıza,şişkinlik,gaz gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

-Ciltte alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

-İçeriğinde fazla potasyum bulundurmasından dolayı böbreğe ve diğer organlara zarar verebilir.

-Besin lifleri bakımından zengin olan havuç,aşırı tüketilmesi halinde kalsiyum,demir,çinko, bakır gibi minerallerin vücutta emilimine neden olur buda vücutta mineral eksiliği çıkmasına sebep lur.

-Ayrıca aşırı havuç tüketen birinin ten renginin turuncuya dönüşme riski bulunmaktadır.Havuç yeme kesilirse yine ten rengi normale dönecektir.

Sağlıkla kalın..

 

Rating: 4.5/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Engin sebzeci
  17 Aralık, 2017

  Iyi gunler,
  Biz Gıda Mühendisleri olarak her platformda mağduriyetimizi dile getirmeye çalışıyoruz bugün
  (pazar günü) saat 20.30 da twitter da

  #GıdaMühHakkınıİstiyorFakıbaba

  ve

  #GıdaMühSesiniDuyFakıbaba

  taglari ile Tr gundemine girmeye çalışacağız. Bu konuda sizinde desteginizi bekliyor ve sonrasinda atılmış örnek twitlerle haber olusturmanizi istiyoruz. Bu hakli isteğimize destek verin lütfen.
  Gıda Mühendisleri Grubu.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.